Ülkece bir ‘silkiniş’ şart

banner37

Sahra Bay-Bayan İç Giyim Direktörü İsmail Mazlum, yüksek KDV oranlarından ve günden güne azalan nüfustan şikayetçi

Ülkece bir ‘silkiniş’ şart
banner90
banner8

“KDV, NAKLİYE, STOPAJ”… “KDV, nakliye, stopaj derken, İstanbul’dan Mersin’e 110 TL’ye giden bir malın bize gelişi 210 TL oluyor. İşin sadece vergi kısmı, bütçemizi yüzde 35’e yakın sarsıyor” diyen İsmail Mazlum, söz konusu bu ‘fazladan yükü’ fiyatlara yansıtma şanslarının ise olmadığını zira böylesi bir durumda ‘zaten kötü durumdaki’ satışların daha da düştüğünü kaydetti.

“KREDİLER EŞE-DOSTA VERİLİYOR”… Sahra Bay-Bayan İç Giyim Direktörü İsmail Mazlum, Esnaf kredisi sorununun da bir türlü halledilemediğini söyledi. Bu tarz kredileri alacakların ‘zaten çok önceden belirlendiğini de’ savunan Mazlum, “Hemen her bankanın elinde liste var ve aynen teşvikler gibi krediler de ‘eşe-dosta’ veriliyor” iddiasında bulundu.

   Sahra Bay-Bayan İç Giyim mağazası sahibi İsmail Mazlum, Türkiye’den getirdiği bir malım kendisine maliyetinin, yüksek KDV oranları nedeniyle yükseldiğini; bunu müşteriye yansıtmaları durumunda ise satış yapamadığını söyledi.

   “KDV, nakliye, stopaj derken, İstanbul’dan Mersin’e 110 TL’ye giden bir malın bize gelişi 210 TL oluyor. İşin sadece vergi kısmı, bütçemizi yüzde 35’e yakın sarsıyor” diyen Mazlum, söz konusu bu ‘fazladan yükü’ fiyatlara yansıtma şanslarının ise olmadığını zira böylesi bir durumda ‘zaten kötü durumdaki’ satışların daha da düştüğünü kaydetti. Mazlum, “Ülke olarak bir silkiniş şart” ifadelerini kullandı.

“Ülkede insan kalmadı”

   Mazlum, nüfusun da her geçen gün daha da azaldığını savunurken, “Nüfusumuz zaten azdı. Giriş ve çıkışlardaki denetimleri sıkılaştırıp iyileştirmek yerine ‘ülke içini sıkan’ sözde önlemler sonucunda var olan nüfus da kaçtı. Satış yapacak insan bulamıyoruz” sözleriyle, işlemeyen bir denetim mekanizması üzerinde yapılacak hiçbir oynamanın istenilen sonucu veremeyeceği gerçeğine dikkat çekti.

   “Taş üzerine taş koyulmuyor” da diyen Mazlum, hem belediye hem de hükümet nezdinde pek çok temasta bulunduğunu ve alışveriş sektöründe hizmet veren her türlü firmanın bulunduğu sokaklara ‘Avrupa’da olduğu gibi’ önem verilmesini talep ettiğini fakat verilen sözlerinde hiçbir zaman tutulmadığını aktardı.

   Esnaf kredisi sorununun da bir türlü halledilemediğini söyleyen Mazlum, bu tarz kredileri alacakların ‘zaten çok önceden belirlendiğini de’ savundu. Mazlum, “Hemen her bankanın elinde liste var ve aynen teşvikler gibi krediler de ‘eşe-dosta’ veriliyor” iddiasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75