banner6

Ülkede 35 bin işgücü açığı var

banner37

Çalışma Bakanı Saner, DPÖ kayıtlarına göre ülkede 8 bin 500 işsiz olduğunu, bunların bütün sahalara yerleştirilmesi halinde bile açıkların kapatılamayacağını savunarak, ilginç bir hesap yaptı:

Ülkede 35 bin işgücü açığı var
banner151 banner143

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner, ülkedeki işgücü açığını 35 bin kişi olduğunu savundu.

Bakan Saner, katıldığı bir televizyon programında, Cumhuriyet Meclisi’nde onaylanan, KKTC ile TC arasında imzalanan iş gücü anlaşması hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, "Çalışma yaşamında daha doğru tespitlerde bulunmak, çalışma yaşamını kolaylaştırmak, kendi çalışma yaşamamızı dünyayla entegre etmek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası tecrübelerinden yararlanmak adına bu çalışmaları yapmaya devam edeceğiz" diyen Saner, TC ile yapılan 6 anlaşmanın 5’inin UBP döneminde yapılmasının kararlılıklarının başka bir göstergesi olduğunu belirtti.

Saner “Artık hiç bir işçi, işverenin yapmadığı veya yerine getirmediği sorumluluklarından dolayı ülkeden ihraç edilmiyor. Bir daha af gelmesin diyoruz ya, bir daha af gelmemesi için yasal düzenlemeler yaptık; aflara olan ihtiyacı ortadan kaldırdık” dedi.

Meclis’te ana muhalefet lideri Tufan Erhürman ile yaşadığı tartışma konusunda da açıklama yapan Saner, Erhürman’ın hukuk bilgisine saygı duyduğunu ancak Bakanlık hukukçularının görüşünün ise farklı olduğunu belirtti.

Saner, bakanlık olarak genel tavırlarının asla ön izin koşullarına dokundurtmamak olduğunu söyleyerek, ön izin düzenlemesi konusunda şüphesi olan muhalefetin görüşlerini dikkate aldıklarını, anlaşmanın böyle bir şeye imkan yaratmamasına rağmen konuya hassasiyetle yaklaştıklarını ve yasanın ilgili maddesinin düzenlenmesine sıcak baktıklarını ifade etti.

 

93 bin sigorta mükellefi var

 

Ana muhalefet tarafından itiraz edilen maddenin, anlaşmanın 4. maddesi olduğunu ifade eden Saner, ülkedeki realiteden bahsedilecek olursa, KKTC’de 93 bin sigorta mükellefi olduğunu belirtti. 93 bin sigorta mükellefinin 43 bininin yabancı iş gücü olduğunu kaydeden Saner, DPÖ kayıtlarına göre ülkedeki toplam işsiz sayısının ise 8 bin 500 olduğuna dikkat çekerek, 8 bin 500 KKTC vatandaşının bütün sahalara yerleştirilse bile, ülkede hâlâ 35 bin işgücü açığı olduğunu savundu.

Ezbere konuşmak yerine, rakamlarla konuşmayı tercih ettiğini ifade eden Bakan Saner, 43 bin yabancı iş gücünün ağırlıklı olarak inşaat, tarım ve turizm sektöründe çalıştığını söyledi.

Saner, kimsenin uygulanan ön izin prosedüründen ve şartlarından taviz vermeyeceğini belirtti. Saner, ana muhalefetin hassasiyetinin ne olduğunu çok iyi bildiklerini, gereken hassasiyeti göstererek yasal düzenlemeyi yapacaklarını anlattı.

KKTC ile TC arasında imzalanan Sosyal Güvenlik Anlaşması ve İşbirliği Protokolü çerçevesinde çok büyük mesafeler ve kazanımlar kat ettiklerini ifade eden Saner, anlaşmanın sağladığı hak ve kazanımlar yerine yalnızca bir maddesinin konuşulmasını eleştirdi.

Anlaşma kapsamında tanınan geniş haklar konusunda bilgi veren Saner, imzalanan iş birliği anlaşmasında; Türkiye ile KKTC arasında sağlık hizmetlerinden karşılıklı olarak nasıl yararlanılacağının ele alındığını ve birçok çerçevede günün koşullarına göre yeniden düzenlenme yapıldığını ifade etti.

 

“Acil hal” konusu

“Acil hal” kavramının anlaşma kapsamında net bir şekilde tanımlandığına dikkat çeken Saner, Anavatan’da acil hal kapsamında kaza geçiren ve yaralanan, ivedilikle tıbbi müdahale gerektiren rahatsızlık geçiren sigorta mükelleflerinin anlaşma kapsamında tüm masraflarının devlet tarafından karşılanacağını açıkladı.

Bakmakla yükümlü çocukları olan sigorta emeklilerinin Türkiye’de okuyan çocuklarının da, imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğine vurgu yapan Saner, emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarının Sağlık Kurulu kararıyla Türkiye’ye gitmesi halinde, Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından yardım yapılmadığını ancak anlaşma ile bunun önünün de açıldığını söyledi.

Saner, Türkiye’ye giden devlet memurlarının acil hal kapsamında rahatsızlandığında Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğini belirterek; anlaşma çerçevesinde devlet memurlarının çocuklarına da Türkiye’de tedavi olma hakkının tanındığını belirtti.

Saner, Türkiye’ye yerleşen emekli bir KKTC vatandaşının, ister memur ister sigorta mükellefi olsun ikamet koşullarını yerine getirmesi halinde KKTC’deki hastanelerden nasıl yararlanıyorsa, Türkiye hastanelerinden de aynı şekilde faydalanabileceğinin altını çizdi.

Sigorta sürelerinin birleştirilmesi ile ilgili pürüzlerin de anlaşma kapsamında giderildiğini anlatan Saner, iki ülkede çalışırken vatandaşların iş kazası veya meslek hastalığı geçirmesi durumunda düzenlenecek kriterlerin anlaşma ile yeniden ele alındığını ve iyileştirildiğini söyledi.

Saner, iki ülke arasında işsizlik yardımının nasıl olacağı konusuna da anlaşma ile netlik kazandırıldığını belirtti. 2008 den sonra KKTC’ye gelen hiç bir yabancı vatandaştan, CTP’nin yaptığı sosyal güvenlik yasası ile işsizlik yardımı için ödenek kesilmediğini anlatan Saner, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulamanın olmadığını söyleyerek anlaşma kapsamında, 2008’den önce adaya gelen TC uyruklu çalışanlara ülkede kaldıkları yasal süre içinde işsizlik yardımı verilmesinin önünün açıldığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 11:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104