Umutlar suya düştü

banner37

Geçtiğimiz hafta 3.60 TL'ye kadar gerileyen dolar dün itibariyle yeniden 3.80 TL seviyelerine dayandı. Vatandaşın dolara bağlı olan akaryakıt ve elektrik fiyatlarındaki düşüş beklentisi yine yalan oldu

Umutlar suya düştü
banner99

Ceren ÖZBİL

Kısa sürede birçok kez zamlanan elektrik ve akaryakıt fiyatlarıyla baş edemeyecek duruma gelen vatandaş umudunu Türk Lirası'nın (TL), dolar karşısında değer kazanmasına bağladı. Ancak vatandaşın bu umudu da uzun sürmedi.

Geçen hafta itibariyle düşerek seyreden dolar ve Euro dün yeniden hareketlendi. Dolar dün sabah saatlerinde güne 3.77 seviyesinde başlarken, Euro yeniden 4.00 seviyesini aştı.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen ve Ekonomist Mehmet Saydam, TL'nin dolar karşısında değer kazanmasının elektrik fiyatlarının düşmesine neden olabileceğini ancak elektrik fiyatlarını etkileyen tek etkenin de döviz olmadığını söyledi.

Girgen, elektrik fiyatlarının belirlenmesinde petrol varil fiyatlarının da önemli rol oynadığını ifade ederken, Saydam ise elektrik zammının tek nedeninin TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı olmadığını anlattı.

Akaryakıt fiyatları uçtu

Akaryakıt fiyatlarına yaklaşık 1 ay önce 20 kuruş ile 15 kuruş arasında zam yapıldı. Bu doğrultuda litresi 3.83 TL kuruş olan 97 oktan benzin 4.03 TL, 3.63 TL olan 95 oktan benzin 3.83 TL, 3.45 TL olan Euro Dizel 3.62 TL ve 3.41 olan gaz yağıda 3.56 TL oldu.

Cep yakıyor...

banner134
Elektriğe ise 21 Aralık tarihinde yüzde 9 ile 20 arasında zam yapıldı. Bu doğrultu da en çok kullanılan elektrik tarifeleri olan ‘02 Konut Tarifesi (250 kWS)’ 0,40 kuruş'tan 0.42 kuruşa ve  ‘02 Konut Tarifesi (251 -500 kWS)’ ise 0.45 kuruştan 0.49 kuruşa yükselmişti.

Girgen: Dövizdeki değer kaybı elektrik fiyatını da etkilemelidir

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen, petrol fiyatlarının dövize, özellikle dolara endeksli olması nedeniyle TL'nin dolar karşısındaki yükselişinin ülkedeki elektrik fiyatlarını da etkilemesi gerektiğini söyledi.

Elektrik fiyatlarını etkileyen en büyük etkenlerden bir tanesinin doların TL karşısındaki değeri ve bir diğerinin de petrol varil fiyatları olduğunu kaydeden Girgen, elektrik fiyatlarında bir miktar düşüş beklediğini ifade etti.

Girgen, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nun da bunu göz önünde bulundurduğunu düşündüğünü söyledi ve "elektrik fiyatının belirlenmesinde petrol varil fiyatı ve doların TL karşısındaki değeri önemli rol oynuyor. KIB-TEK'in bu konuda hassasiyet gösterdiğini düşünüyorum" dedi.

Saydam: Değer kaybı devam ederse, fiyat düşebilir

Ekonomist Mehmet Saydam, dövizin TL karşısında çok kısa sürede değer kazanıp, aynı zamanda değer de kaybettiğine dikkati çekti ve doların TL karşısındaki değer kaybının elektrik fiyatlarına yansıması için bu düşüşün bir süre devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Doların TL karşısında 1 aylık bir süre zarfında 3.60'tan değer görmesi durumunda elektrik fiyatlarının da düşmesi gerektiğini ifade eden Saydam şu şekilde konuştu:

“Elektrik fiyatı dönemlik bir olaydır. Günlük olarak belirlenemez. Ancak doların TL karşısında 1 ay 3.60'larda seyretmesi durumunda elektrik fiyatlarının düşmesi gerekir. ‘Dünyada petrol fiyatları düştü. Bizde neden elektrik pahalı ve akaryakıt pahalı’ gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Ancak petrol fiyatları yüzde 30 ile 40 arasında düşüş gösterirken, döviz yüzde 100'ün üzerinde arttı. Bu nedenle elektrik ve akaryakıt fiyatları düşmüyor. Ayrıca ülkemizde elektriğe yapılan zam sadece dövize endeksli değildir. Kurumun maliyetleri çok yüksektir. Devletin bütçesi gibi elektrik kurumunun da bütçesini toparlaması gerekir.”

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75