banner6

Üniversite mezunu gençler işsiz

banner37

KIBRIS TV’de konuşan DPÖ Müsteşarı Muhtaroğlu, ülkedeki işsizlik oranının yüzde 8’lerden yüzde 6.5’lere gerilediğini, fakat genç nüfusta bu oranın yüzle 17’lerde seyrettiğini söyledi.

Üniversite mezunu gençler işsiz
banner99

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, ülkemizdeki işsizlik oranının son yıllarda yüzde 8’lerden, yüzde 6.5’lere gerilediğini, ancak genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 17’lerde olduğunu söyledi. Muhtaroğlu, genç işsizlerin çoğunluğunu da bu üniversite mezunu gençlerin oluşturduğunu kaydetti.

banner134

KIBRIS TV’de Serkan Soyalan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Ajansı’ programına katılan DPÖ Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, çalışmalarına başlanan ‘Hane Halkı İş Gücü Anketi’ hakkında bilgi verdi.

Bütün ilçelerde vatandaşların adres güncelleme ve listelemesinin yapıldığını ifade eden Muhtaroğlu, bu çalışmanın ekim ayında yapılacak olan İşgücü Anketi’ne hazırlık niteliğinde olduğunu söyledi.

Vatandaşların anketörlere yardımcı olmasının, anketin geleceğine yönelik başarısını etkileyeceğine işaret eden Muhtaroğlu, vatandaşlara 10 kısa soru sorulacağını belirtti.

DPÖ Müsteşarı Muhtaroğlu, ekim ayında yapılacak ankette amacın istihdama yönelik olacağının altını çizerek, ülkemizde işsizlik oranlarının daha sağlıklı verilerle tutulabileceğini söyledi.

İşsizlik oranı % 6.5

Programda işsizlik verilerini de paylaşan Muhtaroğlu, ülkemizdeki işsizlik oranının son yıllarda yüzde 8’lerden, yüzde 6.5’lere gerilediğini vurguladı.

Son yıllarda ülkemizde açılan üniversiteler ve turistik tesislerle beraber yeni istihdam olanakları yaratıldığının  altını çizen Muhtaroğlu, genel işsizlik oranının düşük olmasına rağmen, genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 17’lerde olduğunu söyledi.

Üniversite mezunlarının sayısının her geçen gün arttığını da söyleyen Muhtaroğlu, genç işsizlerin çoğunluğunu da bu üniversiteli gençlerin oluşturduğunu kaydetti.

İhtiyaçlı bölümler tercih edilmeli

Ödül Muhtaroğlu, ülkemizde herkesin kendini devlet kurumlarında çalışmaya zorladığını, özel sektörde düz işçi ve teknik işlerde ciddi işçi sıkıntısı yaşandığını söyledi.

İşverenlerin de bu durumdan şikayetçi olduğunu vurgulayan Muhtaroğlu, çalışacak düz işçi bulamayan işverenlerin, yabancı işçi getirmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Ülkemizde gençlerin ihtiyaç olan bölümlerde eğitim almaları gerektiğini ifade eden Muhtaroğlu, “Planlamalar doğrultusunda eğer ihtiyaç olan bölümler tercih edilirse, işsizlik oranı daha da aşağılara çekilecektir” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 10:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104