Üreten, kendine yeten ve satan bir ülke olmalıyız

banner37

Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer, tüm imkanlarıyla yanında oldukları üreticilerin ihtiyaçları doğrultusunda ürün geliştirmeyi sürdüreceklerini söyledi; Emek Kart’ı kamuoyuna tanıttı:

Üreten, kendine yeten ve satan bir ülke olmalıyız
banner99

“ÜRETİME DESTEK SÜRÜYOR”... Creditwest Bank, tarım ve hayvancılığı geliştirmeye devam ederken; Kıbrıs çiftçisinin, süt üreticilerinin, kuru tarımcılar ve sulu tarım ile ilgilenen üreticilerin üretimlerini arttırmanın ve tüm ihtiyaçlarını tedarik etmenin yanı sıra ilaç, gübre, yem, mazot, tohum, fide ve sulama gibi girdilerin maliyet temininde uygun şartlarda finansal destek sağlayarak onlara bir yol haritası sunmak ve planlı üretimi hayata geçirmek için mevcut diğer ürünlerin yanında Emek Kart’ı da piyasaya sunduğunu açıkladı.

“İŞLEM HACMİ 1 MİLYAR TL”… Emek KART müşteri limitleri, süt üreticilerinin sahip olduğu hayvan sayısı, kuru tarım ve sulu tarımda ise ekilen alan baz alınarak; en önemlisi de tüm gider kalemlerini göz önünde tutarak belirleniyor. Bu bağlamda Emek Kart’ın, kullanılabilirliği ve potansiyeli düşünüldüğünde üreticilere büyük avantajlar sunmasının yanı sıra ülke ekonomisine de mevcutta 200 milyon TL’lik kredi bütçesi, yıllık bazda ise 1 milyar TL'lik ticaret hacmi katkısı sunacağı öngörülüyor.

“ÜRETİCİ KREDİSİ VE TÜK PROTOKOLÜ”… Creditwest Bank’ın tarım üreticilerine yönelik avantajlı diğer ürünlerine de Emek Kart toplantısında değinilirken; bankanın, 2014 yılından bu yana kuru ve sulu tarım üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılaması için ‘dokuz ay sonra ödemeye başlanabilen’ üretici kredisi sunmaya devam ettiği ve çiftçilerin de TÜK’e teslim edilen tahıl rekolte ödemelerini Creditwest’ten anında nakit alabildikleri hatırlatıldı. Banka ile TÜK arasında bu doğrultuda iki yıldır protokol imzalanıyor.

KIBRIS Ekonomi Özel

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını, sosyal ve ekonomik krizler kadar hem küresel hem de ülkesel bazda tarım sektörünü de ciddi anlamda etkiledi. Bu süreçte en önemli stratejik sektörlerden birinin de ‘tarım ve zirai üretim’ olduğu bir kez daha ispatlandı. Günlük yaşamda kullandığımız birçok üründen vazgeçebileceğimiz ancak tarım ve beslenme konusunun ne kadar zaruri bir ihtiyaç olduğu da bir kez daha anlaşıldı.

Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer, Kovid-19 salgını sürecinde toplumsal yaşam, sosyal hayat, sağlık, adalet, eğitim ve güvenlik gibi sözcükleri hayata geçirebilmeniz için kendine yeten, üreten, ‘kendine yetenin fazlasını da katma değer oluşturarak dışa satan’ bir ülke olmamızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladıklarını ifade ederek, Creditwest Bank olarak daha önceden de olduğu gibi bütün imkanları ile üreticinin yanında olacaklarını, onların memnuniyet, ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda yeni ürünler geliştirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Zaheer, özellikle 2014 yılından bu yana tarım sektörü için yoğunluklu olarak çalışan Creditwest Bank’ın, son olarak Kıbrıs çiftçisinin, süt üreticilerinin, kuru tarımcılar ve sulu tarım ile ilgilenen üreticilerin üretimlerini arttırmanın ve tüm ihtiyaçlarını tedarik etmenin yanı sıra ilaç, gübre, yem, mazot, tohum, fide ve sulama gibi girdilerin maliyet temininde uygun şartlarda finansal destek sağlayarak onlara bir yol haritası sunmak ve planlı üretimi hayata geçirmek için mevcut diğer ürünlerin yanında Emek KART’ı da piyasaya sunduklarını açıkladı.

Çiftçi ve hayvancıya finans desteği

Emek Kart’la ilgili organize edilen sunumda, karta dair ayrıca şu bilgiler verildi:

“Emek Kart, tarım faaliyetleri ile uğraşan üreticilerin tüm ihtiyaçlarını herhangi faiz ödemeden 90 gün sonra ödeme imkanı yaratmak üzerine kurgulanmıştır. Üreticiler, Emek Kart ile yaptıkları harcamaları herhangi faiz veya masraf ödemeden 90 gün sonunda ödeyebileceği gibi, 90 gün sonunda uygun ödeme koşulları ile 12 aya kadar taksitlendirilebilmektedir.

Emek Kart ile TÜK ve diğer anlaşmalı kurumlardan yapılan alışverişler peşin fiyattan gerçekleşmekte olup dilenirse uygun şartlarda taksitlendirme imkanı da sağlıyor.  Böylelikle yapılan alışverişlerin taksitlendirilmesi ve ötelenmesi üreticimizin gider kalemlerini azaltarak rahat bir nefes almaları sağlanmaktadır. Emek Kart, üreticilerimizin mazot, gübre, tohumluk arpa, hayvan yemi, fide, tarım aletleri ve ekipmanları, zirai ilaç vb. alımlarında kullanabilmektedir.

Emek Kart müşteri limitleri, süt üreticilerimizin sahip olduğu hayvan sayısı, kuru tarım ve sulu tarımda ise ekilen alan baz alınarak, en önemlisi de tüm gider kalemlerini göz önünde tutarak belirlenmektedir. Bu bağlamda Emek Kart’ın kullanılabilirliği ve potansiyeli düşünüldüğünde üreticilerimize büyük avantajlar sunmasının yanı sıra, ülke ekonomisine mevcutta 200 milyon TL’lik kredi bütçesi, yıllık bazda ise 1 milyar TL'lik ticaret hacmi sağlamaktadır”.

banner134

Tahıl ödemeleri bankadan nakit alınıyor

Creditwest Bank’ın tarım üreticilerine yönelik avantajlı diğer ürünleri ise şu ifadelerle anlatıldı:

“Creditwest Bank, 2014 yılından bu yana kuru ve sulu tarım üreticilerimizin ihtiyaçlarını karşılaması için dokuz ay sonra ödemeye başlanabilen üretici kredisi sunmaya devam ediyor.

Çiftçiler, TÜK’e teslim edilen tahıl rekolte ödemelerini Creditwest’ten anında nakit alıyor.

Creditwest’in üretime verdiği destek çerçevesinde çiftçilerin zahire teslimlerinden doğan TÜK ödemelerinin Creditwest Bank şubelerinden alınması ile ilgili, Creditwest Bank ve Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) arasında iki yıldır protokol imzalanıyor.

Protokol uyarınca çiftçiler, zahire tesliminde TÜK ödemelerini anında Creditwest Bank’ın tüm şubelerinden alma imkanı elde ediyor. TÜK’e teslim edilen zahire bedelinin anında ödenmesinin yanı sıra banka tarafından çiftçilere özel ürün ve hizmetler de sunuluyor. Böylelikle çiftçiler bir sonraki hasat dönemine erkenden hazırlanarak işlerini büyütebilme imkanı buluyor. İlgili proje modeli 2 yıldır sorunsuz ve maksimum müşteri memnuniyeti ile devam etmektedir.

Creditwest Bank’ın kuru tarım üreticileri ile başlattığı finansal modelin yoğun ilgi görüp başarılı olması ile üreticilere sağladığı finansman kapasitesini geliştirerek Patates Üreticileri Birliği ile benzer bir modeli uygulamaya geçirdi. İki yıldır tekrarlanan projede sanayilik patates üreten üreticiler, rekoltelerini Toprak Ürünleri Kurumu’na teslim ederken, rekolteden doğan alacaklarını anında Creditwest Bank’tan tahsil ediyor”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75