Üretici ‘ciddi anlamda’ kazançlı çıktı

banner37

TÜK Başkanı Hasan Adahan, kurum ile Creditwest Bank arasındaki finansal iş birliği ve Creditwest Bank’ın üreticilere sunduğu hizmetlerle ilgili kendisiyle yapılan röportajda konuştu:

Üretici ‘ciddi anlamda’ kazançlı çıktı
banner99

KIBRIS Ekonomi Özel

“ÜRETİCİ GÜVEN KAZANDI”… Hasan Adahan, üreticilerin çok ciddi bir çaba ve emek harcadıkları ürünlerinin değerini, Creditwest Bank ile TÜK arasında iş birliği sayesinde kısa sürede tahsil edebildiğini söylerken; “Çiftçilerimiz bu iş modeli sayesinde, ayrıca, ürünlerinden gelecek paranın ne zaman ödeneceğini bildikleri için daha güvenli üretim de yapabildi. Böylelikle üreticimiz, ekim yapmaktan çekinmeden üretmeye devam ediyor. Üretici ve TÜK arasında oluşan güven ortamı da çok önemli” ifadelerini kullandı.

“FİNANSMANA ULAŞIMDA SORUN YOK”… Hasan Adahan, bu sene kurak bir yılın öngörüldüğünü ancak finansmana ulaşma konusunda sıkıntı olmadığını TÜK olarak bildiklerini zira yaptıkları iş birliği sonucunda taahhütlerini kurum olarak yerine getirdiklerini söyledi. Adahan, “Bu bağlamda, üreticilerimizi yine kısa zamanda ödeme imkanımız olacak. Böylelikle çiftçimiz, bu yıl ‘az da olsa’ yine bir üretim yapacak ve bu iş birliği neticesinde ‘doğru zamanda doğru şekilde’ parasına ulaşacağını da yine bilecek” bilgisini verdi.

“İŞ BİRLİĞİ SÜRECEK”… Hasan Adahan, TÜK Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı iki yıla yakındır yaptığını kaydederken; yönetime geldiğinde tüm devlet bankaları ve özel bankalarla görüştüğünü, Creditwest Bank’ın üretici dostu politika güderek en az kazançla üreticiye ciddi destek sağladığını kaydetti. Adahan, “Emek Kart’la başlayan ve üreticinin yanında duran bir oluşum var. Bunu daha da geliştirerek ve TÜK ile projeleri de arttırarak, bankanın daha fazla destek olması ve üreticilerin yanında olmaya devam etmesi, en büyük beklentim” dedi.

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Başkanı Hasan Adahan’la, kurum ile Creditwest Bank arasındaki finansal iş birliğinin yanı sıra Creditwest Bank’ın üreticilere sunduğu hizmetlerle ilgili bir röportaj yaptık.

TÜK’ün an itibarıyla en büyük iş alanının, ‘tahıl ürünlerinin üreticiden alımı ve depolanması’ olduğu bilgisini veren Adahan, kurumun ayrıca patates üretimine de aktif katıldığını söyledi.

Kurumun, piyasada dengeyi kuran ve kurulan bu dengeyi istikrarlı bir şekilde sürdüren bir yapıda olduğunu da kaydeden Adahan, bu misyonu ‘yüzde yüz yerine getiremese de’ piyasaya dönem dönem müdahale ederek, denge oluşturmaya çalıştığını da paylaştı.

Creditwest Bank ile TÜK arasında, çiftçilerin tahıl rekoltelerin teslimi konusunda iki yıldır çok başarılı bir iş birliği sağlandığını da hatırlatan Adahan, Kıbrıs Türk çiftçisinin de üretmek için ciddi bir emek ve zaman harcadığı ürünlerinin değerini, söz konusu iş birliği sayesinde kısa sürede tahsil edebildiğini kaydetti.

Emek Kart projesi başladığında da Creditwest Bank yönetimiyle yoğun bir iş birliği içerisinde çalışma yaptıklarını vurgulayan Adahan, kartın tarım sektöründe faaliyet gösteren başka tedarikçi firmalarda da kullanılabilmesinin de çok ciddi bir avantaj teşkil ettiğine dikkat çekti.

Adahan, kartın ada genelinde yaygınlaşmasının da kendileri için bir mutluluk kaynağı olduğunu aktarırken; “Emek Kart iş birliği TÜK’ün öncülüğü ile başladı ve yaygınlaştı. Üreticilerimiz bu iş birliğinden önemli bir kaynak elde ederek kazanç sağladı” şeklinde görüş belirtti.

Adahan’la yapılan röportajda öne çıkan başlıklar ise şöyle:

KIBRIS Ekonomi: Toprak Ürünleri Kurumu’nun misyonunu ve tarımsal alandaki yerini biraz irdeleyelim…

“Toprak Ürünleri Kurumu’nun şu an için en büyük iş alanı, tahıl üretiminin üreticiden alımı ve depolanmasından sorumlu olmasıdır. TÜK, ülkedeki patates üretiminde de aktiftir. Patates tohumunu yurt dışından getirmek, üreticilere üretim sonrasında ürünlerini pazarlamada yardımcı olmak için fiyat dengesini oluşturmak, pazarı genişletmek için yurt dışı bağlantılarını sağlamak da TÜK’ün faaliyetleri arasındadır.

TÜK’ün üretim sektöründe yapabileceği çok daha fazla iş kolu vardır ancak gerek ekonomik, gerekse siyasi durumdan dolayı bazı alanlarda şuanda aktif değildir.

Misyonundan bahsedecek olursak; TÜK’ün kuruluş amacı, KKTC’deki tüm tahıl, hububat, bakliyat, patates, soğan, sebze, meyve dahil olmak üzere tüm üretiminin dengeli ve doğru bir şekilde gerçekleşmesi, tüketici tarafında ise doğru ve dengeli fiyattan alımını sağlamaktır.

Kısaca TÜK, piyasada dengeyi kuran, bu kurulan dengeyi istikrarlı bir şekilde sürdüren kurumdur. Şu an bu misyonu yüzde yüz yerine getiremese de dönem dönem bazı fiyat dengesizliği yaşanan sebze meyve piyasasına müdahale ederek denge oluşturmaya çalışıyor.

Ekonomik olarak daha güçlü bir yapıya geldiğimiz zaman, kurum da görevini ‘tam anlamıyla’ yerine getirecektir diye temenni ediyorum.”

KIBRIS Ekonomi: TÜK ve Creditwest Bank arasında çiftçilerin tahıl rekolte alacakları ile ilgili, iki yıldır tekrarlanan önemli bir iş birliği söz konusu. Bu iş birliğinin çiftçiler için faydaları özetle neler?

“Creditwest ile TÜK arasında, çiftçilerin tahıl rekoltelerin teslimi konusunda iki yıldır çok başarılı bir işbirliği sağlandı. Bu finans modelinde, Toprak Ürünleri Kurumu 170 milyon TL para kaynağına kısa bir sürede Creditwest Bank sayesinde ulaştı ve bu finansmanı da üreticimize belirlenen doğru fiyatla haklarının karşılığı olan rekolte ödemesini anında yapabilmeyi sağladı.

banner134
Üreticilerimiz de 8-9 ay bekledikleri, üretmek için çaba ve emek harcadıkları ürünlerinin değerini, Creditwest Bank ile yapılan bu iş birliği sayesinde kısa sürede tahsil edebildi.

Çiftçilerimiz bu iş modeli sayesinde, ayrıca, ürünlerinden gelecek paranın ne zaman ödeneceğini bildikleri için daha güvenli üretim de yapabildi.

Böylelikle üreticimiz, ekim yapmaktan çekinmeden üretmeye devam ediyor. Bu iş birliğinin en önemli başarısı ise ‘üretici ve TÜK arasında oluşan’ güven ortamı olarak görülebilir.

Yapılan bu iş birliği iki yıldır devam ediyor; umarız bu iş birliği daha da devam eder.

Öte yandan, bu yıl maalesef kurak bir yıl öngörülüyor ancak finansmana ulaşma konusunda sıkıntı olmadığını TÜK olarak biliyoruz çünkü yaptığımız iş birliği sonucunda taahhütlerimizi kurum olarak yerine getirdik.

Bu bağlamda, üreticilerimizi yine kısa zamanda ödeme imkanımız olacak. Böylelikle çiftçimiz, bu yıl ‘az da olsa’ yine bir üretim yapacak ve bu iş birliği neticesinde ‘doğru zamanda doğru şekilde’ parasına ulaşacağını da yine bilecek.”

KIBRIS Ekonomi: Benzer bir iş modeli, başka bir üretim alanında da gerçekleştirildi mi veya gerçekleştirilecek mi?

“Güzel bir soru. Geçen yıl sanayi tipi patates üretimi için de aynı iş birliği modelini gerçekleştirdik. Bildiğiniz üzere, ülkemizde sanayilik patatesin tek alıcısı ve patatesi işleyen tek bir firma bulunuyor.

TÜK, Patates Üreticileri Birliği, Cresitwest Bank ve ürünü işleyen firma, dörtlü bir organizasyon kurduk. Bu iş birliği de hem üreticiye hem firmaya hem de bankaya garanti veriyor.

Üreticiler geçtiğimiz yıl 3 milyon TL civarında nakit ödeme aldı. Bu yıl da aynı protokol yenilendi. Bu model sayesinde üreticimiz ürününü teslim ettiği gün parasını alacak.

Diğer yandan, bu yıl, geçmiş yıla oranla rekolte de artarak 5-6 milyon TL civarında olacak. Oluşturulan bu başarılı iş modeli, umarız ki diğer sektörlerde; örneğin sofralık patates üretiminde veya TÜK’ün diğer iş sahalarında da kullanılır.”

KIBRIS Ekonomi: Creditwest Bank’ın, üreticilere yönelik iki yıl önce hizmete koyduğu, TÜK satış noktalarında geçerli Emek Kart’ın üreticiye nasıl bir faydası oldu?

“Emek Kart projesi başladığında, Creditwest Bank yönetimiyle iş birliği içerisinde çalışma yapmıştık. Bu projenin, hayvancılık sektörü başta olmak üzere tüm üretim alanlarına faydası var.

Üreticilerimiz, TÜK’ten yaptıkları alışverişleri Emek Kart ile peşin fiyatından üç ay sonra ödeme imkanı bulabiliyor. Bu avantaj ise özellikle büyük ölçekli iş yapan üreticimizin gider kaleminde ciddi azalma sağlıyor.

Creditwest Bank, Emek Kart’ı tarım sektöründe faaliyet gösteren başka tedarikçi firmalarda da kullanılmasını sağlıyor. Kartın ada genelinde yaygınlaşması bizim için bir mutluluk. Emek Kart iş birliği, TÜK’ün öncülüğü ile başladı ve yaygınlaştı. Üreticilerimiz bu iş birliğinden önemli bir kaynak elde ederek kazanç sağladı.”

KIBRIS Ekonomi: Peki bundan sonrası?

“TÜK Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı iki yıla yakındır yapıyorum. Yönetime geldiğimde tüm devlet bankaları ve özel bankalarla görüştüm. Creditwest Bank, her zaman üretici dostu politikası güderek en az kazançla üreticiye ciddi destek sağladı.

Emek Kart’la başlayan ve üreticinin yanında duran bir oluşum var. Bunu daha da geliştirerek ve TÜK ile projeleri de arttırarak, bankanın daha fazla destek olması ve üreticilerin yanında olmaya devam etmesi, en büyük beklentim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75