banner6

Üretici endişeli

banner37

Her ne kadar geçen kışa oranla bu kış daha yağışlı geçse de, yağmur sularının değerlendirilememesi nedeniyle üretici önümüzdeki yıl ciddi anlamda su sıkıntısı yaşayacağının kaygısını yaşıyor

Üretici endişeli
banner99

Ceren ÖZBİL

Geçen seneye oranla bu kış daha yağışlı geçti. Ancak yağışlı geçen kış, üreticinin yüzünü güldürmeye yetmedi. Alt yapı yetersizliği nedeniyle yağmur suları yine denize akıp gitti, üretimde kullanılabilecek şekilde göletlere yönlendirilip değerlendirilemedi.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, yağmur sularının değerlendirilememesi nedeniyle önümüzdeki yıl üreticinin ciddi su sorunu yaşayabileceğine dikkat çekti.

Yeşilada ve Naimoğluları, üreticinin su sıkıntısından kurtulması için bir an önce Türkiye'den gelen suyun fiyatının düşürülüp, üretim sektörüne de verilmesi gerektiğini ifade etti.

Yeşilada: En büyük sorun düzensiz yağış

Ahmet Yeşilada, patates üreticilerinin yaşadığı en büyük sorunun düzensiz yağış olduğunu söyledi ve  bazı aylarda yağışlar güzel olurken, bazı aylada ise hiç yağmadığını kaydetti.

Yeşilada, bu nedenle bu yıl da yağışların üreticinin yüzünü güldürmediğini söyleyerek, yer altı sularının azaldığını belirtti.

“Türkiye'den gelen su üreticiye verilmeli”

Türkiye'den gelen suyun halen üreticiye verilmediğini ifade eden Yeşilada, üretimin devamı için bu suyun üreticilere de verilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Yeşilada, “suyun her damlası altın değerindedir” diyerek, denize akan yağmur sularına dikkati çekti ve “suyu bir yerde toplamak için gerekli alt yapı çalışmalarını yapmalıyız. Birilerinin felaket diye adlandırdığı yağmur suları bizim için berekettir. Bu suyun heba olup gitmemesi gerekir. Önümüzdeki yıl yer altı sularının azalması nedeniyle üretici zorda kalacaktır.”

Naimoğluları: Orta Mesarya kuraklıkla boğuşuyor

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları da, özellikle ortaya Mesarya'ya aralık ayından sonra yağmur yağmadığını söyledi ve bu bölgede ciddi bir kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olunduğunu anlattı.

Doğru düzgün yağmur olmaması nedeniyle verimliliğin düşeceğine işaret eden Naimoğluları, bir dönümden yaklaşık bir balya çıkacağını anlattı ve bunun da çok düşük verimlilik anlamına geldiğini söyledi.

“Fiyatı da düşürülmeli”

Türkiye'den gelen suyun üretim sektörüne de verilmesi gerektiğini kaydeden Naimoğluları ancak şu anki fiyatın çok yüksek olduğunu belirtti.

Naimoğluları su fiyatının aşağıya çekilerek, üreticiye de verilmesi gerektiğini savundu ve susuzluğun ülkede ciddi bir sorun olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104