banner6

Üretici isyanda!

banner37

Üretim sektörünün en temel girdileri olan mazot ve elektriğe art arda yapılan zamlar, üreticileri iflasın eşiğine getirdi

Üretici isyanda!
banner99

Ceren ÖZBİL

Üretim sektörünün en temel girdileri olan mazot ve elektriğe zam yapılması üreticinin belini büktü. Bin bir zorluk altında üretim yaparak ekmek parasını çıkarmaya çalışan üreticiler, isyan etti.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Maraş Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, hükümete çağrı yaparak bu zamlara bir çözüm bulmasını istedi.

Doğan, hükümet yetkililerini kendilerini asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşların yerine koymaya davet ederken, Yeşilada üretim girdilerine yapılan zammın ister istemez tüketiciye de yansıyacağını anlattı.

Naimoğulları ise "bizi tek mutlu eden yağmur yağması. En azından hayvanlarımızın karının doyması için tarlalarda ot yetişiyor. İşimiz Allah'a kaldı" diyerek, hükümet yetkililerini sert eylemlere hazır olmaları yönünde uyardı.

Doğan: Asgari ücretlinin halini düşünsünler

Mahmut Doğan, üretim girdilerine yapılan zammın ister istemez tüketiciye de pahalılık olarak yansıdığını söyledi ve yöneticileri bu konuda tedbir almaya çağırdı. Doğan şu şekilde konuştu:

“Bizi artık zamlar etkilemez oldu. Hükümetin bu uygulamasına alıştık. Tuttuğu gibi bindiriyor sırtımızın üstüne... Nasıl çalışırsınız, ne yaparsınız, kaça satarsınız soran yok. Sadece bütçeye para girsin, düşündükleri bu insanların. Biz bağırsak çağırsak hep aynı.

Bizim yaptığımız üretim sebzedir. Sebzede çoğaldı fiyat düşer, azaldı artar. Herkes üstümüze yüklenir 'neden bu kadar pahalı oldu' diye. Kimse ne kadar girdi maliyeti, ne kadar emek, ne kadar işçilik olduğuna bakmıyor. Bunu sorgulayan yok. Sadece 'neden pahalı' diye soran var. Elektrik ve akaryakıt fiyatının artması, üretici içinde iyi değil. Bütün dünya piyasasında böyle bir şey varsa bir yere kadar. Ancak kendi keyfi üzerine 'bütçeye biraz daha para koyayım' diye yapıyorsa yanlış. Yöneticiler artık halkını düşünsün, insanını düşünsün... Kendi maaşları yüksek diye kalkıp asgari ücretliye bu zamları yansıtırlarsa ayıp ederler.”

Naimoğulları: Üretici yok oluyor

Naimoğulları, yaklaşık 2 ay önce özelde hayvan üreticisinin, genelde ise ülkedeki tüm üretici sektörlerinin sorunlarını ortaya koyup, araçlı eylem yaptıklarını hatırlattı ve bu eylemde ortaya koydukları en önemli sorunun hükümetin sürekli girdi maliyetlerini artırması, yani sürekli yapılan zamlar olduğunu kaydetti.

Girdi maliyetlerine hiç düşünmeden zam yapmanın üretim yapan insanların yok olması, üretimi yapmaması ve

borç batağında ızdırap çekmesi anlamına geldiğini söyleyen Naimoğulları, "bu hükümet, dövizdeki artışı bahane ederek sürekli akaryakıta, arpaya, elektriğe, tüp gaza ve yem hammaddelerine zam yaparak üretim yapan köylüye, kırsalda yaşayan binlerce, on binlerce insanımıza ıstırap çektirmekte ve bu insanlara ne kadar önem verdiklerini göstermektedirler" dedi.

"Girdiler dövizle alınıyor, ürünler TL ile satılıyor"

Naimoğulları, "öyle bir ülkede yaşıyoruz ki bütün girdilerimiz dövize endeksli, ama sizin ürettikleriniz TL olarak satılmaktadır" dedi ve şu ifadeleri kullandı:

“Biz aylarca, yıllarca ürettiğimiz ürünlere zam yapmazken, bizlere sorulmadan, sektörün ne olacağı düşünülmeden, üretimdeki insanların borç batağında ve tefecilerin insafına bırakıldığı bu sistemde sadece koltuklarının derdinde olan bu siyasetçiler, yapılan zamlarla halkı, köylüyü ve üreticileri bıktırmışlardır. Üretim sektöründeki insanları üretimden koparmak için beceriksizce davranmaktadırlar. Eğer dövizin artışına çare bulamıyorsanız, eğer hükümet olarak dövizdeki artışın maliyetlere yansımasını dengeleyemiyorsanız, üreticinin ürettiği sütünü, etini ve diğer ürünlerini de dövize endeksleyiniz, üreticinin hükümetten alacaklarını da dövizle ödeyiniz.

Sosyal devlet anlayışı veya halkını düşünen bir Hükümet üreten insanların yanında olur ve üretimi destekler.  Yazıklar olsun size, köylü, hayvancı, üretici bugüne kadar olduğu gibi sizlere bu yapılan zamların da hesabını en kısa zamanda soracaktır. Emin olunuz.”

Yeşilada: Üreticiye vergisiz mazot verilmeli

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, yıllardır üreticiye vergisiz olarak mazot verilmesi için mücadele verdiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını anlattı.

Üreticinin akaryakıta ve elektriğe yapılan zamlar karşısında artık ayakta duracak gücü kalmadığını ifade eden Yeşilada şu şekilde konuştu:

“Girdi fiyatlarındaki artış ister istemez yetiştirdiğimiz ürünlerin fiyatına da yansıyacaktır. Biz yılladır böyle olmaması için üreticiye renkli, yani vergisiz mazot verilmesini savunuyoruz. Ancak sesimizi duyan yok. Ayrıca fiyatların artması dış piyasadaki rekabet gücümüzü de zayıflatacaktır. Ürünlerin fiyatları artacağı için diğer ürünlerle rekabet edemeyeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 10:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104