Üreticinin cebinde mazot alacak para yok

banner37

Çiftçiler, 2016- 2017 üretim dönemine hazırlanırken, devletten alacaklarının bir an önce ödenmesini bekliyor. Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, üreticinin mağdur olduğunu söyledi. Ekime hazırlanan üreticiler, devletten, kuraklık, ürün bedelleri ve akaryakıt desteklerinin ödenmesini bekliyor. Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, üreticinin alacaklarının önümüzdeki hafta ödeneceği yönünde duyumlar aldıklarını söyledi. Çavuş, alacakların ödenmemesi durumunda gerekli tepkiyi göstereceklerini kaydetti

Üreticinin cebinde mazot alacak para yok
banner90
banner99

İsmail VOLKAN

Kuraklık, ürün bedelleri ve akaryakıt desteklerinin henüz ödenmemesi, 2016- 2017 üretim dönemine hazırlanan üreticiyi mağdur ediyor.

Tarlarını sürmek için traktörlerine koyacak mazot parası dahi bulamadıklarını belirten üreticiler, devlet yetkililerinden alacaklarını bir an önce ödemesini istedi.

Gazetemize konuyla ilgili açıklama yapan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, ürün bedelleri ve akaryakıt desteklerinin önümüzdeki hafta ödeneceği yönünde duyumlar aldıklarını belirterek, ödenmemesi durumunda gerekli tepkiyi göstereceklerini kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Türkiye’de konuyla ilgili temaslarda olduğunu belirten Çavuş, bakanın dönüşünün ardından görüşeceklerini aktardı.

Akaryakıt fiyatlarına geçtiğimiz günlerde yapılan zam nedeniyle tepki gösterdiklerini ifade eden Çavuş, üreticiye renkli akaryakıt verilmesi konusunda yetkilileri göreve davet etti.

Güney Kıbrıs’ta üreticilere akaryakıtın 1.70 kuruştan verildiğini anlatan Çavuş, ülkemizde de üretime aynı değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

Kuraklık nedeniyle üreticinin yeteri kadar zarar gördüğüne işaret eden Çavuş, ürün bedelleri ve kuraklık bedellerinin de bir an önce ödenmesini istedi.

banner134
Akaryakıta yapılan zam, tüketiciyi de mağdur eder

Akaryakıtın üretimin en büyük girdilerinden birisi olduğuna dikkat çeken Hüseyin Çavuş, hükümetin bu konuda sürdürülebilir bir düzenleme yapması gerektiğini kaydetti.

Çavuş, mevcut düzende akaryakıta yapılan zammın ardından üreticilerin yanında, artan tarım ürünü fiyatları nedeniyle tüketicilerin de zarar gördüğünü belirtti.

Yatlar için mazot 1.72, üreticiye 2.2 TL

Yurtdışından ülkemize gelen yatların akaryakıtı 1.72 TL’ye alabildiklerine dikkat çeken Çiftçiler Birliği Başkanı Çavuş, mazotun üreticiye desteklerle birlikte 2.2 TL’ye mal olduğunu açıkladı.

Çavuş, hükümetin akaryakıtın yanı sıra tarım konusunda birçok problemin giderilmesi için sürdürülebilir tarım politikası üretmesi gerektiğini kaydetti.

Tohum çalışmaları tamamlandı

Tohumluk konusundaki çalışmaların tamamlandığını belirten Hüseyin Çavuş, arpa için ‘Akhisar 98’, ‘Sarı Çanak’, buğday için de ‘Cumhuriyet 75’ ve ‘Atlas’ cinsi tohumların önümüzdeki günlerde getirileceğini söyledi.

Ülkemize ilk düşen yağmurlar nedeniyle üreticilerin ekime hazırlandığını ifade eden Çavuş, önümüzdeki yılın verimli geçmesini ümit ettiklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75