banner6

Üreticinin yüzü yağmurla güldü

banner37

Son iki yılın kurak geçmesinin ardından kısa süre önce ülke genelinde etkili olan sağanak yağmur üreticinin derdine deva oldu.

Üreticinin yüzü yağmurla güldü
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülke genelinde kısa süre önce etkili olan sağanak yağmur üreticiye ilaç gibi geldi. Son iki yılın kurak geçmesinin ardından bu yıl da yeterli yağmur yağmayacağından endişe etmeye başlayan üreticinin yüzü, geçen cuma başlayıp yaklaşık 3 gün süren sağanak yağmurla güldü.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, bu yıl kaba yem ithal etmek zorunda kalmayacaklarını söyledi ve çiftçilere kaba yem yapımında kullanılan arpa, mısır gibi ürünleri yetiştirmeleri çağrısı yaptı. Naimoğluları, hayvan üreticileri olarak çiftçilerin yetiştireceği bu otları satın almaya hazır olduklarını belirtti.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada ise, yağan yağmuru yeterli bulmadı ancak, "zararın neresinden dönersek kârdır" dedi.

Yeşilada: Zararın neresinden dönersek kâr

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, geçen günlerde yağan yağmurun az da olsa üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Aralık ve ocak aylarının yağmurlu olup, ardından 10 Mart'a kadar yağmur yağmadığını kaydeden Yeşilada, bu nedenle ekinlerin susuz kaldığını belirtti.

Yeşilada, "zararın neresinden dönersek kârdır" diyerek, son iki yılın kurak geçtiğini hatırlattı.

"Hâlâ kuru balya ithal ediyoruz"

Yeşilada, yağmurların yetersiz olması nedeniyle üreticinin hâlâ balya ithal ettiğini belirtti ve son yağan yağmurun imdatlarına yetiştiğini kaydetti.

Ancak bu yağmurun yeraltı sularına bir faydası olmadığına değinen Yeşilada şu şekilde konuştu:

“Bu yıl en çok yağmur Girne'ye yağdı. O bölgedeki yer altı sularına katkısı oldu. Diğer bölgelere çok az yağmur yağdı. İnşallah yağışlar bu şekilde devam eder. Yağış olunca taze otlar çıkar ve bu durum hayvan üreticiliği sektörünü de etkiler.”

Naimoğluları: Bu yıl ithalata gerek kalmayacak

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, 10 Mart öncesine kadar üreticinin bu yıl da kuraklıkla karşı karşıya kalacağı düşüncesinde olduğunu söyledi ve ardından yağan yağmurun üreticinin yüzünü güldürdüğünü anlattı.

Yağmurun ardından kurumak üzere olan ekinlerin bile canlandığını belirten Naimoğluları, böylece üreticinin kaba otu garantiye aldığını belirtti. 2 yıl boyunca ülkeye, Ukrayna ve Bulgaristan'dan yaklaşık 100 TL değerinde kaba ot getirildiğini ifade eden Mustafa Naimoğluları bu yıl buna ihtiyaç olmayacağını kaydetti.

"Üreticinin maliyeti düşecek"

Ülkenin yem bitkisinin kaba ot olduğunu söyleyen Naimoğluları şu şekilde konuştu:

“Üretici umutsuz durumdan umutlu duruma geldi. Borcunu nasıl ödeyeceğini düşünen üretici, artık borcunu ödeyebilme konusunda ümitlendi. Üretici önümüzdeki 5 ile 10 günlük süre zarfında otunu biçmeye başlayacak.”

"Çiftçi üretsin biz alırız"

Naimoğluları ayrıca çiftçilere kaba ot yetiştirme çağırısı yaparak, hayvan üreticilerinin bu otları çiftçilerden satın almaya hazır olduğunu belirtti.

Ülkede asıl ihtiyaç olan yem bitkisinin silaj olduğuna vurgu yapan Naimoğluları, devletinde bu konuda üreticiye verdiği teşviki artırması gerektiğini savundu.

Naimoğluları, yem bitkisine verilen desteğin dönüm başı 40 TL olduğunu belirtti ve "devlette bu konuda çiftçiyi teşvik etmeli" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2017, 13:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104