banner6

Uyarıya rağmen yapılan kazı nedeniyle iki köye su verilemiyor

banner37

Su İşleri Dairesi, bir süre önce, KKTC Su Temin Projesi çerçevesinde döşenmiş isale hatları güzergahında yapılacak kazıların, yüksek basınç ve fiber kablolar nedeniyle tehlike içerebileceğini dair uyarı nitelikli duyurusuna rağmen, daire bilgi verilmeden yapılan kazılar neticesinde Çayırova ve Yarköy isale hatlarında yer alan fiber optik kabloların koparıldığını bu nedenle söz konusu depolara su verilemediğini bildirdi.

Uyarıya rağmen yapılan kazı nedeniyle iki köye su verilemiyor
banner8

Sistemin otomatik olarak işletilmesini sağlayan fiber optik kablolara gelen zarar nedeniyle oluşan arızanın giderilmesi için çalışmaların sürdüğü kaydedildi. Öte yandan Su İşleri dairesi uyarısını yenileyerek, KKTC Su Temin Projesi çerçevesinde döşenmiş isale hatları güzergahında yapılacak kazılar için gerekli iznin alınması konusunda uyarda bulundu. Su İşleri Dairesi basın bildirisinde şöyle denildi:

“KKTC Su Temin Projesi kapsamında döşenmiş olan isale hatları yüksek basınçlı olup, duktil borulardan oluşmaktadır. Ayrıca sistemin elektronik olarak kontrol edilebilmesi için derinliği 50 – 100 cm arası fiber kablolar da boru güzergahına döşenmiştir. Sistemlerin devreye alınması çalışmaları ve yapılan rutin kontrollerde ada genelinde gerek resmi kurumlar, gerekse özel şahıslarca herhangi bir izin alınmaksızın boru hatlarına çok yakın mesafelerde kazılar yapıldığı tespit edilmiştir.

Yüksek su basıncı olan isale hatlarına verilebilecek bir zararda ise can ve mal kayıpları yaşanılması muhtemel olup, gerekli tamir yedek parçalarının adaya getirilmesi ve onarımların yapılması çok zaman alacağından hattın zarar gördüğü nokta ve ilerisinde uzun süre su verilmeme tehlikesi bulunmaktadır.

Bahse konu olumsuzlukların yaşanılmaması ve herhangi bir can kaybına meydan verilmemesi için yapılacak kazıların Su İşleri Dairesi’ne bildirilerek, Daire ve KKTC DSİ Proje Müdürlüğü’nüngözetimi altında yapması gerekmektedir. Gerekli iznin alınmaması halinde meydana gelecek olumsuzluklardan kazıyı yapan kurum ve/veya şahıslar sorumlu tutularak, maddi zararı karşılamakla yükümlü olacaktır.

banner134

İlgili kurum, kuruluş ve vatandaşlara önemle duyurulur.”

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 14:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104