‘Uzlaşı paketi’ TL’ye yaradı

banner37

Dolar/TL paritesi, ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik olumlu beklentilerin etkisiyle 5,70'in altına geriledi;

‘Uzlaşı paketi’ TL’ye yaradı
banner99

Dolar/TL kuru, haftaya 5,73 civarında başladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD)-Türkiye ilişkilerine yönelik olumlu beklentilerle 5,70'in altına geriledi. Tahvil getirileri yönünü aşağı çevirirken BIST-100'de kazanımlar dün yüzde 2'ye yakın seyretti. Türk lirası (TL) gelişmekte olan para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer para birimi olurken, bankacılar da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD temaslarının izlemeye devam ettiğini söyledi.

Birleşik Devletler’e geride bıraktığımız cumartesi giden Erdoğan, temaslarına geçtiğimiz haftasonu başladı. ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşen Erdoğan, dün ise Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda konuşma yaptı. Piyasalar, özellikle Erdoğan'ın Trump ile yapması beklenen ikili görüşmeyi ve bu görüşmeden Türkiye-ABD ilişkilerini etkileyecek konuları takip ediyor.

Türk hisse senetleri piyasasında da güçlü alımlar gözlenirken, BIST-100 endeksi, dün 14.47'de yüzde 1,8 yükselişle 101,805 puanda bulunuyordu. Bankacılık endeksi ise yüzde 2,7 primliydi.

ABD’den haber var

Türkiye medyasında dün yer alan bir haberde, ABD'nin Türkiye'ye iki ülke arasındaki ticaretin 100 milyar dolara çıkarma hedefi kapsamında F-35 ve Patriot sistemlerini de kapsayan bir paket sunacağı belirtildi. Habere göre, ABD'nin teklifinin F-35’i, Patriot sistemini, çelik ve alüminyumda gümrük vergilerinin düşürülmesini ve serbest ticaret anlaşmasını da kapsaması bekleniyor. Uzmanlar, haberin ardından ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik olumlu algının arttığını, bunun da TL'ye pozitif yansıdığını söyledi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "ABD ile ilişkilerde en çok sorun yaratabilecek konu, ABD'nin Türkiye'yi F-35 projesinden çıkarması sonrası Türkiye'nin uçak ihtiyacını yine Rusya'dan karşılayacak olmasıydı. Bu döngüyü kırabilecek açıklamaların bu sabah itibarıyla kuvvetlenmesi TL'ye de pozitif yansıdı" dedi.

Türkiye ile ABD ilişkileri, Suriye'de yaşanan görüş ayrılıkları, Türkiye'nin Rus yapımı savunma sistemlerini satın alması, İran ile geçmiş dönemde yapılan ticaret nedeniyle olası ABD yaptırımları ve rahip Andrew Brunson'ın ABD'ye geri gitmesinden önceki dönemde tutuklu yargılanması nedeniyle gerilmişti ancak son dönemde, ilişkilerdeki gerginlik bir miktar azaldı. Bu da piyasalara da olumlu yansıyan bir gelişme oldu.

TCMB de izleniyor

Öte yandan, piyasada bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) düzenlediği iki günlük yatırımcı toplantıları, Erdoğan'ın ABD ziyareti ve dördüncü madde görüşmeleri kapsamında Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin temasları da takip ediliyor.

IMF, 4. Madde görüşmeleri kapsamında Türkiye ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış ve iç risklere duyarlı olmaya devam ederken, hükümetin daha fazla reform yapmaması durumunda güçlü ve sürdürülebilir büyümenin zor olacağını belirtti.

Hisse senedi piyasaları, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in ABD-Çin ticaret görüşmelerinin iki hafta içinde yeniden başlayacağını açıklamasının ardından yükseldi ancak yavaşlayan küresel büyümeye dair endişeler, riskli varlıklara talebi de azalttı.

Euro Bölgesi’nden gelen zayıf imalat ve hizmetler,İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticisi Endeksi (PMI) verilerinin resesyon endişelerini derinleştirmesi ve ekonomiye daha fazla destek verilmesi gerektiğini ortaya koymasıyla küresel ekonominin yavaşladığına dair endişeler, finansal piyasalar için odak noktası olmaya devam ediyor.

Talep endişeleri petrol fiyatlarını düşürdü

Petrol fiyatları yatırımcıların odağının Avrupa’dan gelen Euro Bölgesi’nin satın alma yöneticileri endeksinin altı yılın en düşük düzeyine düşmesi etkisiyle Orta Doğu gerilimlerinden talep endişelerine yönelmesi sebebiyle düştü.Diğer yandan, Saudi Aramco’nun üretiminin saldırı öncesi düzeylere dönmesinin aylar sürebileceği haberleri de düşüşü baskıladı.

Keza, kasım periyodu teslimatları için Türkiye’de akaryakıt fiyatlarını belirlemede ölçüt olarak kullanılan Brent petrol fiyatları yüzde 1,05 düşüşle varil başına 64.1 dolara ve ABD hafifi petrolü yüzde 1,01 düşüşle 57.99 dolara geriledi.

Rapora göre, Suudi Arabistan, tesislerine yapılan saldırıların ardından kaybettiği ham petrolün yüzde 75’ten fazlasını eski haline getirdi ve gelecek haftanın başlarında tam hacme dönecek ancaktesislerdeki tamiratın beklenenden fazla sürebileceği de ilgili raporayansıdı.

Ayrıca Japonya ve Euro Bölgesi’nden gelen zayıf fabrika verileri de talep görünümüne ilişkin endişeleri vurgularken, petrol fiyatları dün ciddi anlamda bir düşüş yaşadı ancak Suudi Arabistan’ın arz bozulmasına dair belirsizlik ortamında bu kayıplar da yine sınırlı kaldı.

Rafineri saldırıları ve Fed

Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yapılan saldırı ve ABD Merkez Bankası (Fed) kararı sonrası geçen hafta 5,6560-5,7425 bandında her iki yönlü sert dalgalanan dolar/TL kuru, geçen cuma5,74 seviyesinden kapanmıştı. Dolar/TL, haftaya 5,73 civarında başladıktan sonra 5,6750-5,7440 bandında hareket etti.Kur,dün 16.48'de 5,6865/5,6910 seviyesinde bulunuyordu.Aynı saatte sepet bazında TL 5,9701/5,9750; euro/TL ise 6,2537/6,2590 seviyesindeydi.

Tahvil/bono piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilde önceki gün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 14,86 valörde son işlem yüzde 14,82 oldu. Dün ilk işlemler yüzde 14,8 seviyesinde gerçekleşirken, ortalama bileşik getiri yüzde 14,61 valörde 16.50 itibarıyla son işlem de yüzde 14,50 bandından kayıtlara geçti.

İki yıllık gösterge tahvilde önceki gün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 14,85 valörde son işlem yüzde 14,89 olmuştu. Dün ilk işlemler yüzde 14,66 seviyesinde gerçekleşti. Spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 14,65 valörde dün 16.50 itibarıyla son işlem yüzde 14,58 oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75