banner6

Vatandaş da, belediyeler de ne yapacağını bilmiyor

banner37

Birçok belediye vatandaşlara 2018 yılında taşınmaz malları için ödeyecekleri vergi miktarlarını bildirdi. Ancak bu bildirimlerin ardından Bakanlar Kurulu vergi miktarlarıyla ilgili değişikliğe gitti ve artırdı

Vatandaş da, belediyeler de ne yapacağını bilmiyor
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Bakanlar Kurulu kararıyla belediyeler tarafından toplanan taşınmaz mal vergi miktarları değiştirildi. Bu değişikliğin 2018 yılını da kapsaması hem belediyelerin hem de vatandaşın kafasını karıştırdı.

Belediyeler bu değişikliğe gidilmeden, yani her yıl olduğu gibi Şubat ve Mart ayı başında vatandaşlara ödemekle yükümlü oldukları miktarı bildirdi.

Bu doğrultuda bazı vatandaşlar ödemekle yükümlü oldukları miktarı belediyelere ödedi. Ancak ödenecek miktarların değiştirilmesi ortaya karışık bir durum çıkmasına neden oldu.

Belediyeler şu anda vatandaşlardan hangi orana göre vergi alacağını bilemiyor. Bazı belediyeler taşınmaz mal vergilerini 2007’de yürürlüğe giren yasa doğrultusunda almaya devam edeceğini, bazıları ise Sayıştaylıktan görüş bekleyeceğini açıkladı.

Farkın talep edilmesi gerekecek...

Vergi Dairesi’nden alınan bilgiye göre; belediyeler her ne kadar vatandaşlara eski oranlar üzerinden vergi ödeyecekleri yönünde bilgilendirme yapmış olsa da, yasal bir hak olarak bu yıl için de yeni oranlar üzerinden bu vergileri talep edebilir.

Yeni vergi miktarlarının bu yıl içinde uygulanmaya başlaması durumunda belediyeler bu değişiklik yapılmadan önce vergisini ödeyen vatandaşlardan farkı talep etmek zorunda kalacak.

11 yıl sonra değişti...

Taşınmaz mal vergisi miktarlarında 11 yıl aradan sonra değişikliğe gidildi. Bu doğrultuda 2007 yılında hazırlanan tüzükte normal inşaatların (betonarme karkaslı ve yığma kagir binalar) her metrekaresi için 1 TL olan vergi miktarı 2018’de 1,14 TL’ye; basit inşaatların (kerpiç ya da diğer basit malzemeden yapılmış binalar) her metrekare için olan 0,50 TL’lik vergi miktarı 0,57 TL’ye; tarıma elverişli kuru arazilerde her dönüm için olan 0,40 TL’lik vergi miktarı 0,45 TL’ye; tarıma elverişli sulu arazilerde her dönüm için olan 7 TL’lik vergi miktarı 8 TL’ye ve tarıma elverişli olmayan arazilerin her dönümü için olan 0,15 TL’lik vergi miktarı da 0,17’ye yükseldi.

Ayrıca metrekaresi 250’nin altında olan işyerlerinin vergisi 10 metrekareye kadar her metrekaresi için 34 TL, 10 metrekareden sonraki her metrekaresi için de 2,85 TL olarak belirlendi.

Bunun dışında 250’nin üzerinde olan işyerlerinin vergisi 10 metrekareye kadar her metrekaresi için 34 TL, 250 metrekareye kadar her metrekaresi için de 0,45 TL oldu.

Kalkan: Yeni oranlardan talep edilebilir

Vergi Dairesi Müdürü Özdemir Kalkan, belediyelerin tahsil ettiği taşınmaz mal vergisine 2007’den beri hiç artış yapılmadığını söyledi ve bu yıl da enflasyon oranının altında bir artışın gündeme gelip, Bakanlar Kurulu tarafından da onaylandığını açıkladı.

Kalkan, bu verginin Nisan ve Temmuz ayları olmak üzere iki ayda ödendiğini kaydetti.

Özdemir Kalkan, ayrıca belediyelerin yeni vergi oranları belirlenmeden önce vatandaşlara eski oranlarda vergi talep yazıları gönderse bile yeni oranlara göre talep edebileceğini söyledi.

“Bu yasal bir haktır” diyen Kalkan, yasaya göre yeni vergi oranında talep edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Harmancı: Konuyu değerlendireceğiz

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, taşınmaz vergileri konusundaki karışıklığa çözüm bulmak için belediyede geniş çaplı bir toplantı yapacaklarını açıkladı.

Bu konuda Sayıştaylıktan da görüş alacaklarını kaydeden Harmancı, Sayıştaylık dışında muhasiplerin de görüşlerine başvuracaklarını anlattı.

Harmancı, bu sorunu toplumun en az etkileneceği şekilde çözmeye çalışacaklarını belirtti.

Kaya: Eski oranlara göre vergi alacağız

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bu tarifelerin yasa ile düzenlendiğini söyledi ve yeni vergi oranları belirlenmeden önce vatandaşlara ödeyecekleri vergilerlerle ilgili yazı gönderip bilgilendirdiklerini anlattı.

2007 yılından beri yürürlükte olan oranların çok düşük olduğundan söz eden Kaya, ancak Lefke Belediyesi olarak vatandaşlara yeni düzenlemeler yapılmadan önce bilgilendirme yazısı gönderdikleri için bu yıl 2007’deki oranlara göre vergi alacaklarını açıkladı.

Kaya, önümüzdeki yıl ise yeni oranlara göre vergi toplayacaklarını ifade etti.

Özçınar: Vergisini ödeyenler var

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, taşınmaz mallarla ilgili ödenecek vergi miktarını vatandaşlara bildirdiklerini söyledi ve birçok kişinin de vergisini ödediğini belirtti.

Şimdi ne yapabilecekleri konusunda Sayıştaylıktan görüş beklediklerini kaydeden Özçınar, yasa koyucunun bu oranların ne zaman itibariyle uygulanacağını kendilerine bildirmiş olması gerektiğini kaydetti.

Özçınar, “bu miktarların ne zaman uygulanacağının net olması gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 09:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104