Vatandaşın derdi geçim!

banner37

Zamlar karşısında iyice beli bükülen vatandaş, Cenevre'de bugün başlayacak müzakerelerden çok, nasıl geçinebileceğini düşünüyor

Vatandaşın derdi geçim!
banner8

Ceren ÖZBİL

Ardı arkası kesilmeyen akaryakıt, elektrik ve tüp gaz zammı, Cenevre'de bugün başlayacak olan ve ülke siyaseti ile medyasının neredeyse yarısının oraya taşındığı Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakereleri vatandaşın gündeminden düşürdü.

Vatandaş "acaba bu görüşmelerden sonuç çıkar mı?" yerine "bu zamlar ne zaman son bulacak?" sorusunu konuşmaya başladı.

Zamlar karşısında alım gücü dibe vuran vatandaş, akaryakıt, elektrik ve tüp gaz zammına paralel olarak asgari ücretin de artmasını bekliyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan vatandaşlar, Kıbrıs konusunda yakından takip etmeye çalıştıklarını ancak zamlar karşısında maaşlarının eriyip bitmesi nedeniyle ekmek parası ve geçim derdine düştüklerini söyledi.

Vatandaş ne dedi?

Hüseyin Akyüce:

Kaşıkla verip, kepçe ile alıyorlar. Başka bir ülkenin parasını kullanıyoruz. Yani TL ödenip, döviz ödüyoruz. Bu nedenle ekonomimiz günden güne kötüye gidiyor. Bizi ekonomik problemler daha çok ilgilendiriyor. Kıbrıs'ta barış olmasını çok istiyorum, ancak artık ümidim kalmadı. Bir gün sabah uyandığımızda, barış olmuş olacak. Başka türlü barış olacağına inanmıyorum.

banner134
Nazım Emir:

Ben bu ülkede yönetici olsam sokağa çıkmaya utanırdım. Kısa süre önce Gönyeli'de iki kişi mangalla ısınmaya çalışırken zehirlenip hayatını kaybetti. Şu anda evimde klima bana bakıyor ben ona bakıyorum. Tüp bulamıyoruz. Battaniye ile ısınmaya çalışıyorum. Her şeye zam üstüne zam geliyor. Bizim ülkemizde Elektrik Kurumu soyguncu gibi oldu. Cenevre'deki görüşmelere gelince, Mont Pelerin'deki hüsrandan sonra görüşmelerin bu noktaya gelmesi ümit verici bir olaydır. Şu ana kadar Türkiye'deki hiç bir lider Recep Tayyip Erdoğan gibi Kıbrıs'ta barış olması için çalışmadı.

Olgun Güllü:

Ben Kıbrıs'ta barış şimdi olacağına inanmıyorum. Ancak bir gün uyandığımızda adada barış olacak. Başka türlü bu sorunun çözüleceğine inanmıyorum. Zamlara gelince onları mecburi ödemek zorundayız. Diğer ülkeler gibi zam yapıldığı zaman arabaları yakıp, ortalığı yıkamayız. Elimizden bir şey gelmiyor. O yüzden mecburen ödemelerimizi yapacağız.

Salih Hasoğlu:

Görüşmelerden belki bir şey çıkar diye tetikte bekliyoruz. Umuduz görüşmelerden bir sonuç çıkması. Diğer taraftan da zamlar devam ediyor. Zamlar yapılmazsa devlet memurunu nasıl ödeyecek. Ödeyebilmesi için üretim olması gerekir. Bizde üretim yok tüketim var. Zamlarla baş edemiyoruz.

Feridun Tatlıyay:

Bakanlar Kurulu toplanıyor ve kendi çıkarları için kararlar üretiyor. Belli maddelere zam yapma kararı alıyorlar. Ben bu ülkede barış olmasını istiyorum. Barış istemeyenler elinde ganimet malı tutanlardır. Ben hala kirada oturuyorum. Evdeki eşyalarımı bile 1972'den beridir değiştirmedim. Bir bisikletim ve motosikletim var. Başlarda oturanların Mercedesleri var, üstelik hem kendilerinin, hem eşlerinin, hem de çocuklarının. KKTC'den hiç bir zaman hoşlanmadım ve hoşlanmayacağım da.

İlker Dağer:

Zamlar aldı başını gider. Ancak maaşlarda bir değişiklik yok. Akaryakıta her ay zam geliyor. Tüp gaz ve elektrik de aynı durumda. İnsanlar bu durumdan son derece rahatsız. TL ödenip, sterlin ödüyoruz. Herkes kendine göre haklı. Çözüm olacağına da inanmıyorum. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan yana bir sorunum yok ancak Rumların niyeti anlaşmazlık. Şimdi Güzelyurt'u istiyorlar. Bir sonuç çıkacağına inanmıyorum. Derdimiz zamlar ve geçim...

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75