Vatandaşın önerisi: Artık Euro'ya geçmeyi konuşmalıyız

banner37

Esnaf, yurtdışından hatta Türkiye’den döviz üzerinden mal getiriyor ancak mal, KKTC’ye girdikten sonra satışa TL üzerinden çıkıyor. İlk zararı burada yaşayan esnaf, dövizdeki son yükselişle ürün fiyatlarında yüzde 30 artış yaşandığını belirtti. Euro’ya geçişin artık gündeme gelmesini isteyen vatandaş, döviz karşısında TL’de yaşanan erimenin, büyük zararlara neden olduğunu vurguladı.

Vatandaşın önerisi: Artık Euro'ya geçmeyi konuşmalıyız
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, dövizin, Türk Lirası karşısındaki sert çıkışının, hayatlarını olumsuz etkilediğini vurguladı. Alım gücü düşük olan vatandaşlar, dövizin yükselmesiyle bir o kadar daha zor durumda kaldığını söylüyor.

Esnaf, yurtdışından hatta Türkiye’den aldığı malları döviz üzerinde ödüyor ancak KKTC’de bu malları Türk Lirası cinsinden satmak zorunda… Esnaf, zararda olduğuna işaret ediyor.

Esnaf, yurtdışından aldıkları mallarda dövizdeki yükseliş nedeniyle yüzde 30 civarında fiyat artışı yaşandığını belirtiyor.

Dövizdeki yükseliş, hayat pahalılığını da beraberinde getirdi. 890 TL sosyal yardım parasıyla geçinen vatandaş, aç kalmamak için büyük çaba sarf ediyor. Türk Lirası’nın sürekli erimesine ve ithal edilen malların dövize endeksli olduğuna dikkat çeken vatandaş, “Devlet olarak artık para birimimizi Türk Lirası’ndan, Euro’ya çevirmeyi konuşmamız gerekiyor” diyor.

Vatandaşlar ne dediler… Vatandaşlar ne dediler… Vatandaşlar ne dediler…

Erkan İpekçioğlu:

“Dövizin yükselmesi nedeniyle bir esnaf olarak yurtdışında çalıştığımız firmalardan aldığımız mallarda yüzde 30 civarında fiyat artışı yaşandı. Ancak bu ürünlerdeki maliyet artışını biz ürünlerimize yansıtamayız. Yansıtacak olursak Rum tarafıyla rekabet edemeyiz. TL kazanıp döviz ödediğimiz için zor duruma düşüyoruz. Ülkede hayatımız döviz odaklı olduğu için pahalılık da artıyor. Ödemelerimizi yapmakta sıkıntı çekiyoruz. Bu sorunun çözümü için ya TL olan maaşlar artacak veya dövizin düşmesi gerekiyor.”

banner134
Kasım Uluçaylı:

“Dövizdeki ani ciddi artış toplumdaki tüm sektörler tarafından hissedildi. Dövizdeki artış bizim ülkemizde hayatın daha da pahalı olmasına yol açıyor. Parasal girdiler aynı kalmakta, parasal çıkışlarda artmaktadır. Bunun formüle edilmesi gerekmektedir. Dövizin sürekli yükselmesinden dolayı akabinde akaryakıta, elektriğe, suya ve benzeri temel ihtiyaçlara da zamlar yapılıyor. Bu da halkımızı zor duruma düşürüyor. Bana göre para birimimizin değiştirilmesi ciddi şekilde konuşulması gerekmektedir. TL’den artık Euro’ya geçiş halkımızın ciddi şekilde beklentisidir. Bunun için bir formül bulunmalıdır.”

Hasan Ürüncüoğlu:

“Dövizdeki ani ve sert yükseliş herkesi olduğu gibi beni de etkiledi. Ben bir esnaf olarak Türkiye’den aldığım ürünlerde TL değil, döviz olarak anlaşmak zorunda kalıyorum. Kıbrıs’ta bu ürünleri TL üzerinden satıyorum. Halkımızın büyük çoğunluğu gerek araba gerekse de başlarını sokacakları bir ev almak için bankalardan döviz borçlanıyorlar. Dövizdeki bu istikrarsızlıkta döviz borçları olanları çok zorda bıraktı. Ülkemizde hayat pahalılığı dövize bağlıdır. Bu nedenle de temel tüketim malzemelerine sürekli zamlar geliyor. Halkta geçinebilmek için belli ihtiyaçlarından kesinti yapmak zorunda kalıyor. Önlem alınmalıdır. Ama bizim hükümetimizin önlem almak için ne yetkisi vardır ne de gücü vardır.”

Nevin Fenercioğlu:

“Dövizdeki yükseliş herkesi derinden etkiledi. Tüm planlarımızı bozdu. Ani yükseliş özellikle döviz borcu olanları darmadağın etti. Ben görüyorum ülkemizde hayat pahalılığı yüzünden evine ekmek alamayan insanlar vardır. Bu ülkede 890 TL sosyal yardım parasıyla geçinmeye çalışan insanlar vardır. elektriğe, suya, gaza, süte, ekmeğe ve bazı olmazsa olmaz besinlere her gün zam yapılıyor. Bu zamların nedenlerinden biri de dövizin yükselmesidir. Eğer döviz böyle devam edecekse ülke olarak Türk Lirası’ndan vazgeçelim, bizim de paramız Euro olsun. Eskiden bakkala gittiğimizde 50 TL’ye çantaları doldururduk. Şimdi 100 TL’lik alış veriş yapan ama yine de çantada bir şey yok.”

Salih Oktay:

“Dövizin ani yükselmesi hayatın da pahalılaşması nedeniyle halkın alım gücünü düşürdü. Esnaf döviz üzerinden aldığı malı, TL üzerinden sattığı için sıkıntı yaşıyor. Esnaf dövizden aldığı malı TL’den satmak zorundadır. Çünkü halkın alım gücü çok düşüktür. Dövizin bu ani yükselişi hayatımızı çok etkiledi. Dövizdeki yükseliş önümüzü göremememize yol açtı. Dövizdeki artış temel gıdaların fiyatlarını da artırıyor. Bu da halkı zor duruma sokuyor. Allah yardımcımız olsun.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75