Vatandaşlar, daha kötü günler bekliyor

banner37

Döviz krizi, zamlar derken sel felaketiyle 2018’i uğurlayan ve aynı sorunla 2019’a başlayan vatandaşlar, yeni yılda da sorunların çözümü ve yaşam kalitelerinin artmasıyla ilgili hiçbir umut taşımıyor

Vatandaşlar, daha kötü günler bekliyor
banner90
banner99

Ali ÇATAL

Ülkemizde 2018 yılında yaşanan döviz krizi sonrası baş gösteren ekonomik sorunlar, herkesi derinden etkiledi.

Döviz kurundaki ani yükseliş nedeniyle TL’nin değer kaybetmesi, vatandaşları ekonomik çöküntüye sürükledi. Borç batağı içine sürüklenen vatandaşlar, bankaların uyguladığı faiz artırımıyla bir darbe daha aldı.

Ekonomik sorunların yanı sıra ülkede artan kriminal olaylar da insanları tedirgin etti. 2018’in son ayında yaşanan sel felaketi ise, herkesi perişan etti. Dört gencimizi yitirdiğimiz sel felaketinde, birçok bölgede büyük hasarlar oluştu ve hâlâ yaralar sarılmaya çalışılıyor.

Kıbrıs sorununda çözümü umut olarak gören vatandaşlar, artık bu beklentiden de uzaklaşmış durumda… Çözüm olmasını isteyen ancak yeterli ışık görmeyen vatandaşlar, liderlerin bir an önce yeniden müzakerelere başlamasını temenni ediyor.

2018’i kötü olaylarla uğurlayan vatandaşlar, 2019’a da sel felaketi ve tedirginliği artıran bazı kriminal olaylarla başladı.

KIBRIS muhabiri sokağa çıktı ve vatandaşlara 2019’dan beklentilerini sordu… Bir dokunup, bin ah işittiğimiz vatandaşlar, daha kötü günler yaşanacağını belirterek birçok konuda dert yandı.

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi?

Ekram Tayfur:

Allah’tan iyilik bekliyorum. İnsanlardan hiçbir şey beklemem”.

Cemaliye Büyükoğlu:

Yıl, insanlara hiçbir şey getiremez. O senenin iyi geçip geçmeyeceği, bizlere bağlı. Her şeyden önce sağlık, sonra da Kıbrıs’ta barış bekliyorum. Kıbrıs sorununun çözümü, halk için en önemli konu”.

Esra İkincisoy:

Her şeyden önce sağlık bekliyorum. Gerisi ‘o kadar da’ önemli değil”.

Gülden Ceylan:

Bu memleketten hiçbir şey olmayacağını düşündüğümden, yeni yıldan da hiçbir şey beklemiyorum. Aslında altyapı, yol, hastane hizmeti ve ekonomik sıkıntıların çözümü gibi pek çok isteğim var ama bunların bir tekinin bile gerçekleşeceğine dair ümidim yok. Millet artık ‘birbirini yememek için’ doping falan almaya başlayacak”.

Cemre Alavcı:

Her şeyden önce, fiyatların düşmesini bekliyorum çünkü hayat gerçekten oldukça zorlaştı. Hayat pahalılığının düşmesini, maddi gelirimin artmasını ve ülkedeki ulaşım sorununun çözülmesini isterim”.

Pelin Demirpolat:

Huzurlu bir yıl ve adalet bekliyorum. Lakin şunu da önemle belirteyim: Eşitlik değil; ‘adalet’ istiyorum”.

Kamil Ok:

Ev için aldığım ve 15 senedir bitiremediğim döviz borcumdan kurtulmayı bekliyorum”.

Gülnur Sezen:

Yeni yıldan ‘dalgalanmayan döviz kuru’ bekliyorum”.

İbrahim Miharbi:

İki beklentim var. Bunlardan ilki, anavatanım Türkiye’nin ekonomik anlamda selamete çıkması, ikincisi de vatanım KKTC’nin maddi anlamda belini doğrultması. Bir bacağını kaybetmiş bir gaziyim, canımı da bu iki ülke için vermeye hazırım. Şunu da ekleyeyim: Bu taşın altına mademki elimizi ‘koymalıymışız’ buna öncelikle ülkemizdeki siyasi partiler başlamalı. Hükümet, hayat pahalılığını ödemekten kaçınıyor ve şu an iktidarda bulunan dört partinin, bir sonraki seçimde barajı aşamayacağını hep birlikte göreceğiz”.

Mustafa Akman:

Geçmişe nazaran çok daha müreffeh bir ülke ve halk istiyorum. Ayrıca Serdar Denktaş’ın, hayat pahalılığını açıklamasını da ‘dört gözle’ bekliyorum”.

Süleyman Barsakçıoğlu:

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, altı aylık hayat pahalılığını Haziran 2019’da vermesini bekliyorum”.

Hasan Yorgancıoğlu:

Yılbaşı akşamı geçirdiğimiz ‘son derece’ huzurlu gecenin ardından, yılın ilk gününü, alkolün de etkisiyle kaçırdık fakat ‘kendimize geldiğimiz’ ikinci gün itibarıyla, henüz horozlar öterken, harçlara yüzde 32 zam yapıldığını öğrendik. Bu, bizler için ‘yeni yılın ilk sürprizi’ oldu. Bu yıldan ‘ne’ beklemeliyiz? Keza Sayın Serdar Denktaş Bey’in de hayat pahalılığını açıklamasını istiyoruz. Allah kerim”

Fuat Topaloğlu:

Hükümet, taşımacılık sektörümüze yönelik verdiği 2018 sözlerinin bir tekini dahi tutmadı. Bunları bu yıl da tutacak gibi görünmüyor. 2019’dan beklentim, öncelikle 2018’de beklediklerimizi karşılaması”.

banner134
Aziz Gece:

Siyasetçiler, işletme izinlerinden elini çeksin; işletmecinin yakasından düşsün. Yeni yıldan sadece bunu bekliyorum”.

Menteş Aytaş:

Yeni yıldan fazla bir umudum yok çünkü mevcut hükümet, taşımacılık sektörünü baltalamaya devam ediyor. Taşımacılıktaki izin kurulunun özerkleşmesini, siyasilerin bu işten uzak durmasını ve taşımacılığın rant olmaktan çıkarılmasını yeni yıldan bekliyorum”.

Zekai Gece:

Daha çağdaş, birleştirici ve ülke şartlarına uygun bir toplu taşımacılık politikası istiyorum”.

Bekir Akandere:

Ölümlü kazaların yaşanmamasına yönelik planlamaların yapıldığı bir yıl temenni ederim”.

Uğur Solyalı:

Yeni yılın, doğru politikalarla halkın mutlu olacağı bir sene olmasını istiyorum. Umarım, hükümet edenler de bu doğrultuda adımlar atar”.

Yılmaz Niyaz:

Yeni yılda, maaş zamları yüzde 50’den az olmasın isterim. Ayrıca bol bol güzellik ve aşk olsun. Bunlar da ancak ‘Kıbrıs sorununun çözümüne’ bağlı”.

Mehmet Ali Ürer:

Savaşların olmadığı bir dünya ve Kıbrıs’ta da barış isterim zira güzellikler ‘ancak bu şekilde’ gelir”.

Özcan Cenkçi:

Huzurlu ve mutlu bir dünya talep ediyorum 2019’dan. Kıbrıs’ta kalıcı bir barış da sağlanırsa harika olur ama bundan umutlu değilim”.

Canan Çorbacı:

Yeni seneden barış, sağlık, mutluluk, huzur ve barış temelli bir çözüm bekliyorum. Kıbrıs’taki durum, bir sorun olmaktan çıkarılmalı”.

Ayla Çemender:

Huzur ve pek tabiî ki Kıbrıs’ta barış bekliyorum. Umarım bunlar, bu yıl içerisinde gerçekleşir”.

Yılmaz Kıraslan:

Her şey güzel olsun… Yeni yıldan sadece bunu beklerim”.

Çetin Sadeli:

Bence hükümet, yeni yılda benden ‘bir şeyler’ beklemeli. Kafama 32 tane tüy takıp, Kızılderili kıyafetiyle eylem yapacak ve böylelikle yüzde 30’luk harç zammını protesto edeceğim”.

Özlem Pekkan:

Sağlık, bol kazanç ve kesinlikle huzur bekliyorum. Benim için en önemli şeyler bunlar”.

Canan Karatay:

Aşk, para ve huzur istiyorum”.

Eylül Demirpolat:

Maddi kazanç ve sağlık istiyorum. ‘Gerisi’ olmasa da olur”.

Azmi Aydemir:

Yeni yıldan hiçbir şey beklemiyorum. Beklesem de zaten hiçbir şey değişmez”.

Ali Aygün:

Yeni yılda, hükümetin 2018’de verdiği sözleri tutmasını bekliyorum”.

Şuayip Gökpınar:

Yeni yılda, muhalefetle iktidarın birbirleriyle didişmeyi bırakarak, halkı düşünerek ortak hareket etmelerini isterim. Halka örnek olması gereken kişilere, şu anki durum yakışmıyor”.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75