Vekillerin maaş artışı alt baremlere yansıtılacak

banner37

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bugün düzenleyeceği basın toplantısını Başbakan Tufan Erhürman ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ile görüşme yapmak üzere ertelemesinin ardından açıklamalarda bulundu.

banner87
Vekillerin maaş artışı alt baremlere yansıtılacak
banner99
banner90

Denktaş, milletvekili ve bakanların maaşına yansıyacak olan yüzde 12.1’lik hayat pahalılığı artışının milletvekili ve bakanların maaşlarına yansıtılmayacağını ve alt baremlerdeki 15.453 kişiye paylaştırılacağını açıkladı. Denktaş bu artışın 45 ile 60 TL arası ek artış olduğunu söyledi.

Denktaş, Hayat Pahalılığının alım gücünü korumak için uygulandığını da kaydederek, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de oransal bir uygulama olduğunu kaydetti.

banner9
Denktaş, daha yüksek maaş çekenin daha yüksek alttakilerin ise daha az artış aldığını da belirterek, konunun basında çok  tartışıldığını, hükümetin içinde de bu konunun tartışmalara neden olduğunu kaydetti.

Denktaş şunları kaydetti:

“En alt ve en üst barem arasındaki yelpaze bizim ülkemizdeki kadar dar değildir hiçbir yerde. Hükümetin içinde de bu konunda kamuoyu baskısı nedeniyle oluşan bir durum var. Aldığımız karar doğrultusunda yarın itibariyle milletvekilleri ve bakanlar maaş artışı almayacak. Yüzde 11-12’lik Hayat Pahalılığı milletvekili maaşlarına yansıtılmayacak. Hayat pahalılığını diğer çalışanlarla paylaşacağız.”

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner109