Vergi indiriminden bankalar da faydalanmalı

banner37

Bankalar Birliği Başkanı Önal, sektör bileşenlerinin daha çok üretmesini sağlamak amacıyla vergilerini düzenli ödeyen bankaların özendirilmesi gerektiğini vurguladı ve beklentilerini duyurdu

banner87
Vergi indiriminden  bankalar da faydalanmalı
banner99
banner90

“YÜZDE 5 İNDİRİM BANKALAR İÇİN DE GEÇERLİ OLSUN”… Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Önal, 1 Ocak 2015’te Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi’nde 3 yıl beyannamelerini zamanında sunan, vergilerini zamanında ödeyen mükelleflere yüzde 5 oranında indirim imkanı sağlandığını ancak bankalarımız bu haktan yoksun bırakıldığını söyledi.

21 BANKADAN 184 MİLYON TL VERGİ… Önal, vergilerini aksatmadan ödeyen mükelleflere yönelik indirimin bankalar için de geçerli olması gerektiğini vurgulayarak tüm kurumlar vergisi mükellefinin içerisinde 21 bankanın, 2018 yılı sonuçlarına göre bu yıl içinde 184 milyon TL ödeyeceğini belirtti.

SEKTÖRÜN BEKLEDİĞİ YASALAR VAR… Önal, ‘Finans Şirketleri, Elektronik Para, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi’ gibi yasa taslaklarının uygulamaya geçmesinin önemine işaret etti. Önal, yerel bankaların uluslararası alanda yaşadığı sorunların çözümü için ve Kuzey Kıbrıs bankalarının enternasyonal bankacılık sektörüyle entegrasyonu konusunda destek istediklerini söyledi.

Ali ÇATAL

   Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. Genel Müdürü ve Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Önal, vergilerini düzenli ödeyen bankaların özendirilmesi gerektiğini belirterek bunun sektör bileşenlerinin daha çok çalışıp, daha çok üreteceğini ve gelirdeki artışa paralel, ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunacaklarını söyledi.

   Önal, vergilerini aksatmadan ödeyen mükelleflere yönelik indirimin bankalar için de geçerli olması gerektiğini vurguladı.

   Bankaların, vergilerini düzenli ödemeye çalışan, geciktirmeyen kurumlar olduğuna dikkat çeken Önal, tüm kurumlar vergisi mükellefinin içerisinde 21 bankanın, toplam vergi tahakkuklarının önemli bir payını doğrudan kurumlar vergisi olarak ödediğini söyledi. Önal, 2018 yılı sonuçlarına göre bu yıl içinde 184 milyon TL ödeneceğini ifade ederek “1 Ocak 2015’te Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi yasalarında yapılan değişiklikle, 3 yıl süreyle beyannamelerini zamanında sunan, vergilerini zamanında ödeyen mükelleflere yüzde 5 oranında indirim imkanı sağlanmışken, bankalarımız bu haktan yoksun bırakılmıştır” dedi.

   Bu haktan bankalarında yararlandırılmasının doğru bir uygulama olacağını Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nda da ilettiklerini belirten Önal,  ‘Finans Şirketleri, Elektronik Para, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi’ gibi yasa taslaklarının uygulamaya geçmesinin önemine işaret etti. Önal, Bakan Amcaoğlu’ndan ayrıca yerel bankaların uluslararası alanda yaşadığı sorunların çözümü için ve Kuzey Kıbrıs bankalarının enternasyonal bankacılık sektörüyle entegrasyonu konusunda destek istediklerini söyledi.

“Tam rekabet koşullarında çalışıyoruz”

   Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği olarak, geçtiğimiz günlerde genel kurullarını yaptıklarını ve yeni yönetim kurulunu oluşturduklarını söyleyen Önal, Maliye Bakanı’nı ziyaret ederek bankacılık eko-sistemiyle ilgili özet bilgiler aktardıklarını belirtti.

   Önal, uluslararası ölçülere göre fonksiyonlarını başarılı şekilde yerine getiren bir bankacılık sistemine sahip olduğumuzun altını çizerek tam rekabet koşullarına yakın koşullarda çalışıldığını söyledi.

   Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği olarak, finansal eko-sistemin bozulmaması ve etkin çalışması için bütün paydaşlar koordinasyonunda, sürekli ve yapıcı ilişkiler içerisinde olmayı hedefleyen çalışma tarzıyla faaliyet gösterdiklerini ifade eden Önal, “Başta denetim otoritemiz Merkez Bankası olmak üzere Merkez Bankamızın bağlı olduğu Maliye Bakanlığı, devamlı yakın iletişim içinde çalıştığımız kurumlar” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner109