banner6

Vergi vermeyenden hesap sorulmalı

banner37

2015 yılı kişilerde vergi birincisi Ramadan Cemil İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Direktörü, Işın Ramadan Cemil, KIBRIS’a konuşarak hükümet yetkililerine çağrı yaptı. Işın Ramadan Cemil, hükümetin ve meclisin bir an önce yasal boşlukları doldurması gerektiğini vurgulayarak, “Tabii bu, öyle bir günlük bir şey değildir. Milletvekillerinin sabahtan akşama kadar sosyal mecburiyet adı altında yapılan hareketleri, ziyaretleri veya el sıkışmaları minimuma indirip,  sebatla oturup Meclis’e çalışma için kapanmaları gerekiyor. Partizanca hareket etmemek üzere bunu yerine getirmeleri lazım” dedi

Vergi vermeyenden hesap sorulmalı
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

2015 Yılı Kişilerde Vergi Birincisi olan Işın Ramadan Cemil, vergilerin hakkaniyetçe hesaplanmasını, vergi vermeyenlerden ise hesap sorulması gerektiğini vurguladı.

Ülkede vergilerin ödenmesi konusundaki bulunan yasal boşlukların bir an önce kapatılması yönünde çağrıda bulunan Cemil, yasal boşlukların kapatılmaması halinde, vergi vermeyenin ödüllendirildiği bir sistemin doğduğunu söyledi. Hükümete ve milletvekillerine söz konusu yasal boşlukların doldurmasında büyük görev düştüğünü ifade eden Cemil, partizanca hareket etmeden ve Meclise kapanarak, sebatla sabahtan akşama kadar çalışmalarının öneminin altını çizdi.

“Tebrikler ve övgü dolu sözleri, tüm çalışan kadınlar adına kabul ediyorum”

KIBRIS’a konuşan Işın Ramadan Cemil, vergi birincisi seçilmesi nedeniyle almış olduğu tebrikleri ve övgü dolu sözleri, tüm çalışan kadınlar adına kabul ettiğini söyledi.

İşkadını Cemil, kadının her zaman annelik ve iş hayatı olmak üzere iki görevi olduğunu belirterek, ev hayatı sorumluluğunun nispeten daha ağır olduğunu aktardı.  Cemil, iş hayatı ve özel hayatına emanet olarak baktığını anlatarak, “O değerleri yerine götürmek, ayakta tutmak ve bir hedefe doğru ilerlemek, erkeklere nazaran bizim için daha zordur. Bunu yaşayarak gördüm” dedi.

Ramadan Cemil İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Direktörü görevini 17 yıldır yürüten Cemil, şöyle devam etti:

“Bu arada çok güzel çocuklar yetişti. Onlar devralmaya hazırlandırılıyorlar. Çok güzel çalışanlarımız var. Her zaman desteklerini gördüm. Yüzlerce kişilik bir aileyiz. Bunun başında olmak da sorumluk gerektiren bir şey. Sırasında bir çalışanın rahatlığı sizde olmuyor. Kendinizi kısıtlamanız gereken yaşam tarzları olabiliyor, sorumluklarınız artıyor. Bugün çok güzel bir iltifat aldık. Yabancı birileri ziyaretimize geldi ve bizi buradaki örnek bir, iki kuruluşundan biri olarak seçip geldiklerini söylediler. ‘Sizinle iş yaparsak iftihar edeceğiz’ dediler. Bundan biz de iftar duyduk çünkü hiç tanımadığımız insanlara kadar ulaşmışsak bu çok güzel bir şey. Manevi olarak büyüklüğü kabul ederim ama bu,  ‘en zengin biziz, en büyük paraları biz kazandık’  demek değildir. Burada önemli olan belli normları koyup, onlara sadık kalarak bunu götürmektir.”

“Yasal boşluk kapatılmazsa vergi vermeyenin ödüllendirildiği sistem doğar”

Işın Ramadan Cemil, “Vergi vermek bir vatandaşlık ödevidir ama ülkemizde vergi verilmek istenmez veya bundan kaçılır. Siz nasıl bir tavsiyede bulunursunuz?” sorusu karşısında, yasal boşluklar varsa bunların bir an önce kapatılması gerektiğini, aksi takdirde vergi vermeyenin ödüllendirildiği bir sistemin doğduğunu söyledi.

Cemil, bu konunun büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Adam vergi vermiyor, gümrükten malı kaçırıyor yapıyor, onu yapıyor, bunu yapıyor ama ona hiçbir şey olmuyor.  Ardından puro ağzında geçerken ‘işler nasıl gidiyor’ diye soruyor? Tabii ki bu görüntü çok hoş olmuyor” dedi.

Cemil, kişinin uzun vadede bir hedefi varsa ve bazı şeylere kapılıp gitmezse, her zaman bir ödül aldığını ifade ederek, “Bunun maddi olması şart değil, en azından takdir alıyorsunuz. O saygı bence çok daha önemlidir. En azından girdiğiniz yerde rahatça konuşabiliyorsunuz, tenkitlerinizi korkusuzca yapabiliyorsunuz… Bu çok önemli. Temiz bir isim bırakarak gidersek güzel olur. Bize öyle bir bıraktılar; biz de bırakabilirsek ne mutlu” diye konuştu.

“Milletvekilleri meclise kapanıp sabahtan akşama çalışmalı”

Ülkenin ekonomik durumunu nasıl görüyorsunuz? Sorusu üzerine Cemil, çok kötü bir yaz geçirdiğimizi belirsizliklerin söz konusu olduğunu söyleyerek, belirsizlik olduğu için haksız edinimlerin sanki ödüllendirilir gibi öne çıkması fırsatının elde edildiğini belirtti.

Cemil, hükümetin ve meclisin bir an önce yasal boşlukları doldurması gerektiğini vurgulayarak, “Tabii bu, öyle bir günlük bir şey değildir. Milletvekillerinin sabahtan akşama kadar sosyal mecburiyet adı altında yapılan hareketlerin, ziyaretlerin veya el sıkışmaları minimuma indirip,  sebatla oturup Meclis’e çalışma için kapanmaları gerekiyor diye düşünüyorum.  Partizanca hareket etmemek üzere yerine getirmeleri lazım” dedi.

Avrupalı olmanın ne marka giymekten, ne jeepe binmekten ne de modern saç kesmekten geçtiğini ifade eden başarılı işkadını, “Avrupalık bence belli bir hukuk düzenidir, anlayışıdır, davranışıdır, hakkaniyetçe gitmektir, haksızlıklara pek yer vermemektir. Ancak biz bunu biraz kaçırdık gibi. Bunu kaçırdıkça birbirimize saygıyı, güveni, etik anlayışımızı, toplumsal yaşantımızı indirgemekteyiz” diye konuştu.

“Vergi hakkaniyetçe hesaplanmalı”

Işıl Ramadan Cemil, vergilerden alınan gelirlerin önce doğru yere kanalize edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Herşeyden önce hakkaniyetçe hesaplanmalıdır ve alınması gerekiyorsa ki gerekiyor,  herkesten alınmalıdır. Vergi vermeyenden hesap sorulmalıdır. Yıllarca hesaplamalarda yanlışlıklar yapılmıştır. Buna rağmen ikinci,  üçüncü olmuştuk” dedi.

Cemil, kira stopajlarının gelir vergisi olarak doldurulduğunu ancak, bunun sayılmadığını dile getirerek, “Bu ne  demek? O zaman gelir vergisi adı altında bunu alma. Ama bu kategori altında bunu veriyorsam mecburen bunu belirtmeniz lazım. Bu bir haksızlıktır. Ayrıca devletten alacaklarımızı da bir türlü alamıyoruz. Stopajlar ithalatçı firmalara geri dönmüyor. Yıllardır sürüncemede. O zaman bunu kaldırın” diye konuştu.

“Ödül verilirse çalışan kadınlar adına almak isterim”

Işıl Ramadan Cemil, “Bir ödül töreni düzenlenirse mesajınız ne olur?” sorusuna verdiği cevapta, vergi verilip bu düzgünlük gösterilmişse bunun meyvesini çalışan kadınlar adına almak istediğini ifade etti. Cemil,  bunun bir gösteri olmadığını ve en zenginiz anlamına da gelmediğini işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ancak teşvik unsuru olacaksa öyle bir tören yapılacaksa kadınlar adına alacağım. Hayatımda cinsiyet ayrımı taraftarı olmadım. Ancak, pratikte görüyorum ki bir kadın olarak başkalarına yüreklendirici olması açısından faydası oluyor.  Ümitsizliğe kapılmayalım. Adamız çok güzel.  Bir hedef koyalım ve sebatla, sabırla yolumuza devam edelim.”

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 10:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104