banner6

'Vergilerimiz, şişirilmiş devlet kadrolarına harcanıyor'

banner37

Devletin gelirlerini toplum yararına kullanamamasının en büyük nedeninin şişirilmiş devlet kadroları olduğunu savunan Erbil Arkın, devletin bütçesinin büyük bir kısmının kamu çalışanlarına harcandığını vurguladı

'Vergilerimiz, şişirilmiş devlet kadrolarına harcanıyor'
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir ve Vergi Dairesi’nin 2016 yılı verilerine göre, en yüksek vergi veren kurumlar sıralamasında Arkın Investments LTD., geçen yılki yerini koruyarak listenin beşinci sırasında yer aldı.

Yönetim Kurulu Başkanı olarak, profesyonellerden oluşan bir idari kadro ile çalışmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Arkın Group Yönetim Kurulu Başkanı Erbil Arkın, “binlerce personel kadromuz ve üst üste vergi rekortmeni olmaya devam eden başarılı şirketlerimizle, gerek ülke ekonomisine destek veriyor olmaktan, gerekse ülkemizin tanıtımına katkı koymaktan gurur duyuyorum” diyerek elde ettikleri başarının bir ekip işi olduğunun altını çizdi.

En yüksek vergi veren şahıslar sıralamasında üç yıl üst üste vergi şampiyonu olduğunu ifade eden Arkın Group Yönetim Kurulu Başkanı Erbil Arkın, son dönemde yatırımlara ağırlık verdiği için şahıslar listesinde üst sıralarda yer alamadığını belirtti.

Erbil Arkın, kurumlar sıralamasında Arkın Investments LTD.’in beşinci sırada yer almasına rağmen, Arkın Group bünyesinde bulunan Arkın Ventures LTD’in de otuz birinci sırada, Arkın Park Heritage Hotel LTD.’in ise listenin otuz dördüncü sırasında yer aldığını açıkladı.

“Grubumuz bünyesinde bulunan üç şirketimizin ödediği toplam vergi yaklaşık 17 milyon TL gibi bir rakam. Yani bu sonuçla aslında, Arkın Group olarak biz listenin üçüncü sırasında yer alıyoruz” diyen Erbil Arkın, 2016 yılında Arkın Group bünyesinden, tüm vergi, emlak, belediye, lisans, ve sosyal güvenlik yatırımları dahil 36 milyon 313 bin TL’nin devletin kasasına girdiğini ifade etti.

“Toplumun durumu kötü değil ama devletimiz fakir”

Yerli istihdama büyük önem verdiğini söyleyen Erbil Arkın, 1300 yerli istihdamın Arkın Group bünyesinde çalışmasının gururunu yaşadığını vurguladı. “Ülkemi ve insanlarımı çok seviyorum” diyen Arkın, “Kıbrıslı Türklerin tembel olduğu söylemine katılmıyorum. Sadece Kıbrıslılar değil tüm Akdeniz insanları tembel değil sakin insanlardır ve bu sakinlikte medeniyeti beraberinde getiriyor” şeklinde konuştu.

Toplumun geneline bakıldığı zaman toplumun gelir düzeyi ve maddi durumunun çok kötü bir vaziyette olmadığını savunan Arkın, “devletimiz biraz fakirdir. Eğer toplum ile devlet arasındaki o dengeyi sağlayabilirsek ülkemizin refah seviyesi de yükselir” diyerek düşüncesini paylaştı.

Devletin gelirlerini toplum yararına kullanamamasının en büyük nedeninin şişirilmiş devlet kadroları olduğunu savunan Erbil Arkın, devletin bütçesinin büyük bir kısmının kamu çalışanlarına harcandığını vurguladı. Devletin özel sektörün gelişmesine katkı sağlayıp, özel sektörde istihdam alanlarının yaratılarak, bu şişirilmiş kadroların özel sektöre yönlendirilmesi gerektiğini söyleyen Arkın, “bu gelir gider dengesini sağlayamadığımız için elimizi sürekli Ankara’ya doğru açıyoruz” dedi.

Halkın gündelik yaşamında yerel yönetimlerle daha iç içe olduğunu ve belediyelerin toplumun yaşamında daha çok yer kapladığını söyleyen Erbil Arkın, belediyelerin hizmet kalitesini artırabilmesi için belediyelerin devlete ödenen vergilerden daha fazla pay alması gerektiğini savundu.

“Vergilerimiz şişirilmiş devlet kadrolarına harcanıyor”

Vergi ödemekten, vergi listesinde üst sıralarda yer almaktan gurur duyduklarını vurgulayan Erbil Arkın, “ödediğimiz vergilerin bize hizmet olarak geri dönmesini istemekte en büyük hakkımızdır. Özel şirketler ve şahıslar devletin kalkınması için yüklü miktarda vergi öderken bu vergilerin sadece şişirilmiş devlet kadrolarının maaş ödemesine gitmesi tabi ki pek hoş olmayan bir durumdur.

Türkiye’den KKTC bütçesine ciddi bir katkı yapılması nedeniyle devletin yeterli olmasa da şu anda bir takım yatırımlar yapabilmesi mümkündür fakat Türkiye’nin yaptığı katkıyı kesmesi halinde, bu şişirilmiş devlet kadrosu, vergi ödeyenlerin şu anki siteminin bir öfkeye dönüşmesine neden olur” dedi.

“Arucad ile en büyük hayalimi gerçekleştirdim”

Hayalini gerçekleştirmek amacıyla Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Erbil Arkın, ARUCAD’ı kurarken hiçbir maddi kazanç ya da rant elde etme düşüncesi olmadan tamamen sanata olan merakı ve manevi düşüncelerle yola çıktıklarını da ifade etti.

“Turizm ve diğer farklı sektörlerde şirketlerim olmasına rağmen benim kalbim hep sanat için çarpıyor. Güzel sanatlar ve içmimarlık eğitimi almış birisi olarak her zaman sanatla iç içe oldum” diyen Arkın, “diğer işlerim rayında ve gayet iyi çalışıyor bu nedenle artık hayatın tadını çıkarmak ve hayalimi gerçekleştirmenin zamanı geldi” şeklide konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 08:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104