banner6

VİDEOLU: Sivil araçlar daha cazip geliyor

banner37

Toplu taşımacılık ücretlerine yapılacağı açıklanan yüzde 26.5’lik zam, daha Resmi Gazete’de yayımlanmadan uygulamaya konuldu. Bir kişinin işe gidiş dönüşü için harcayacağı bilet ücreti, özel salon aracın yakıt ücretiyle neredeyse eşitlendi

VİDEOLU: Sivil araçlar daha cazip geliyor
banner150

banner150 banner150

Ceren ÖZBİL

Ülkemizde zamlar bir türlü dinmiyor. Dövizin tavan yaptığı, alım gücünün hayat pahalılığı karşısında sürekli eridiği KKTC’de zam fırtınası sürüyor. Hükümet, şimdi de toplu taşımacılık ücretlerine zam yaptı.

Hükümet ve sektör temsilcilerinden oluşan izin kurulu, toplu taşımacılık ücretlerine yüzde 26.5 oranında zam yapılması kararı aldı.

Zam kararı Resmi Gazete'de yayınlanmadan şirket yetkilileri zammı uygulamaya koydu bile.

Bu doğrultuda Mağusa-Dörtyol gibi kısa mesafeler 5 TL'den 6 TL'ye, Mağusa-Aslanköy gibi daha uzun mesafeler 7 TL'den 9 TL'ye ve Mağusa-Lefkoşa arası da 9 TL'den 11 TL'ye yükseldi.

Ayrıca yüzde 10 indirimli olarak toplu taşımacılık servislerini kullanan öğrencilerinden alınan bilet ücretleri de 8 TL'den 10 TL'ye çıkarıldı.

Abonelik fiyatları ise öğrenci için aylık 340 TL olurken, sivil vatandaşların ise sadece hafta içi abonelikleri 370 TL. Ancak sivil vatandaşların abone olarak hafta sonu da toplu taşımacılık araçlarını kullanmak istemesi durumunda ödediği miktar 30 TL artarak 400 TL oluyor.

Son yapılan zamların ardından, Lefkoşa'daki işine Mağusa'dan her gün toplu taşımacılık araçlarını kullanarak gidip gelen bir kişi günde 22 TL ödüyor.

Maaşın dörtte biri ulaşım masrafı...

Mağusa'da kalıp, Lefkoşa'da çalışan ve asgari ücret alan bir çalışan göz önünde bulundurulduğunda maaşının yaklaşık yüzde 25'inin ulaşım masraflarına harcandığı ortaya çıkıyor.

Sivil araçlar daha cazip...

Toplu taşımacılık ücretlerine son yapılan zammın ardından, sivil araçlar vatandaşlara, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan daha cazip gelmeye başladı.

Bezinle çalışan araçlar arasında 30 TL'ye bile Mağusa-Lefkoşa arasında gidip gelen araçlar bulunurken, dizel araçlarda rakam 20 TL'ye kadar düşebiliyor.

Araç sayısı artacak...

Toplu taşımacılık ücretlerinin artmasının ardından trafikteki araç sayısında da patlama olması bekleniyor.

Tabii bu durum da beraberinde bir sorunu getirecek. Trafik uzmanları, trafikte seyreden araç sayısının artmasıyla hem trafik yoğunluğunun hem de trafik kazalarının daha da artabileceği konusunda uyarıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104