banner6

Virüs borsaya da bulaştı

banner37

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,10 değer kaybıyla 100.966,27 puana geriledi; toplam işlem hacmiyse 9.2 milyar TL olarak kayıtlara geçti

Virüs borsaya da bulaştı
banner8

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, dün önceki kapanışa göre 96,24 puan azalırken, toplam işlem hacmi 9.2 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,55 artarken, holding endeksi yüzde 2,99 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 7,63 ile ticaret, en çok gerileyen yüzde 8,70 ile spor oldu. BIST 30 endeksi ise 122.029,82 puandan kapandı.

Analistler, Türkiye'de ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının görülmesi ve özellikle Avrupa'da vaka sayısındaki hızlı artışın piyasaları negatif etkilediğini bildirdi. Salgının küresel ekonomiye vereceği hasar ile ilgili belirsizliklerin dünya borsalarında oynaklığı artırdığına dikkati çeken analistler, konuyla ilgili haber akışının gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyledi.

Öte yandan, bugün Türkiye dışında Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 100.000 ve 98.500 seviyelerinin destek, 105.000'in direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Türkiye Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi de yaptığı yazılı açıklamada, dünyada hızla yayılmaya devam eden Kovid-19 ve beraberinde getirdiği tedirginliğin, birçok sektörü ve özellikle Çin merkezli tedarik zincirini ciddi anlamda etkilediğini vurguladı.

banner134

Piyasalarda gözler ECB’de

Piyasalar ise ECB’nin bugünkü faiz toplantısından çıkacak karara kilitlendi. Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine ilişkin endişelerin artmasıyla ABD Merkez Bankası'nın (Fed), geçen hafta politika faizini 50 baz puan (bp) indirerek yüzde 1-1,25 aralığına çekmesinin ardından gözler ECB'ye çevrildi. Koronavirüs kaynaklı endişelerle özellikle dünyanın önde gelen merkez bankalarının yaptığı ‘güvercin’ açıklamalar ve Fed'in faiz indirimi sonrası piyasalar, ECB’nin de bir adım atacağına kesin gözüyle bakıyor.

Ekonomistler, bankanın mevduat faiz oranlarında indirime gideceğini, diğer mali ve parasal araçlara da yöneleceğini belirterek, mevduat faiz oranlarında yapılacak bir indirimin etkisinin az olacağını, diğer araçlara yönelmenin daha etkili olabileceğini vurguladı.

ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, yaptığı açıklamada, ECB'nin, mühimmatının bittiğini, arz ve talep şokundan kaynaklı ekonomik etkiyi hafifletmek için yapacağı çok az şey olduğunu söyledi. Faiz indiriminin herhangi bir etkide bulunup bulunmayacağının asıl soru olduğunu, faizlerin negatif seviyelerde bulunduğunu ve bankaların bundan zarar gördüğünü ifade eden Houte, maliye politikası ve vergilerde tolerans gösterilmesi konularının ele alınmasının ek parasal genişlemeden daha etkili olacağını vurguladı.

Houte, ECB'nin alabileceği önlemlere değinirken, "Bu etkili önlemler sadece kredilerin güçlendirilmesi, daha fazla devlet tahvili alma, teminat kurallarında geçici değişiklik, koronavirüsten dolayı finansal problemler yaşayan şirketlerin banka kredilerinin uzatılmasını desteklemek amacıyla 'hedeflenmiş likidite enjeksiyonu' olabilir" diye konuştu.

Toplantıda yeni Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri (TLTRO), varlık alım miktarının artması, bazı teminat kurallarının hafifletilmesi gibi uygulamaların olabileceği öngörüsünde bulunan Houte, "Bir faiz indirimi imkansız değil ancak son tercih olabilir" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104