Ya kaçak çalışıyorlar ya da yasa dışı işlere bulaşıyorlar

banner37

Ülkede kaçak çalışan ya da kaçak çalıştırılan yabancı uyruklu üniversite öğrenci sorunu sürüyor. Ülkeye öğrenci olarak gelip parasız kalan birçok genç mağdur olurken, ülke insanı da mağdur ediliyor

Ya kaçak çalışıyorlar ya da yasa dışı işlere bulaşıyorlar
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkede kaçak çalışan ya da kaçak çalıştırılan yabancı uyruklu üniversite öğrencisi sorununun önüne bir türlü geçilemedi. Ülkede kaçak çalışan ya da kaçak çalıştırılan yabancı uyruklu üniversite öğrenci sorunu sürüyor. Ülkeye öğrenci olarak gelip parasız kalan birçok genç mağdur olurken, ülke insanı da mağdur ediliyor.

“Hem okurum, hem de ekmek paramı kazanırım” umuduyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen bazı gençler, çeşitli nedenlerle okul kaydını yenileyemediğinde ülkede kaçak durumuna düşüyor.

Ekonomik nedenlerden dolayı ülkelerine dönüş şansı olmayan bu gençler için geriye tek çare olarak “kaçak çalışmak” ya da “yasa dışı işlerden para kazanmak” gibi seçenekler kalıyor.

Durum böyle olunca da ülkede “kayıt dışı ekonomi”, “haksız rekabet”, “adli vakalarda artış” ve “işsizlik” gibi sorunlar baş gösteriyor.

Bazı durumlarda da bu gençler “kaçak olduğum ihbar edilir” korkusuyla işverenin her istediğini yapıyor ve çok düşük ücretlere de çalışmayı kabul ediyor.

KIBRIS’a konuşan Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek ve Ekonomist Göksel Saydam ülkedeki “kaçak öğrenci” sorununun nedenlerini değerlendirdi.

Felek de Saydam da bu öğrencilerin üniversitelerin sorumluluğunda olduğunu söyleyerek, üniversitelerin ilişkisini kestiği öğrencileri ülkelerine geri gönderebilmek için bir fon ayırması gerektiğini belirtti.

Felek: Öğrenci işçi çalıştırma koşulları tüzük ile düzenlendi

Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek, ülkede öğrencilerin çalışma koşullarının Yabancı Çalışma İzinleri Yasası’nın 23. Maddesi’nin kurallarında hazırlanan tüzük çerçevesinde ortaya konulduğunu söyledi.

Bu tüzüğün Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü olduğunu kaydeden Felek, beşinci kısmının ise öğrenci çalışma izinlerini düzenlediğini ifade etti.

Felek bu tüzüğe göre, Öğrenci Çalışma İzni ile çalışan öğrencilerin, günde en fazla 4 ve haftada da en fazla 24 saat çalışabileceğini içerdiğini belirtti ve öğrenci işçilerin haklarının da mevcut iş yasaları çerçevesinde düzenlendiğini kaydetti.

Hasan Felek, İş Yasası’nda öğrenci işçilerin sosyal güvenlik haklarından söz edilip, sosyal sigortalarının yatırılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Felek, ne yazık ki ülkede öğrencilerin kayıt dışı iş gücü olarak çalıştırıldığını ve genellikle düzensiz mesai çalışan yerlerde çalıştıkları için denetim ve kontrolünün de yapılamadığını ifade etti.

Kendilerine göre öğrenci işçilerin hangi ülkeden, hangi ırktan, hangi statüden olursa olsun işçi olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Felek, bu doğrultuda da tüzükten gelen haklarının sağlanması gerektiğini anlattı.

banner134
“Kaçak işçi konumuna düşüyorlar”

Felek, ülkeye öğrenci olarak gelip, daha sonra okul ile ilişkisini kesen ve ülkede çalışmaya devam eden çok sayıda gencin de olduğunun bilindiğine dikkati çekerek, bu kişilerin “kaçak” durumuna düşmeleri nedeniyle bazı işverenler tarafından daha düşük ücretlere çalıştırıldığını belirtti.

Böylece ortaya, çalışanların ücretlerinin düşmesinin ve sektördeki sendikal mücadelenin sekteye uğramasının çıktığını belirten Felek, “bu kişilere yabancı olmaları nedeniyle uygulanan negatif ayrımcılığa karşıyız” dedi.

“Üniversiteler, okulla ilişiği biten öğrenciler için fon ayırmalı”

Okulla ilişkisi kesilen ve ülkede kaçak işçi durumuna düşen kişilerin birçoğunun parası olmaması nedeniyle ülkesine geri dönemediğini söyleyen Felek, üniversitelerin bu kişileri ülkelerine geri gönderebilmek için bir fon oluşturması gerektiğini belirtti.

Felek, “bu kişiler zaten ülkeye okumak için gelmiştir. Okulları bitince ya da okulla ilişkisi kesilince ülkelerine geri dönebilmesi için bir fon ayrılmalı ve parası olmayanlar bu fondan ülkesine gönderilmelidir” dedi.

Saydam: İllegal olaylara kapı açıyor

Ekonomist Göksel Saydam, ülkenin en büyük sorularından bir tanesinin ülkeye gelen üniversite öğrencilerinin kaçak duruma düşmesi olduğunu anlattı.

Saydam, öğrencilerin kaçak duruma düşmesinin beraberinde sadece kaçak işçiliği değil, çalışanı sigortasız ve ihtiyat sandığı yatırımları yapılmadan kaçak bir şekilde çalıştırmaktan ortaya çıkan haksız rekabeti ve illegal olayları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Ülkede kaçak olarak kalan birinin karnını doyurmak için illegal işlere başvurabileceğini ve asgari ücretin çok daha altında ücretlere çalışmayı kabul edebileceğini ifade eden Saydam, bunun ciddi sıkıntılara neden olduğunu belirtti.

“Üç bakanlık koordineli çalışmalı”

Öğrencilerin kaçak duruma düşmemesi için Eğitim Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın koordineli bir şekilde çalışması gerektiğini söyleyen Saydam, ülkeye gelen öğrencilerin sayısının, nerede kaldığının, kaydını yenileyip yenilemediğinin bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Saydam bunun sadece öğrenciler için de değil, işçiler için de geçerli olduğunu belirtti.

“Adaya giriş çıkışlar kontrol altına alınmalı”

Saydam, adaya giriş çıkışların kontrol altına alınması gerektiğini belirtti ve bir kişi ülkeye giriş yaparken cebinde ne kadar para olduğuna bakılması gerektiğini söyledi.

Göksel Saydam, ancak ülkeye cebinde 10 TL olan birinin bile girebildiğini ve bu kişinin de cebinde bir sandviç alacak parası olmaması nedeniyle de illegal işlere yönelebileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 10:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75