Yabancılar olmasa satış yapamayız

banner37

Emlak sektöründe faaliyet gösteren Naya Real EstateInvestmentCompany Direktörü SibaCharabati, yerel halkın alım gücünün kalmadığını söyledi

banner87
Yabancılar olmasa satış yapamayız
banner90
banner8

“DÖVİZ KRİZİ SATIŞLARI DURDURDU”…Naya Real Estate Investment Company sahibi Siba Charabati, “Dövizin yükselmesinin ardından satışlar da durma noktasına geldi” şeklinde konuştu ve kamuoyunda ‘döviz krizi’ olarak bilinen ‘TL’nin yabancı para birimleri karşısında erimesi’ sürecini izleyen iktisadi durgunluğun, emlak sektörü özelinde yaptığı yıkıcı etkiye parmak bastı.

“TÜRKLERİN ALIM GÜCÜ YOK”…Emlak sektöründe hizmet veren Naya Real Estate Investment Company Direktörü Siba Charabati, “Kıbrıslı ve Türkiyeli Türklerin alım gücü zaten kalmadı. Ülkede imara açılmayı bekleyen pek çok boş arazi var. Yakında burası ‘benim de katkılarımla’ Arap dolacak” ifadelerini kullandı ve TL’nin yaşadığı değer kaybını izleyen yüksek enflasyonun, yerel halkın TL üzerinden maaş alan kesiminin içinde bulunduğu ekonomik açmazı özetledi.

Ali ÇATAL

Naya Real Estate Investment Company adlı emlak şirketinin sahibi ve yöneticisi Siba Charabati, Ağustos 2018 özelinde başlayan fakat yıkıcı etkileri halen hissedilen döviz krizinin Türk lirası (TL) üzerinden maaş alan yerel halkın alım gücünü erittiğini söyledi.

   “Dövizin yükselmesinin ardından satışlar da durma noktasına geldi. Neyse ki Araplar için değişen bir şey yok” ifadelerini kullanan ve eko-politik nedenlerle TL’nin, majör para birimleri karşısındaki değer kaybının meydana çıkardığı tahribatı vurgulayan Charabati, sektörün durumunu ve geleceğini KIBRIS Ekonomi’ye yorumladı.

“Yakında burası Arap dolacak”

   Kuzey Kıbrıs’ın yanı sıra Suriye başta olmak üzere Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Lübnan özelinde çalışma yürüttüğünü ve müşteri portföyünü de ‘büyük ölçüde’ bu ülke vatandaşlarının oluşturduğunu belirten Charabati, “Kıbrıslı ve Türkiyeli Türklerin alım gücü zaten kalmadı. Ülkede imara açılmayı bekleyen pek çok boş arazi var. Yakında burası ‘benim de katkılarımla’ Arap dolacak” şeklinde konuştu ve sürekli dalgalanan döviz kurları kaynaklı ekonomik tahribata ve enflasyonun neden olduğu ‘alışveriş durgunluğuna’ dikkat çekti.

   “Türk müşterilerin parası olmadığından, onlarla artık uğraşmıyorum bile” diyen Charabati, Arap ülkeleri birincil olmak üzere ‘maddi sıkıntısı olmayan’ ülkelerden yurda gelen öğrenci ve öğrenci ailelerinin potansiyel müşterileri olduğu bilgisini aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75