Yaklaşık 65 milyon TL'lik borç

banner37

Sağlık Bakanlığı'nın Yakın Doğu Hastanesi'ne olan borcuyla ilgili konu, Bakanlar Kurulu gündemine taşındı

Yaklaşık 65 milyon TL'lik borç
banner99

Ceren ÖZBİL

Sağlık Bakanlığı'nın Yakın Doğu Hastanesi'ne yaklaşık 65 milyon TL civarında borcu bulunuyor. Ancak bu borca faizlerin dahil edilip edilmediği bilinmiyor. İlgili mercilerde bu konuda net açıklamalar yapmıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın Yakın Doğu Hastanesi'ne olan borcun ödenmesi için Maliye Bakanlığı'ndan iki ayrı talepte bulunduğu öğrenildi. Bu taleplerden biri 50 milyon TL olurken diğerinin de 20 milyon TL olduğu bilgisine ulaşıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın borcun ödenmesi için Maliye Bakanlığı'ndan bulunduğu talep, Bakanlar Kurulu'nda değerlendirilecek.

Topu birbirlerine attılar...

Konu ile ilgili bilgi edinmek için KIBRIS Gazetesi'nin ulaştığı Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, net borç miktarını Maliye Bakanlığı'nın bildiğini söylerken, Maliye Bakanı Müsteşarı Ahmet Havutçu ise Sağlık Bakanlığı'nın borcun ödenmesiyle ilgili Maliye Bakanlığı'ndan bir talepte bulunmadığı sürece Maliye Bakanlığı'nın bilgisinde olmadığını anlattı.

Sucuoğlu: 65 milyon civarında borç var

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Yakın Doğu Hastanesi'ne olan borçların geçmiş dönemlerden kalan borçlar olduğunu söyledi ve tam emin olmamakla birlikte bu borcun 65 milyon TL civarında olduğunu ifade etti.

Bu borca faizlerin eklenip, eklenmediği konusunda bilgisi olmadığını kaydeden Sucuoğlu, bu konuda en net bilginin Maliye Bakanlığı'nda olduğunu kaydetti.

banner134

Sucuoğlu, "borç miktarından tam emin değilim. En net rakamı Maliye Bakanlığı biliyor. Bu borçlar geçmiş dönemlere ait borçladır. Yakın Doğu Hastanesi ile yeniden protokol imzalandı. Türkiye'deki üniversite ve devlet hastaneleriyle hangi şartlarda yaptıysak anlaşmayı Yakın Doğu Hastanesi ile de öyle yaptık. Bazı hastalar Yakın Doğu Hastanesi'ne gidiyor. Bazı hastalar yine Türkiye'ye gidiyor" şeklinde konuştu.

Havutçu: Toplam 70 milyon TL'lik talepleri oldu

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu, bu konuda protokol imzalayanın Sağlık Bakanlığı olduğunu söyledi ve Maliye Bakanlığı'nın sadece kaynağı temin eden birim olduğunu ifade etti.

Borçların rakamsal olarak kendilerine iletildiğini kaydeden Havutçu, ancak bunun detayını Sağlık Bakanlığı’nın bilindiğini belirtti.

Havutçu, bu konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı'nın Maliye Bakanlığı'ndan iki ayrı talebi olup bunlardan bir tanesinin 20 milyon TL, diğerinin de 50 milyon TL olduğunu kaydetti.

Yazılı talebin kendilerine ulaştığını söyleyen Havutçu, konunun Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75