banner6

Yargı herkese eşit işlesin

banner37

Enginar ekimini önlemeye yönelik yapılan su eylemini düzenleyenlerin de arazi dışına su taşıma işlemleri olduğunu iddia eden Gelincik Muhtarı Esat Nurçin, suyun arazi dışına çıkarılmaması yönündeki eleştiriyi değerlendirerek, eğer böyle bir uygulama olacaksa bunun herkese uygulanması gerektiğini kaydetti.

Yargı herkese eşit işlesin
banner151 banner143

AYŞE BULUT

Gelincik köyünde yaşanan su sorunu nedeniyle aleyhlerinde eylem yapılan Gelincik Muhtarı Esat Nurçin ve enginarcılar Cemal Nizam ve Hasan Nizam yaşanan süreci değerlenirken kendilerine yöneltilen eleştirilere yanıt verdiler.

Muhtar ve enginarcılar, Gelincik’te yaşanan su kuyusu ve su sorununun tamamen asılsız olduğunu savundu.

Esat Nurçin, köyde birçok kişinin kilometrelerce uzağa su götürerek üretim yaptığını belirterek, o zaman bunların da yasal olmadığını iddia etti, “Yargı işleyecekse herkese eşit işlemeli” dedi.

Muhtar Nurçin, enginar üreticileriyle girdiği ortaklıktan, yaşanan bu olaylardan dolayı ayrıldığını, 5 dönüm araziyi ve içindeki su kuyusunu da Nizam kardeşlere sattığını belirtti.

Gelincik Köy Muhtarı Esat Nurçin, şikâyet konusu olan enginar üreticilerinin köye, üreticiler aleyhine eylem yapanlar tarafından getirildiğini ifade ederek, “ İki ay önce Ahmet Talay, Ahmet Göz ve Ahmet Nurçin, iki enginar üreticisini köye getirdiler. Pazarlığa oturdular, iki ayın sonunda anlaşamayınca bana geldiler.  Ben de kendileriyle yüzde 10 ortaklık şartıyla enginar işine girdik.  Kiralar yapıldıktan sonra Ahmet Talay, Ahmet Göz ve Ahmet Nurçin bir eylem yapmışlar. Ben de muhtarlığımdan dolayı ortaklıktan vazgeçtim ve tarlayı enginar üreticisi kardeşlere sattım” dedi.

Aleyhinde eylem yapanlardan bazılarının da köyden kilometrelerce uzağa su taşıdığını ifade eden muhtar, su yönetim kurulu üyesi Ahmet Talay’ı karar alınmadan, sulama birliğinin kuyusundan bağ eken bir müşavire su vermekle suçladı.

Eyleme katılan Ziyamet muhtarını da eleştiren Gelincik Muhtarı Esat Nurçin, “Önder Sennaroğlu, 10 yıldır Ziyamet’ten Kumyalı’ya su çekiyor. Muhtar, Gelincik’i bıraksın, Ziyamet’in halkını savunsun” eleştirisinde bulundu.

Yapılan eylemle üretimi engellenmek isteyen enginar üreticisi kardeşlerden Cemal Nizam, Gelincik bölgesinde üretim yapmaya karar verdiklerinde Ahmet Talay ile iletişime geçtiklerini, ancak onunla anlaşamayıp muhtar ile ortaklığa girmeleri üzerine üretimlerinin engellenmesi amacıyla eyleme gidildiğini iddia etti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 09:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104