Yatırımcı sakinleşti doların ateşi düştü

banner37

ABD dolar endeksi, ‘virüs korkularının’yatışmasıyla majör para birimleri karşısında yükselirken; Euro zayıfladı, sterlin ise yükseliş ivmesini korudu

Yatırımcı sakinleşti doların ateşi düştü
banner90
banner8

ABD Doları, dün itibarıyla yaşanan hafta kapanışında ‘güvenli liman’ Japon yeni karşısında güçlendi. Çin'deki pnömoni benzeri yeni virüsün etkisi konusunda endişe duyan yatırımcılar ise sakinleşti. Dolar, dün yen karşısında yüzde 0,1 artışla 109,54 puanda işlem gördü. ABD dolar endeksi vadeli işlemleri de aynı dönemde yüzde 0,1 artarak 97,53 puana yükseldi.

Ulusal Sağlık Komisyonu, dün yaptığı açıklamada, 23 Ocak itibarıyla yeni virüs bulaşmış hasta sayısının Çin'de 830'a kadar, virüsten ölen kişi sayısının 25'e yükseldiğini duyurdu. Önceki gün, yeni virüse yakalanan hasta sayısı Çin'de 800'e ulaşmasına, ölüm sayısı da 25'e yükselmesine rağmen, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsü küresel bir acil durum olarak adlandırmamıştı.

WHO Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, önceki gün Cenova’da “Hata yok, Çin’de acil bir durum bu ancak henüz küresel bir acil duruma dönüşmedi” ifadelerini kullanmıştı. Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) da aynı günkü toplantıda, mevcut para politikası duruşunda ani bir değişiklik olmadığını belirterek faizleri sabit tuttuktan sonra Euro zayıflamıştı.

Nordea'daki analistler, bir araştırma notunda, “ECB enflasyonu yakından takip etmeye devam edecek, son derece uzlaşmacı para politikasına hâlâ ihtiyaç duyuluyor ve ECB tüm enstrümanları kullanmaya hazır. Başka bir deyişle, genişlemeci tutum devam ediyor” şeklinde görüş belirtti.Notta, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın değerlendirmelerinin ECB’nin tasarrufundaki araçların kullanılmasına yönelik çekincelerin arttığı anlamına gelmediği, şu ifadelerle belirtildi:

“Önümüzdeki aylarda, beklediğimiz gibi, düşüş yönlü büyüme riskleri tekrar artarsa, pazarın ek teşvik tedbirlerine yönelik yüksek risk ile fiyatlanmasında herhangi bir sorun yaşanmayacak. Bununla beraber, Euro’nun yakın zamanda ECB’nin politikasından destek alması mümkün görünmüyor.”

KKTC serbest piyasaları

Ham Petrol Vadeli İşlemleri de dün düşüş yaşadı. Ham Petrol Vadeli İşlemleri, hafta kapanışı itibarıyla New York Ticaret Borsası'nda, mart dahilinde yüzde 0,00 düşerek varili 55 dolar 59 centten işlem gördü ve böylelikle varili seansın en düşüğü olan dolar seviyesinden işlem gördü. Ham petrol, 54 dolar 77 cent seviyesinde destek bulurken, 59 dolar 73 cent seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri'nin, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansı incelendiğindeyse, yüzde 0,03 bandında düşüş ve 97 bin 475 dolar seviyesinden fiyatlamayla karşılaşıldı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma varili 6 dolar 40 centte sabitlenirken; diğer yandan ICE'de, Brent petrol mart dönemi için yüzde 0,16 düştü ve varili 61 dolar 99 centten işlem gördü.

Bütün bunların ardından dün Euro/dolar ve Euro/sterlin çiftleri yüzde 0,1 kayıpla ve sırayla 1,1048 ve 0,8417’ye geriledi. ECB'nin gözünde büyüme görünümünün bu kadar önemli olmasıyla birlikte, yatırımcılar ise çeşitli PMI endeks verilerine ve özellikle Alman imalat sanayi endeksi (imalat PMI) rakamlarına odaklandı.

KKTC serbest piyasaları mercek altına alındığında ise Amerikan doları ve Euro kurlarında ‘çok düşlük’ bir düşüş; İngiliz sterlinin de ise yükseliş gözlemlendi. Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün dolar 5,9398 TL, Euro 6,5693 TL, sterlin ise 7,7968 TL’den fiyatlandı.

Altın Vadeli İşlemleri de dün düşüşteydi. Altın Vadeli İşlemleri, piyasaların kapanış saatlerinde New York Ticaret Borsası'nın Comex bölümünde, şubat periyodu için yüzde 0,33 düşerek onsu bin 560 dolar 25 centten işlem görüyordu. Yani altının onsu, seansın en düşüğü olan dolar seviyesinden işlem gördü. Altın bin 546 dolar seviyesinde destek bulurken; bin 568 dolar 80 cent seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri'nin, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz atıldığındaysa, yüzde 0,03 bandında bir artış görüldü ve endeks, 97 bin 515 dolar seviyesinden işlem gördü. Diğer yandan, Comex'te, gümüş de mart dönemi için yüzde 0,23 düştü ve onsu 17 bin 788 dolardan işlem gördü. Bakır ise aynı dönem için yüzde 0,33 düştü ve libresi 2 bin 726 dolardan alıcı buldu.

Japonya’dan dijital para hamlesi

Japonya hükümetinden bir yetkili ise Facebook ve Çin'in dijital para birimi oluşturma girişimlerinin ardından Japonya'nın da kendi dijital para birimini oluşturması için teklif hazırlığında olduklarını dün itibarıyla belirtti.

Japonya Dış İşleri Bakan Yardımcısı Norihiro Nakayama, oluşturulacak yeni dijital para biriminin kamu ve özel sektör ortaklığında gerçekleştirileceği belirtilirken; Japonya'nın finans alanındaki gelişmelere ayak uydurmasını sağlayacağını ifade etti.

Nakayama, sözlerine "İlk adım dijital yen oluşturma fikrini detaylıca incelemek olacak. Çin, bu yönde çeşitli girişimlerde bulundu biz de buna göre hareket etmek durumundayız" şeklinde devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75