“Yatırımlara devam edin, ülke ekonomisine güvenin”

banner37

Başbakan Ersin Tatar, Bankalar Birliği yönetimiyle faizlerdeki düşüş beklentileri, dövizdeki istikrar, enflasyondaki düşüş gibi konuları değerlendirdi

banner87
“Yatırımlara devam edin, ülke ekonomisine güvenin”
banner90
banner8

Başbakan Ersin Tatar, istikrarlı, denetlenen bir sistemin, ülke ekonomisine ve maliyesine katkı sağladığını söyledi. KKTC ile TC arasında 20 Temmuz’da ekonomik ve mali iş birliği protokolü imzaladığını, bunun da önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Başbakan, “Reform çalışmalarının yanında yıl sonuna kadar Türkiye’den 750 milyon TL’lik bir kaynak KKTC’ye aktarılacak. Protokolün tetiklemesi, faizlerdeki düşüş, dövizdeki istikrar KKTC ekonomisine olumlu yansıdı, piyasada olumlu bir hava var. İş dünyasına mesajımız şudur: Yatırımlara devam edin, KKTC ekonomisine güvenin” dedi.

“Piyasada olumlu bir hava var”

Tatar, faizlerdeki düşüş, dövizdeki istikrar ve Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan mali protokolün KKTC ekonomisine olumlu yansıdığını, piyasada olumlu bir hava olduğunu kaydederek, iş dünyasına “Yatırımlara devam edin, KKTC ekonomisine güvenin” diyerek seslendi.
   Tatar, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği yönetimi ile Başbakanlık’ta yaklaşık bir saat süren toplantı yaptı.
   Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Tatar, “Değerlendirme toplantısı yaptık, görüş alışverişinde bulunduk. İstişare ve değerlendirmelere devam edeceğiz. Piyasaya gerekli ve doğru mesajları zamanında vereceğiz” dedi.

“Faiz düzenlemesinden memnunuz”

Tatar, dünya ekonomisinde önemli gelişmeler olduğunu, ABD başta olmak üzere ülkelerin faizlerde birtakım indirimlere gittiğini, Türkiye Cumhuriyeti’nde de bu konuda olumlu gelişmeler kaydedildiğini söyledi.
   Toplantıda, faizlerdeki düşüş beklentileri, dövizdeki istikrar, enflasyondaki düşüş gibi konuları değerlendirdiklerini söyleyen Tatar, “Memnuniyetle öğrendik ki bizim de bankalarımız yavaş yavaş faizlerde indirime gidiyor” dedi.
   Bu gelişmelerin ekonomiye de olumlu yansıyacağını belirten Başbakan, “Merkez Bankası ve Bankalar Birliği ile istişare içinde, gerektiğinde yasal düzenlemelerle birtakım yapısal meselelerin aşılması, istikrarın sağlanması ve ekonomiye yenilik kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
   Dönem dönem yapılacak bu gibi toplantıların ve sonrasında piyasaya verilecek mesajların önemli olacağını kaydeden Tatar, KKTC ekonomisinin yatırımlarla gelişmesi için yapılacak çalışmalara, doğru adımlar atılmasına önem verdiklerini söyledi.
   Ekonomik sıkıntılara rağmen KKTC’nin mevduat hacminde önemli artış olduğunu kaydeden Tatar, şu anki rakamın 27 milyar TL civarında olduğunu, bunun yüzde 70 civarının ekonomiye kredi şeklinde geri döndüğünü belirtti.

 

İş dünyasına açık çağrı
 

Tatar, “İstikrarlı, denetlenen bir sistem, ülke ekonomisine ve maliyesine katısı sağlar” vurgusunda bulundu. KKTC ile TC arasında 20 Temmuz’da ekonomik ve mali iş birliği protokolü imzaladığını, bunun da önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Başbakan, şöyle devam etti:
   “Reform çalışmalarının yanında yıl sonuna kadar Türkiye’den 750 milyon TL’lik bir kaynak KKTC’ye aktarılacak. Protokolün tetiklemesi, faizlerdeki düşüş, dövizdeki istikrar KKTC ekonomisine olumlu yansıdı, piyasada olumlu bir hava var. İş dünyasına mesajımız şudur: ‘Yatırımlara devam edin, KKTC ekonomisine güvenin.”
   Toplantıda Tatar’a Başbakanlık Müsteşarı Ömer Aydın Köseoğlu, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) Müsteşarı Mustafa Kemal Serçelik eşlik etti.
   Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı ve İktisat Bankası LTD. Genel Müdürü Olgun Önal, Bankalar Birliği Genel Sekreteri Halil Okur ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda Merkez Bankası Başkan Rifat Günay da yer aldı.
   KKTC’de faaliyet gösteren 21 bankanın üye olduğu Bankalar Birliği’nin 7 kişilik yönetim kurulu banka müdürlerinden oluşuyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75