banner6

Yeni asgari ücret; brüt 2 bin 175 TL net bin 892 TL

banner37

Asgari ücretlilere maaş müjdesi verildi. 155 lira artışla brüt 2 bin 175 TL olarak belirlenen yeni asgari ücret, net bin 892 TL 25 kuruş oldu. Çalışanların merakla beklediği yeni asgari ücret belirlendi.

Yeni asgari ücret; brüt 2 bin 175 TL net bin 892 TL
banner8

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017’nin ikinci asgari ücreti konusunda uzlaştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner başkanlığında toplanan komisyon, 1 Şubat’tan beri aylık brüt 2 bin 20 TL, net ise bin 757 TL olarak yürürlükte bulun asgari ücrete 155 TL artış yaptı.

Buna göre yeni asgari ücret, brüt 2 bin 175 TL, net bin 892 TL 25 kuruş oldu. Yeni asgari ücret 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017’nin ikinci asgari ücretini belirlemek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner başkanlığında ikinci kez dün toplandı.
Toplantıda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı Erçin Tekakpınar, işveren tarafını temsilen Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Mustafa Araoğlu ve işçi tarafını temsilen Hür-İş Federasyonu Temsilcisi Yakup Latifoğlu ve tarafların diğer üyeleri yanında Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan temsilciler katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, toplantının başında basına yaptığı açıklamada, geçtiğimiz haftalarda bir toplantı yapıldığını anımsatarak, bir önceki toplantıdan bu yana geçen süre içinde kendilerine aktarılan görüşleri değerlendirdiklerini söyledi.
2017’de ikinci, göreve geldiklerinden bu yana ise 3’üncü defa Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplandığını ifade eden Saner, hükümet olarak bir taraf artış alırken, diğer tarafın artış almamasının haksızlık olacağı düşüncesinde olduklarını kaydetti.
Benzer işleri yapan kişilerin aynı artışlardan faydalanmasının önemine işaret eden Saner, özel sektördeki istihdamın desteklenmesinin de gerekliliğine işaret etti.
Hükümet olarak özel sektördeki istihdamın özendirilerek, devletin ayrıcalıklarından farklı olarak, özelin de ayrıcalıklarının olması gerektiğine olan inançlarını vurgulayan Saner, Bakanlık olarak özel sektörde istihdamın desteklenmesi için yaptıkları çalışmaları kısa süre sonra açıklayacaklarını belirtti.

banner134

Hükümet olarak göreve geldikleri Nisan 2016 tarihinden itibaren, Bakanlığının çağrısı ile Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun, ilk kez 21 Haziran 2016 tarihinde toplandığını ve Temmuz 2016’dan itibaren geçerli olacak asgari ücreti 1834 TL (Brüt) 1595 TL ( Net) olarak belirlediğini anımsatan Saner, komisyonun, zaman kaybetmeden 2017 yılının ilk asgari ücretini belirlemek için 2 Şubat 2017 tarihinde toplandığını ve Şubat ayından itibaren geçerli olacak asgari ücreti 2020 TL ( Brüt) ve 1757 TL ( Net) olarak yeniden belirlediğini hatırlattı.

Saner, bakanlığın son 1 yıl içinde asgari ücretin 3.kez belirlenmesi için işçi ve işveren tarafına yeniden çağrı yaptığını ve Komisyonun 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni asgari ücreti belirlemek için dün bir araya geldiğini söyledi.

Saner, dünkü toplantıda, devlet kanadı tarafından; işçi ve işveren taraflarına, 2017 yılının ilk altı ayındaki hayat pahalılığı oranı doğrultusunda, yürürlükte olan asgari ücrete %7.68 oranında artış yapılmasının önerildiğini, işveren tarafının olumsuz, işçi ve devlet tarafının ise olumlu oyu neticesinde, oy çokluğuyla asgari ücretin 2175 TL (Brüt) ve 1892,25 TL (Net) olmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Saner, bakanlığın özel sektörde istihdamın desteklenmesi için yeni ve sevindirici birçok çalışması olduğunu belirterek, “Hedefimiz özel sektörü cezb edici hale getirerek yerel işgücü istihdamını teşvik etmektir. Bu teşvik projelerimizi çok kısa bir süre içinde halkımızla paylaşacağız" dedi.  

Aroğlu: Asgari ücret üzerinden siyaset artık bırakılmalı

İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Mustafa Aroğlu da, asgari ücretle ilgili çağrıdan sonra ilk toplantılarını bir süre önce yaptıklarını anımsatarak, toplantıya çağrılan kesim olarak gerek devletin, gerekse işçi sendikalarının önerilerinin ekonomik verilerle desteklenerek kendilerine iletilmesini talep ettiklerini kaydetti.
Önceliklerinin asgari ücret üzerinden siyaset yapılma sisteminin artık bırakılması gerektiğine işaret eden Aroğlu, bunun yerine ekonominin büyümesi, refahın artması ve hukukun çalışması için ülkenin cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğini ve bunlar için yapılacaklara öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.
Fiyat ve ücretleri arttırma politikası yerine, ülkenin cazibe merkezi olabilmesi için gümrük, stopaj, KDV, her türlü vergi harçlarının sistemli bir şekilde düşürülerek, daha cazip bir ülke olmasının ele alınması gerektiğine dikkat çeken Aroğlu, tüm bunların ülkenin rekabet gücünün arttırılması açısından önemini vurguladı.

Latifoğlu: Asgari ücretin artması için sürekli zorluyoruz

Hür-İş Federasyonu Temsilcisi Yakup Latifoğlu ise dün ikinci toplantının yapıldığına işaret ederek, toplantı çağrısının biraz acil yapılmasına rağmen toplantıya katıldıklarını söyledi.
“Bizim için aslolan ülkede emeği ile geçinenlerin mutlu, huzurlu ve refah içinde bir yaşam sürmeleridir” diyen Latifoğlu, bunun için asgari ücretin artması için sürekli zorlamalar ve çağrılarda bulunduklarını kaydetti.
Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün “iyi bir artış yapılacağı” yönünde söylemleri bulunduğunu ifade eden Latifoğlu, çağrının hükümetten geldiğine işaret etti ve toplantıdan çalışanların yüzünü güldürecek bir rakamın çıkması temennisinde bulundu.
 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2017, 12:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104