Yeni faiz yasası yolda

banner37

Faiz ve Mazbata Mağdurları Komitesi Genel Koordinatörü Kazım And, ödenemeyen kredi faizleri, mazbatalar, geçmişten bugüne ödenemeden gelen ve sorun olan borçlarla ilgili yeni bir yasa çalışması yaptıklarının müjdesini verdi

banner87
Yeni faiz yasası yolda
banner90
banner99

FAİZ YASASI’NIN YOKLUĞU BÜYÜK EKSİKLİK… Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan borç-alacak davaları ve kişinin elinde olmayan nedenlerle ödenemeyen kredi faizleri sorunu, Faiz Yasası’nın olmamasından dolayı günden güne büyüyor. And, 2012, 2013 ve 2014’te çıkarılan geçici yasalarla ödenebilir kılınan borçların ve azalan mazbataların son 7-8 senede yeniden artmaya başladığını kaydederek, Koronavirüsü ve döviz krizi ile durumun daha da içinden çıkılmaz hale geldiğini vurguladı

YENİ YASA MÜJDESİ… Faiz ve Mazbata Mağdurları Komitesi Genel Koordinatörü Kazım And, faizler ve mazbatalarla ilgili yeni bir yasanın yolda olduğu müjdesini, KIBRIS aracılığı ile duyurarak, “Yasa ile geçmişten ve Koronavirüsü’nden dolayı artarak devam eden borç-alacak ilişkilerini yeniden düzenlemek, faizleri sınırlandırmak, ana para üzerinden borçları yeniden yapılandırmak, borçları ödenebilir seviyeye getirmek ve mazbata sorununu hafifletmek amaçlanıyor” dedi

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan borç-alacak davaları giderek artarak büyük bir sorun yumağı haline geldi. Ülkede Faiz Yasası’nın olmaması, birçok insanın büyük mağduriyetler yaşamasına neden oluyor.

  Gerek dövizin yükselişi, gerekse olağanüstü başka sebeplerle bankalara olan borçlarını ödeyemeyen insanlar, faiz yükü altında ezilirken, mahkemeler de bu davalarla dolup taşıyor.

   2012, 2013 ve 2014 yıllarında çıkarılan borçların yeniden yapılandırılma yasaları ile biraz rahatlatılan mahkemeler ve ödenebilir kılınan borçların yarattığı sorunlar, son 7-8 senedir yeniden artış gösterdi.

   Bugünlerde yaşanan Koronavirüsü salgını ve döviz artışı sebebiyle yaşanan ekonomik kriz ise durumu daha da içinden çıkılmaz bir noktaya getirdi.

   Faiz ve Mazbata Mağdurları Komitesi Genel Koordinatörü Kazım And, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında çıkarılan geçici yasalarla rahatlatılan borçluların ve azalan mazbataların, 2012’den sonra yeniden arttığını, bunun sebebinin ise kalıcı bir Faiz Yasası olmamasından kaynaklandığını vurguladı.

   Birçok insanın kredi faizlerini ödeyemeyecek duruma geldiğine dikkat çeken And, bu sorunun önlem alınmazsa artarak devam edeceğini kaydetti.

   And, borçların yeniden yapılandırılması için geçmişte yapılan 2012, 2013 ve 2014 yasaları gibi hatta 3 yasadan daha detaylı ve daha iyi bir yasa hazırlığında oldukları müjdesini vererek, önümüzdeki birkaç ay içerisinde borç ve taksit ödeyemeyecek duruma gelenleri korumak amaçlı Borçları Yeniden Yapılandırma Yasası’nın yeni versiyonunun çıkarılacağını söyledi.

Birçok insan kredi faizlerini ödeyemeyecek durumda

   Faiz ve Mazbata Mağdurları Komitesi Genel Koordinatörü Kazım And, Koronavirüsü döneminde mazbataların Başbakan Ersin Tatar’ın olumlu yaklaşımları ile durdurulduğunu kaydederek, mazbata mağduriyetleri ve faizlerle ilgili geçmişten gelen sorunlar olduğunu anımsattı.

   And, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında çıkarılan geçici yasalarla rahatlatılan borçluların ve azalan mazbataların, 2012’den sonra yeniden arttığını, bunun sebebinin ise kalıcı bir Faiz Yasası’nın olmamasından kaynaklandığını ifade ederek, “Bu duruma Koronavirüsü döneminde yaşanan ekonomik zorluklar ve dövizin yükselişini de eklediğimizde, çok daha kritik noktaya gelindi” dedi.

   Birçok insanın kredi faizlerini ödeyemeyecek duruma geldiğine dikkat çeken And, bu sorunun önlem alınmazsa artarak devam edeceğini bildirdi.

Çıkarılan 3 yasa, borçluları rahatlattı

   And, 12/2012 sayılı Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasası ile yüksek faiz nedeniyle anormal duruma gelen borçların ödenebilir kılındığını söyledi.

   And, yasa ile 20 -30 katına kadar çıkan borçların düşürüldüğünü belirterek, borçların 9 yıla kadar sürelerde ödenebilecek duruma getirildiğini hatırlattı.

   29/2013’de çıkarılan Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Yapılandırılması Yasası’nın borçları ödenebilir ve daha mükemmel, anlaşılabilir hale getirdiğini belirten And, mazbata sorununun ciddi anlamda önlendiğini, borçların ciddi anlamda taksitlendirildiğini belirtti.

   And, son olarak 48/2014 yılında ise Borçların Yeniden Yapılandırılmasının Taksitlendirilmesi Yasası’nın çıkarılarak borcun miktarına göre makul faiz ve taksitlendirmeler yapıldığını anımsattı.

“Sorun temelinden çözülmeli”

   Kazım And, 3 yasanın ardından Bankalar Birliği’nin kendilerini mahkemeye verdiğini söyleyerek, davayı kendilerinin kazandığını ve kararın emsal olduğunu belirtti.

   And, “Mahkemeden çıkan karar, kişinin kendi iradesi dışında, elinde olmayan nedenlerle, yani ciddi ekonomik kriz, ağır bunalım, dövizin yükselmesi, yangın, sel gibi felaketler sonrasında borcu ödemek imkansızlaşmışsa, o borcun ödenmesinin beklenemez olduğunu söylüyor” şeklinde konuştu.

   Halen Faiz Yasası’nın olmaması ve faizlerin kontrol altına alınmaması nedeniyle mazbataların artacağının altını çizen And, Koronavirüs döneminde yaşanan ekonomik krizin de artışa etki edeceğini kaydetti.

   And, çıkarılan 3 yasanın 2012’ye kadar olan borçları kapsadığını, bu nedenle rahatlatılan borç sorununun yeniden ortaya çıktığının altını çizerek, bunun sebebinin ise sorunun temelinin çözülmemesi olduğunu söyledi.

“Mağduriyetleri giderecek yeni yasa yolda”

   And, borçların yeniden yapılandırılması için geçmişte yapılan 2012,2013 ve 2014 yasaları gibi hatta 3 yasadan daha detaylı ve daha iyi bir yasa hazırlığında oldukları müjdesini vererek, önümüzdeki birkaç ay içerisinde borç ve taksit ödeyemeyecek duruma gelenleri korumak amaçlı Borçları Yeniden Yapılandırma Yasası’nın yeni versiyonunun çıkarılacağını vurguladı.

   Yeni yasa ile ilgili ciddi çalışmalar olduğuna dikkat çeken And, şöyle devam etti:

   “Yasa ile geçmişten gelen ve sorunlu hale dönen bütün borç- alacak ilişkileri ile ilgili ve Koronavirüsü’nden dolayı artarak devam eden borç-alacak ilişkilerini yeniden düzenlemek, faizleri sınırlandırmak hedefleniyor. Bunların yanında ana para üzerinden borçları yeniden yapılandırmak, borçları ödenebilir makul bir seviyeye getirmek için taksit sürülerini uzatmak ve mazbata sorununu hafifletmek amaçlanıyor”.

   And, çıkarılması hedeflenen yasanın daha önce borçlarla ilgili çıkarılan 3 yasanın güncellenmiş ve geliştirilmiş hali olacağının altını çizerek, yasa kapsamının geçmişten Resmi Gazete’de yayınlanacağı güne kadarki borçları kapsayacağını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75