Yeni gecikme faizi yüzde 2,85

banner37

Merkez Bankası, kredi kartlarında uygulanacak azami faiz oranlarını ve tarife cetvellerini, 2 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere yeniden belirledi

Yeni gecikme faizi yüzde 2,85
banner90
banner99

“AKDİ FAİZ YÜZDE 1,21”… KKTC Merkez Bankası İdare Merkezi, kredi kartları azami aylık akdi ve azami aylık gecikme faiz oranlarını, 31 Aralık 2019 itibarıyla yeniden belirledi.Buna göre, kredi kartlarındaki TL cinsi işlemlerde azami aylık akdi faiz oranı yüzde 2,35 olurken; azami aylık gecikme faiz oranı da yüzde 2,85 bandında tutuldu.Döviz cinsi işlemlerde azami aylık akdi faiz oranı yüzde 1,21 olarak belirlenirken; azami aylık gecikme faiz oranının ise yüzde 1,71 olduğu açıklandı.

“TL HAVALEDE ORAN 0”… Merkez Bankası, , tarife cetvellerini, 02 Ocak 2020’den itibaren geçerli olmak kaydıyla, 27 Aralık 2019 itibarıyla ve yönetim kurulu kararıyla yeniden düzenlediğini de kamuoyuna duyurdu.Yeni düzenleme uyarınca, komisyon ve ücretin, “oran” ve “en az ücret” olarak belirtilmesi halinde, tahsil edilecek meblağ ‘en az ücretin altında olmamak kaydıyla’ belirtilen oran uygulanarak saptanacak.Buna göre, yurt dışı havale işlemlerinde Türk lirası kullanılan durumda, gelen havalelerden alınan oran 0 olarak belirlendi.

Ali ÇATAL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası İdare Merkezi, 58/2014 sayılı “Banka Kartları Ve Kredi Kartları Yasası” kapsamında, kredi kartları azami aylık akdi ve azami aylık gecikme faiz oranlarını, 31 Aralık 2019 itibarıyla yeniden belirledi.

Buna göre, kredi kartlarındaki TL cinsi işlemlerde azami aylık akdi faiz oranı yüzde 2,35 olurken; azami aylık gecikme faiz oranı da yüzde 2,85 bandında tutuldu.

Döviz cinsi işlemlerde azami aylık akdi faiz oranı yüzde 1,21 olarak belirlenirken; azami aylık gecikme faiz oranının ise yüzde 1,71 olduğu açıklandı.

Söz konusu oranların, 02 Ocak 2020 itibarıyla geçerli olacağı da bildirilirken; 02 Ocak 2020 itibarıyla geçerli olacak bu oranların, en geç üç ay içerisinde KKTC Merkez Bankası tarafından yeniden belirlenip ilan edileceği de kamuoyuna duyuruldu.

Tarife cetvelleri de düzenlendi

Öte yandan banka, tarife cetvellerini de yine 02 Ocak 2020’den itibaren geçerli olmak kaydıyla, 27 Aralık 2019 itibarıyla ve yönetim kurulu kararıyla yeniden düzenlediğini de kamuoyuna duyurdu.

Yeni düzenleme uyarınca, komisyon ve ücretin, “oran” ve “en az ücret” olarak belirtilmesi halinde, tahsil edilecekmeblağ ‘en az ücretin altında olmamak kaydıyla’ belirtilen oran uygulanarak saptanacak.

Buna göre, yurt dışı havale işlemlerinde Türk lirası kullanılan durumda, gelen havalelerden alınan oran 0, giden havalelerden alınan oran: 0,0005, en az ücret250TL, haberleşme masrafı da 0 olarak belirlenirken; kambiyo işlemlerinde ise gelen döviz havalelerden alınan oran 0, giden döviz havalelerden alınan oran0,001, en az ücret 250TL ve giden döviz havalelerden alınanhaberleşme masrafı da 0 olarak kayıtlara geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75