banner6

Yeni yılın bütçesi 5 milyar 700 bin TL

banner37

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dünkü toplantısında 2017 bütçesini, 27 milletvekilinin kabul oyuyla onayladı.

Yeni yılın bütçesi 5 milyar 700 bin TL
banner150 banner151 banner143

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 2017 Mali Yılı Bütçesi 5 milyar 700 bin TL olarak oy çokluğuyla kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dünkü toplantısında 2017 bütçesini, 27 milletvekilinin kabul oyuyla onayladı. Oylamada 17 milletvekili ret oyu kullandı, 6 milletvekili oylamaya katılmadı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün oylama sonrası söz alarak, bütçeye katkı koyan herkese teşekkür ederek, UBP-DP hükümetinin ilk defa bütçesini Meclis’ten geçirdiğini kaydetti ve hükümetin performansının sonuçlarının önümüzdeki yıl görüleceğini söyledi.

Bütçe görüşmelerinin son gününde 1 milyar 233 milyon 656 bin 100 TL’lik Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı bütçesi ele alındı.

İlk sözü UBP milletvekili Ersin Tatar aldı. Rum Maliye Bakanı’nın bu sabah iki ekonominin yakınlaştığı yönündeki açıklamasını okuduğunu ifade eden Tatar, bunun güzel bir haber olduğunu söyledi. Bu yıl faiz ödemeleri konusuna önem vermek gerektiğine işaret eden Tatar, vergilerin toplanmasında otomasyon projesinin tamamlanmasının önemine değindi.

CTP milletvekili Birikim Özgür kamu maliyesinin mevcut durumu ve sürdürülebilir bir yapıya ulaşabilmesinin önemine değinerek, bunun için yapılabileceklerin konuşulması gerektiğini söyledi. Kooperatif Merkez Bankası’nda iyi şeyler yapılmadığını da savunan Özgür, Merkez Bankası’na burayı denetlemesi konusunda çağrı yaptı.

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, tasarruf için belli politikaların gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Dövizdeki artışa işaret eden Uluçay, “Büyük oranda Türkiye’ye bağlı ekonomimizi 2017’de sürdürebilmek için bazı tedbirler almamız gerek ” dedi.

Denktaş: Seyrüsefer yılbaşından önce

Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş verdiği cevaplarda, Maliye’nin 3 kez kısa vadede borçlandığını, uzun borçlanma yapmadıklarını; uzun vadeli borçların da geri ödemelerini yaptıklarını kaydeden Denktaş, 13. maaşların ve maaşların zamanında ödendiğini, 28-29 Aralık’ta da maaşların ödeneceğini vurguladı.

Denktaş, vatandaşların Güneye gidip gezeceğini, ancak burada kazanılanın burada harcanması durumunda kaynakların genişleyeceğini herkesin aklında tutmasını istedi.

Kooperatif Merkez Bankası ile de dairenin borçlarını konuştuklarını, gelir kısmıyla bankaya bu borcun ödeneceğini söyleyen Denktaş ayrıca, istihdam, kırsal kesim arsası, “T” izinleri ve kiralık araç izinlerine ilişkin rakamları aktardı.

“Mercedesler” konusuna da değinen Denktaş, makam araçları için yapılan anlaşmanın ekonomik akla uygun olduğunu, zaten 10 araçlık makam araçla ilgili 700 bin TL’lik yapılan talep yazısının 2 Mart 2016’da yazıldığını ancak kendilerinin 18 aracı 2 milyon TL’ye almak için konuştuğunu söyledi.

Denktaş, konuşması sırasında, muhalefet milletvekilleriyle, zaman zaman sertleşen, ikili diyaloglara girdi.

Banka denetimleriyle ilgili konuya da değinen bankalarda yapılan denetim raporunun sahibinin Maliye Bakanlığı olduğunu ve çözüm olması durumunda bunun gerekli yerlerle paylaşabileceklerini söyledi.

Seyrüsefer konusunda 2 aşamalı bir çalışma yapacaklarını, seyrüsefer affının yılbaşından önce geçirilmesini istediklerini, diğer seyrüsefer uygulamasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade eden Denktaş, bu uygulama yaşama geçtiğinde, tarım ve sanayi gibi sektörlerin de ayrılmış olacağını anlattı.

Çip uygulamasının gündeme geleceğini, burada hız sınırlaması, cep telefonunun araçta çalışmaması gibi yeniliklerin geleceğini, bu uygulamanın haziran, temmuzda hayat bulabileceğini ifade eden Denktaş, herkesin yeni yılda seyrüseferini çıkarması gerektiğini, eğer bu yeni uygulama hayata girerse girdiği günden itibaren geriye kalan sürenin seyrüsefer ücretinin geri ödeneceğini kaydetti.

Derinya kapısı için de bütçede kaynak bulunduğunu, Aplıç için de ihaleye çıkıldığını anlatan Denktaş, 12 Ocak’ta tüm kapıların ya açılacağını ya da kapanacağını söyledi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise Denktaş’ın ardından söz alarak, “Mercedesler” konusunda açılan davaya değindi. Erhürman, ara emri talebinin reddedildiğini çünkü sivil toplum örgütünün dava açmaya ehil olmadığına dair karar verildiğini kaydetti. Erhürman, bu sivil toplum örgütünün de istinafa gittiğini ifade ederek, bu konuda yaşanan süreç ve tartışmaları anlattı.

Erhürman, ihale tüzüğünden maddeleri de yorumlayarak, ihalenin şart olduğunu kaydetti ve hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

Fotoğraf: Özmen YILANCILAR

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2016, 08:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110