banner6

Yenilenebilir enerji kaynakları için ihaleye çıkılıyor

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, yeni düzenlemeyle tüketicilere ve ticari kullanıcılara ürettikleri enerji karşılığında hem mahsuplaşma hem de ödeme yapılabileceğini açıkladı.

Yenilenebilir enerji kaynakları için ihaleye çıkılıyor
banner150

banner150 banner150

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bu sabah saat 11.00’de bakanlık binasında konuyla ilgili olarak Atun’un sunumuyla, Enerji Danışmanlar Kurulu ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) katılımıyla basın toplantısı düzenlenecek.

Sunat Atun, KKTC’yi Fuel Oil bağımlığından kurtarmak, daha çevreci ve daha ucuz enerjinin vatandaşa ulaşması için enerji politikalarıyla ilgili uzun zamandır hükümet olarak yoğun biçimde çalıştıklarını kaydetti.

“Güneş enerjisi kullanımının artırılması ve yaygınlaştırılması için yeni düzenlemeler var”

Bakanlar Kurulu’nun 24 Şubat 2017 tarihli gündeminde onaylanan tüzükle özellikle ülkede güneş enerjisi kullanımının artırılması ve yaygınlaştırılması için yeni düzenlemeler yapıldığını ve teşvikler getirildiğini söyledi.

Bakan Atun, yeni düzenlemeyle tüketicilere ve ticari kullanıcılara ürettikleri enerji karşılığında hem mahsuplaşma hem de ödeme yapılabileceğini belirtti.

“Devlet yakın zamanda yenilenebilir enerji kaynakları alanında ihaleye çıkacak”

Atun, ayrıca ticari amaçla kurulacak tesislerin dışındaki tesislere maliyetinin yüzde 25’ine kadar olan kısmını geri ödemesiz yardımlar yoluyla her yıl içerisinde bakanlık bütçesinde oluşturulacak bir kalemden teşvik yapılacağını, devletin yakın zamanda Yenilenebilir Enerji Kaynakları alanında ihaleye çıkacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2017, 07:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104