banner6

Yeraltına yürüyüş parkuru yapılacak

banner37

Mehmetçik’te bulunan ve tünellerle birbirine bağlanan tarihi 27 su kuyusu incelendi, turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Yeraltına yürüyüş parkuru yapılacak
banner8

Ayşe BULUT

Mehmetçik köyünde bulunan ve 27 kuyuyu birbirine bağlayan tünellerin ‘yeraltı yürüyüş parkuru’ olarak turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Yapım tarihleri bilinmeyen kuyular ve tünellerin durumunu öğrenmek için geçtiğimiz gün Mehmetçik Belediyesi, Gazimağusa’da bulunan Adalıer Su Altı Şirketi ile ortak bir çalışma yaptı. İnceleme çalışmalarına Sivil Savunma Teşkilât Başkanlığı ekibi de katıldı.

Mehmetçik köyünde bulunan Balanokko Meydanı’nın turizme kazandırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında geçtiğimiz gün, meydanda bulunan kuyulara inildi. Kuyular ve tünellerde keşifler yapıldı, görüntüler alındı.

banner134

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de, Sivil Savunma Teşkilâtı’nın yardımlarıyla kuyulara indi ve tünellerde şahsen incelemelerde bulundu.

Dalgıç kıyafetleri giyerek kuyulara inen ve yerinde incelemelerde bulunan Sarıçizmeli, izlenimlerini ve düşüncelerini KIBRIS ile paylaştı.

Sarıçizmeli, “Bu yeraltı tünelleri yaklaşık bir insan boyunda bulunmaktadır. Belediye olarak amacımız, bu yeraltı tünellerini turizme kazandırmak. Balanokko Meydan Projesi’yle birlikte turizme kazandırılması yönünde ekstra bir projelendirme yapmayı düşünüyoruz. Tünellerin içi, bir insanın yürüyeceği yüksekliktedir. Belli başlı yerlerde tıkanıklar var. O tıkanıklıkların temizlenmesi ve turistlere yönelik, köyün o tarihi olgusunu yansıtacak, ilgisini çekecek bir yeraltı yürüyüş parkuru yaratılması için proje hazırlanacak. Bunun için çalışma başlattık” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88