banner6

Yerli balığa hasret kaldık

banner37

Ada ülkesinde yaşamamıza rağmen balığa hasretiz. Vatandaşlar daha çok ithal ve donmuş balığa talim ediyor. Ülkemizde yetişen veya denizlerimizde yakalanan balıklar ise “iyi fiyat” yüzünden Güney Kıbrıs’a satılıyor

Yerli balığa hasret kaldık
banner99

İsmail VOLKAN

Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs’a balık gönderilmesi nedeniyle yerli balığın piyasaya girmediğine işaret edilirken, halkın yurt dışından ithal edilen daha bayat ve buzlu balığa talim etmek zorunda kaldığına dikkat çekiliyor.

KKTC’den Güney Kıbrıs’a Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında 2016 yılında 720 bin Euro, 2015 yılında da 690 bin Euro’luk balık satışı yapıldı.

“Balık bulamıyoruz”

Ülkemizdeki balık dükkanı sahipleri, yerli kaya barbunu gibi lezzetli balıkların Güney Kıbrıs’a kilosu 90-100 TL civarında satıldığına dikkat çekerek, iç piyasada yerli balık bulmanın çok zor olduğunu söyledi. Tüzükte yapılan yeni düzenleme ile çiftlik balığının da artık güneye serbestçe satılacağını hatırlatan balıkçılar, arz eksikliği nedeniyle, balık fiyatlarının katlanarak artacağını savunuyor.

Aracıların balıkları kıyıya çıkmadan direkt teknelerden satın aldığını ifade eden balıkçılar, kendilerinin, tüketicinin ihtiyacını karşılamak için birçok balık cinsini Türkiye’den getirtmek zorunda kaldığını kaydetti.

Güney Kıbrıs’ta ödemelerin Euro cinsinden ve daha yüksek fiyatlara yapıldığına işaret eden balık satıcıları, teknelerdeki balıkçıların da haklı olarak balıklarını iç piyasaya satmadığını belirtti.

Kaya barbununun iç piyasadaki değeri 50 TL civarında iken, adanın güneyinde aynı balığın 100 TL civarında satıldığı ifade edildi.

İç piyasadaki balıkların neredeyse yüzde 90’ının ithal olduğunu söyleyen balıkçılar, yetkililerin, kota veya vergilendirme yapması durumunda satışların kontrol altına alınabileceğini kaydetti.

Türkiye’den ülkemize hamsi, çinakop, lüfer ve bunun gibi ülkemizde yetişmeyen balıkların yanı sıra burada yetişen bazı balıkların da daha pahalıya ithal edilmesinin doğru olmadığı belirtildi.

Balık fiyatları

İç piyasada satılan ortalama balık fiyatları (kilo) şöyle:

“Çipura 25, deniz çipurası 32, levrek 28, deniz levreği 40 TL, voppa 20 TL, somon 48 TL, kaya levrek 35 TL, milekop 35, mercan 35 TL, hamsi 17 TL, lokum 25 TL, sübye 25 TL, jumbo karides 65 TL ve barbun 55 TL.”

“Türkiye’den getiriyoruz”

Zarif Kesnik (Karpaz Balıkçılık)

“Balığın güneye gönderilmesinden dolayı piyasa ister istemez etkileniyor. Aracılar direkt olarak balıkçılarla anlaşıp alıyor ve iç piyasaya neredeyse yerli balık girmiyor. Rumlar tercih edildiği için yerli kaya barbunu, orfo, lahos ve sinarid gibi balıkları piyasada bulmak çok zor. Balık avcıları sonuçta kendi gelirine bakıyor haklı olarak. Euro ve daha pahalıya satmak varken, neden iç piyasaya daha ucuza satsınlar ki? Konuyla ilgili ancak yetkililer bir sınırlama yapar ve kontrol altına alırsa, yerli balık piyasada yer alır. Piyasaya balığın çoğunu biz de Türkiye’den getirmek zorunda kalıyoruz.”

Derya Aligüllü (Derya Balıkçılık)

“Ülkemizde de yetişmesine rağmen piyasadaki balıkların neredeyse yüzde 90’ı Türkiye’den ithal edilmekte. Yerli balık bulmak çok zor, bulsak da çok pahalıya geliyor. Bu sefer de tüketici tepki gösterip almıyor. Güneyde belli bir piyasaları olduğu için balıklar da direkt olarak oraya gönderiliyor. Bir kota veya vergilendirme yapılırsa belki iç piyasada da yerli balık satılır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 09:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104