Yerli mi, ithal mı tartışması büyüyor

banner37

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, ülkemizde üretilen yerli unların istenilen seviyede olmaması nedeniyle kaliteli ekmek üretimi için “un ithalatının” serbest bırakılmasını isterken, yerli un üretimi yapan işletmeler ise, ithal una karşı olduklarını söyledi

Yerli mi, ithal mı tartışması büyüyor
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı’nın, ülkedeki unların kalitesiz olduğu iddiasıyla un ithalatına izin verilmesi talebi, tartışma yarattı. Ülkede un üretimi yapan firmaların temsilcileri şiddetle bu talebe karşı çıkarken, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Müdür Vekili Mehmet Arkut, ülkedeki üretim miktarının iç piyasaya yeterli olduğunu belirterek un ithaline gerek olmadığını söyledi.

KKTC Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı ile Göçmenköy Şah Fırını Direktörü Olgun Şah, Arsın Un Fabrikası Direktörü Rasim Yankın ile TÜK Müdür Vekili Mehmet Arkut, KIBRIS’a değerlendirmelerde bulundu.

KKTC Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, un ithaline izin verilmediği için, iç piyasadaki pahalı un üretimine bağlı olarak şu an dünyanın en pahalı ekmeğinin tüketildiğini savunarak, şu an ülkemizdeki fırınlarda üretilen ekmeklerin orijinal Kıbrıs ekmeği olmadığını iddia etti. Çıralı, 1974 öncesi üretilen ekmek ile hali hazırda yapılan ekmeklerin farklı olduğunu, bununda “sert buğday”dan yapılmıyor olmasından kaynaklandığını savundu.

Göçmenköy Şah Fırını Direktörü Olgun Şah, ülkeye Türkiye’den ithal un getirilmesi halinde buradaki yerli üretim yapan işletmelerin zarar göreceğini, bunun en büyük faturasının ise üretici ile tüketiciye kesileceğini savundu.

Arsın Un Fabrikası Direktörü Rasim Yankın, ülkede AB normlarında un üretimi yaptıklarını belirterek, iddia edildiği gibi, herhangi bir un ithalatına gerek olmadığını söyledi.

TÜK Müdür Mekili Mehmet Arkut da, ülkemizde üretim miktarı bakımından un eksikliği bulunmadığının altını çizerek, ancak un kalitesini değerlendirecek kurumun kendileri olmadığını, bunun için bir şey söylemenin doğru olmayacağını söyledi.

Çıralı: İthal un izninin verilmesi şart

KKTC Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, Türkiye’den un ithalatına izin verilmemesi nedeniyle iç piyasadaki pahalı un üretimine bağlı olarak şu an dünyanın en pahalı ekmeğinin tüketildiğine dikkat çekti.

Ülkemizde 1974’ten sonra üretilen unların yumuşak buğdaydan yapılması nedeniyle ekmeklerin daha beyaz olduğunu kaydeden Çıralı, Güney Kıbrıs’ta ekmeklerin geçmişte olduğu gibi bugün de sert buğday unundan yapılmasından dolayı aynı rengi ve lezzeti koruduğunu söyledi.

Kapılar açıldığından bu yana 14 yıl geçmesine rağmen defalarca bu konuyu gündeme getirdiklerini anlatan Çıralı, ancak ne yazık ki, üretim yapan arkadaşların aynı şekilde bildiklerini okumanın dışında başka bir şey yapmadıklarını savundu.

İşletmelerin 40 yıldır aynı mantık ve üretim anlayışıyla bir sert buğday ununu kendilerine veremediklerini savunan Çıralı, “eğer 40 yıldır defalarca söylememize rağmen halen bir sert buğday unu veremiyorlarsa; kusura bakmasınlar ama demek ki, kendilerini geliştiremediler” diye konuştu.

“Ülkede rekabet şart”

Ülkeye un ithalatının yapılmasıyla birlikte, istikrarlı bir rekabet ortamının oluşacağını savunan Başkan Çıralı, rekabetin ortaya çıkmasının ardından piyasada ihtiyaç duyulan her çeşit unun da tedarik edileceğini söyledi.

Her zaman kendilerine gönderilen unların farklı özellikte olduğuna değinen Çıralı, gönderilen unların üzerinde etiket olmadığından dolayı protein, vitamin, nem, rutubet oranının bilinmediğini, bunun da üretim safhasında sorun yarattığını savundu.

Fırıncılar Birliği olarak, piyasada satılacak ekmeğin fiyatını artık açıklama yetkilerinin bulunmadığının altını çizen Çıralı, ekmek fiyatlarının serbest piyasa koşulları içerisinde değerlendirildiğini söyledi.

Bazı marketlerde 250 gram ekmeğin 2.5 TL’ye satıldığını, bunun kendilerince doğru olmadığını kaydeden Çıralı, bu fırsatçılığın önüne geçilmesi için Ticaret Dairesi’nin yetkileri çerçevesinde denetimlerini sıklaştırması gerektiğini kaydetti.

Şah: Her fırsatta bizi suçluyor

Göçmenköy Şah Fırını Direktörü Olgun Şah, ülkeye Türkiye’den ithal un getirilmesi halinde buradaki yerli üretim yapan işletmelerin zarar göreceğini belirterek, en büyük faturanın ise üretici ile tüketiciye kesileceğini savundu.

banner134
Şah, KKTC Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı’nın her fırsatta ülkeye ithal un getirilmesi yönünde demeç verdiğini söyledi.

Üretilen unların AB standartlarında olduğunu belirten Şah, her ebattaki un torbalarının üzerinde kilosu ve tüm özelliklerini içeren etiketlerinin basılı olduğunu söyledi.

Fırıncılar Birliği Başkanının her seferinde kendilerini suçladığını ifade eden Şah, ürettikleri unların hem kaliteli hem de etiketli olduğunu belirtti.

“Fırsatçılara izin verilmemeli”

İthal unun hiçbir yarar sağlamayacağını vurgulayan Olgun Şah, ithal unun getirilmesi halinde hem üreticiye hem de tüketiciye büyük zarar vereceğinin altını çizdi.

Döviz artışından önce 50 kilo gramlık bir torba un çuvalının yaklaşık 90 TL olduğunu ifade eden Şah, dövizin bir anda yükselmesinin ardından aynı kilodaki un çuvalının 135 TL’ye çıktığını, bunun da ekmek fiyatlarına yansıdığını vurguladı.

Normal 250 gram bir ekmeğin 2 TL’ye satılması gerektiğine dikkat çeken Şah, zaman zaman aldıkları duyumlara göre, bazı marketlerde ekmeğin 2.5 TL’ye satıldığını, bunun için de Ticaret Dairesi’nin etkin denetim yaparak fırsatçılara izin vermemesi gerektiğini kaydetti.

Yankın: Yıllardır aynı ‘nakaratları’ dillendiriyor

Arsın Un Fabrikası Direktörü Rasim Yankın, Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı’nın iddia ettiği gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, AB normlarında un üretimi yaptıklarını ve herhangi bir un ithalatına ihtiyacının olmadığını söyledi.

Yankın, ülkede hiçbir zaman un ithalatına ihtiyaç duyulmadığını ve asla da duyulmayacağını sözlerine ekledi.

Başkan Çıralı’nın 10 yıldan beridir unun ithal edilmesi ile ilgili aynı “nakaratları” dillendirip durduğunu kaydeden Yankın, yasal tüzüğe göre, 6 yıldır kongresi bile yapılmayan bir birlikte, bu şahsın başkan olup olmadığının ise savcılık tarafından sorgulanması gereken bir durum olduğunu savundu.

“Bu zihniyetle hareket edilecekse, o zaman biz de dışarıdan ekmek getirelim” diyen Yankın, bu memleketteki tüm fabrikaların güzide olduğunu, hepsinin işinin erbabı ve üretilen bütün unların da istenilen kaliteli olduğunu ifade etti.

“Tam buğday ununu 8 yıldır üretiyoruz”

Arsın Un Fabrikası olarak bu memlekette ilk çavdar ve mısır ununun üretimini yaptıklarını ifade eden Rasim Yankın, bunun yanı sıra, ilk kez kendileri tarafından ozon kullanılarak un üretiminin yapıldığını söyledi.

Yankın, 8 yıldır “tam buğday unu” ürettiklerini, şu an için piyasada ne düşük kalite buğday ne de un bulunmadığını söyledi.

Yerli üretime her zaman ihtiyaç olduğunu ve bunun sürdürülmesi için ellerinden gelen her türlü desteği verdiklerini anlatan Yankın, fabrikaların un üretimine elverişli olmamasına rağmen, yerli üretim buğdayını da her zaman için, bir formülünü bulup, kendi maharet ve becerilerini kullanarak ürettiklerini vurguladı. Son olarak dışarıdan un ithalatının yapılması halinde bir rekabet ortamın oluşmayacağına dikkat çeken Yankın, “aksine, paralı olan ve parasız olan fırınların ayrışacağını, günün sonunda birçok fırının rekabet edememekten dolayı kapanacağının altını çizdi.

Arkut: Miktar bakımından un eksikliği bulunmuyor

TÜK Müdür Vekili Mehmet Arkut, ülkemizde üretim miktarı bakımından şu an için un eksikliği bulunmadığını belirterek, un ithaline gerek duyulmadığının altını çizdi.

Ancak üretilen unların kaliteli olup olmadığıyla ilgili yaşanan tartışmalara taraf olmayacaklarını belirten, Arkut, kalite konusunu değerlendirecek kurumun kendileri olmadığını, bunun için bir şey söylemenin doğru olmayacağına dikkat çekti.

Geçmiş yıllarda iç piyasada yaşanan un eksikliği nedeniyle Bakanlar Kurulu’ndan çıkarılan bir kararla 500 tonluk bir un ithalatının yapıldığını belirten Arkut, bunun da tüketicileri ve fırıncıları korumak amacıyla yapıldığını söyledi.

Arkut son olarak, buradaki ile Türkiye’deki un fiyatlarının bir birine yakın olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75