Yerli üretim desteklenmiyor

banner37

Safa İçkileri ve Endüstrisi Ltd. Direktörü Gökhan Gazioğlu, milyon TL değerindeki bira fabrikalarının devlet politikaları ve yasal düzenlemelerdeki eksikler nedeniyle günümüzde atıl durumda kaldığından yakındı:

Yerli üretim desteklenmiyor
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizin en köklü kuruluşlarından olan Safa İçkileri ve Endüstrisi Ltd. Direktörü Gökhan Gazioğlu, KKTC’nin ilk yabancı yatırımı olan Gold Fassl birasını ürettikleri tesislerin, devlet politikaları ve yasal düzenlemelerdeki eksiklikler nedeniyle 1 buçuk yıldır çalışmadığından yakındı.

Gökhan Gazioğlu, Güney Kıbrıs’ta ithal edilen alkollü içkiye güneydeki devlet otoritesinin fon uyguladığını ve yerli üretime de teşvikler verdiğine dikkat çekti ve KKTC’de ise Güney Kıbrıs’ın tam tersine, yerli üretimi koruma anlayışının olmadığını vurguladı.

Gazioğlu, KKTC’de yerli üretimin devlet tarafından hiç desteklenmemesi nedeniyle yerli üreticilerin istihdam yapamadığını söyledi.

Aile şirketi

Safa İçkileri ve Endüstrisi Ltd. Direktörü Gökhan Gazioğlu, şirketlerini 1981 yılında babası Ahmet Gazioğlu’nun kurduğunu söyledi.

Gökhan Gazioğlu, ailesinin aslen Baf’ın Labitku köyünden olduğunu ve Labitku köyünün de Trodos Dağı’nın bin 200 metre yükseklikte ve üzümü ile çok meşhur olduğunu kaydetti.

Dedesi Mehmet Gazioğlu’nun sürekli, geçmişte Labitku köyünün üzümleri ile şarap ve zivaniya yaptıklarını anlattığını belirten Gazioğlu, babasının da kuzeye göç ettikten sonra dedesinden ilham alarak “Safa Cyprus Brandy’i” üretmeye başladığını bildirdi.

Gökhan Gazioğlu, “Safa Cyprus Brandy” ile başladıkları iş hayatlarında daha sonra İskoçya ile temas kurarak viski ithal ettiklerini dile getirdi. Gazioğlu, İskoç viski doldurabilir lisansının Ortadoğu haklarının kendilerine ait olduğunu ifade etti.

Gökhan Gazioğlu, 1991 yılında ise Avusturya’dan ülkenin en büyük bira firması olan Gösser’in KKTC’ye gelerek babasıyla tanıştığını, KKTC’de bira yapmak için anlaştıklarını ancak o dönem Yunan lobisinin çok güçlü olmasından dolayı baskılar neticesinde Gösser’in anlaşmayı iptal ettiğini söyledi.

Aynı yıl bu kez Gold Fassl firmasıyla KKTC’nin ilk bira fabrikasını kurduklarını ve Gold Fassl’ın KKTC’deki isim haklarının kendilerine verilmesiyle üretime başladıklarını kaydeden Gazioğlu, ilk dönemler satışlarının çok iyi olduğunu belirtti.

Gökhan Gazioğlu, KKTC’nin ilk yabancı yatırımı olan Gold Fassl birasını ürettikleri tesislerin devlet politikaları ve yasal düzenlemelerdeki eksiklikler nedeniyle 1 buçuk yıldır çalışmadığından yakındı.

Gazioğlu,  devlet politikaları yüzünden günümüzde milyon TL’lik tesislerinin atıl durumda kaldığına dikkat çekti.

Safa İçkileri ve Endüstrisi Ltd. Direktörü Gazioğlu, daha sonraki yıllarda işlerini büyüterek Türkiye’ye ihracat yapmaya başladıklarını kaydetti.

banner134
Kendilerinin 1994 yılında Türkiye’ye rakı sattıkları dönemde “ Tekirdağ” isimli rakıyı ürettiklerini ifade eden Gazioğlu, o dönemde Türkiye’ye çok iyi rakı satışı yaptıklarına vurgu yaptı.

Gökhan Gazioğlu, 2004 yılından sonra Türkiye’ye rakı ve alkollü içki satışlarının durduğunu bildirdi.

Türkiye’nin “ Rakı” ismini tescil ettiğini ve tescil ederken de “Rakı bir tek Türkiye’de üretilebilir” denmesi nedeniyle KKTC’nin Türkiye’ye rakı satamadığını söyledi.

Gazioğlu, rakıda KKTC ve Türkiye’nin ilişkileri bu durumdayken, Yunanistan’ın “Uzo”yu tescil ederken üretmek için Kıbrıs Rum kesimine de yetki verdiğinin altını çizdi.

“Dünya ile rekabet edebiliriz”

Gökhan Gazioğlu, günümüzde Safa İçkileri’nin her türlü boyutta Gürpınar suları, alkollü içkiler ve bunların yanında Vakko tekstil markasının KKTC temsilciliğini üstlendiğini kaydetti.

Alkollü içki üretiminde kalite olarak tüm dünya ile rekabet edebileceklerine vurgu yapan Gazioğlu, ancak bazı yabancı ürünlerin reklamlarının daha fazla olması nedeniyle halkın reklamı daha fazla olan ürünü tercih ettiğini ifade etti.

Gökhan Gazioğlu, tüm bunların yanında Güney Kıbrıs’ta ithal edilen alkollü içkiye devletin fon uyguladığını ve yerli üretime de teşvikler verdiğini belirterek, KKTC’de ise Güney Kıbrıs’ın tam tersine yerli üretimi koruma anlayışı olmadığından şikâyet etti.

“Güneydeki ithal alkollü içkilere fon uygulanmasına rağmen, aynı ürünlere fon uygulayan KKTC’ye göre fiyatları daha ucuzdur” şeklinde konuşan Gazioğlu, bu durumun devlet otoritesi tarafından sorgulanması gerektiğini söyledi.

Gökhan Gazioğlu, kendilerinin yerli üretici olarak “korumacılık” istemediklerini, taleplerinin yerli üretimde olduğu gibi ithal ürünlerin de denetlenmesi olduğunu açıkladı.

Gazioğlu, KKTC’de yerli üretimin devlet tarafından hiç desteklenmediğini, destek olmayınca da yerli üreticilerin istihdam yaratamadığını vurguladı.

Gökhan Gazioğlu, şirketlerinin zivaniya üretimi ile ilgili gazetemize verdiği bilgide, kaliteli zivaniya üretimi yapabilmek için KKTC’de uygun üzüm bulamadıklarını söyledi. Gazioğlu, bu nedenle üzümü güneydeki ailesinin köyü olan Labitku köyünden devletten izin alarak ithal ettiklerini dile getirdi.

Zivaniyalarının halkımız tarafından çok beğenildiğini mutlulukla anlatan Gazioğlu, enfes zivaniyalarının Baf’ın bin 250 metre yüksekliğinden toplanan üzümlerden üretildiğini söyledi.

KKTC’li üreticilerin güneye içki satma hakkı olmadığını belirten Gazioğlu, ancak güneyden KKTC’ye her türlü içkinin geçtiğini ve rahatlıkla satıldığından yakındı.

Gazioğlu, zivaniyalarına güneyden çok talep olmasına rağmen güneydeki devlet otoritesi izin vermediği için satış yapamadıklarını belirtti.

Gökhan Gazioğlu “KKTC’de kültürümüze uygun olarak zivaniyayı ilk biz ürettik. KKTC’nin her bölgesine ürünlerimizin dağıtımı vardır. Etiketi de Osmanlı zamanında çizilmiş Kıbrıs haritası oldu” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75