Yılda 150 milyon dolar dışarı kaçıyor

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler, ülkede çalışan yaklaşık 50 bin yabancı işçinin yurt dışına yolladığı paranın çok büyük boyutta olduğuna dikkat çekti

Yılda 150 milyon dolar dışarı kaçıyor
banner90
banner8

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, ülkede yurt dışından gelen yaklaşık 50 bin işçi olduğunu, bu kişilerin aylık maaşının ortalamasının 500 dolar civarında olduğunu söyleyerek, “Biz yılda yaklaşık 150 milyon doları yurt dışına gönderiyoruz” dedi.

Yurt dışından 50 bin işçi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, iş sağlığı ve güvenliği, eczacılara ve vatandaşlara ödenen ilaç parası, bireysel emeklilik konusundaki çalışmalar gibi başlıklarda kendisine yönetilen soruları yanıtlayarak, ülkede yurt dışından gelen yaklaşık 50 bin işçi olduğunu, bu kişilerin aylık maaşının ortalamasının 500 dolar civarında olduğunu söyledi.

Çeler, “Biz yılda yaklaşık 150 milyon doları yurt dışına gönderiyoruz” dedi.

Zeki Çeler, Çalışma Dairesi ve İş Bulma Merkezi’ni Çalışma Bakanlığı bünyesine aldıklarını, iş bulma ve işçi arama olanaklarının bakanlık kontrolünde olması için çalıştıklarını belirtti.

banner134
Bunun pilot çalışmasını Karpaz’da yaptıklarını aktaran Çeler, buraya ziyaretinde KKTC vatandaşı 40 gencin Bafra bölgesindeki işten çıkarıldığını öğrendiğini söyledi. Çeler, bölge belediyelerden ve muhtarlardan otellerde çalışabilecek kişilerin listesini talep ettiğini, bu listelerin ellerine ulaştığını kaydeden Çeler, “İşten durdurma yapan otellere veya o bölgelerden ön izin talep edenlere ön izin vermeyeceğiz” dedi.

Zeki Çeler, ek maaş desteği konusuna değinerek Savcılık görüşü beklediklerini kaydetti ve “KKTC vatandaşı çalışanlara ve yeni istihdam edileceklere belli bir maaşın altında maaş alanlara yatırımlarının gerçek maaş üzerinden yapılacağı bir çalışma ile ek maaş desteği ve tüm primlerinin ödenmesi 2 yıl boyunca bizim tarafımızdan yapılacak” dedi.

Çeler, 7 basın kuruluşunun sendikalaşmasına yardımcı olduklarını ifade ederek, “Bunu diğer sektörlerde de yapmayı hedefliyoruz. Bu teşviki almak isteyenler çalışanlarının sendikalaşmasına olanak sağlayacak” dedi.

Çeler, sigortalıların aktif pasif oranının 2.97 olduğunu, 110 bin 838 aktif sigortalı bulunduğunu dile getirerek, geçmişte oranın 2.85, aktif sayısının 102 bin 944 olduğunu belirtti. Çeler, borç oranlarıyla ilgili de bilgi verdi.

Planlama ve İnşaat Dairesi’nden Engelsiz Yaşam Evi’nin ikinci etabını tamamlamasını talep ettiklerini, uzun süre alsa da ikinci etabın tamamlandığını ve bloke için gerekli girişimi yaptıklarını söyleyen Çeler, Karpaz bölgesinde de engelsiz yaşam evi açılmasının elzem olduğunu vurguladı.

Çeler, ülkede yeni bir Çocuk Yuvası açılması için proje hazırlanacağını kaydederek, kaynağın Kalkınma Fonu’ndan karşılanma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Sosyal hizmet veya engelli maaş alanlara bin TL’lik yardım verdiklerini anımsatan Çeler, El-Sen’le yaptıkları bir çalışmaya işaret ederek, sendikanın ihtiyaçlı 500 küsur ailenin elektrik faturasını karşılamayı önerdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75