Yol yapımı için 30 ihale açıldı

banner37

Merkezi İhale Komisyonu, 1 Ocak-18 Ekim tarihleri arasında 343 adet ihale ilan etti. En çok ihale GKK ve Sağlık Bakanlığı için açıldı

Yol yapımı için 30 ihale açıldı

İbrahim FEVZİOĞLU

KKTC Maliye Bakanlığı’na bağlı Merkezi İhale Kurumu’nun (MİK) verilerine göre yılbaşından 18 Ekim’e kadar olan yaklaşık 10 aylık sürede 343 adet ihale açıldı. “İnşaat - tamirat -yol yapımı” başlıkları altında açılan 30 ihale dikkati çekti.

Kurum (Bakanlık, daire, kurum) bazında açılan ihalelerin 46’sı Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, 34’ü ise Sağlık Bakanlığı için ilan edildi.

MİK’den alınan bilgilere göre toplam da 59 kurum için açılan ihalelerde K.T. Elektrik Kurumu Müdürlüğü 30 ihale ile üçüncü sırada, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı da 21 ihale dördüncü sırada yer aldı.

10 ayda 19 adet kurum için sadece 1’er ihale açıldı

Merkezi İhale Komisyonu’nun sitesinden derlenen verilere göre 10 ayda 59 kurum için açılan ihalelerde 19 daire ve kurum için sadece 1’er ihale açıldı. Bu kurumlar arasında Devlet Laboratuvarı Dairesi, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Gençlik Dairesi Müdürlüğü dikkat çekti.

Geriye kalan diğer kurumlar ise Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği, Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Devlet Basımevi Müdürlüğü, Gelir ve Vergi Dairesi. İhtiyat Sandığı. Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürlüğü, Kamu Hizmeti Komisyonu, Kayıp Şahıslar Komitesi (Türk Üye Ofisi), Kooperatif Şirketler Mukayyitliği, Ombudsman, Rekabet Kurulu, Sayıştay Başkanlığı, Talim ve Terbiye Dairesi Müdürlüğü,   Türk Ajansı Kıbrıs(TAK) ve Veteriner Dairesi Müdürlüğü olarak kayıtlara geçti.

“Diğer” başlığı altında 88 ihale

MİK’in mali boyutunu açıklamadığı ihalelerde konu bakımından ilk sırayı 88 ihale ile “Diğer” olarak gösterilen ihaleler alırken, ikinci sırada 30 ihale ile “İnşaat - tamirat -yol yapımı” konuları yer aldı.

Ayrıca, “Araç ve iş makinaları alım-satım, yedek parça. vb.”  ve “Temizlik - temizlik malzeme ve cihazları” başlıkları altında her konu için 27’şer ihale ilan edildi.

Alınan bilgilere göre “Eğitim araçları ve hizmetleri”, “Haşere ve kemirgenlerle mücadele ve zirai ilaçlama”, “Su altyapı hizmetler, donanım, yazılım” ve “Trafik malzemeleri ve hizmetleri ile karayolu malzemeleri” konularında sadece 1’er adet ihale ilan edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER