Zam furyası perişan ediyor!

banner37

Ülkede son 6 ayda akaryakıta 5, elektriğe ise 2 kez zam yapıldı. Dövizdeki astronomik artışların yanı sıra peş peşe gelen bu zamlar, halkın da, üreticinin de, iş dünyasını da belini iyice büktü.

banner87
Zam furyası perişan ediyor!
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası'nın dolar, sterlin ve Euro karşısındaki hızlı değer kaybı, akaryakıt ve elektrik zammını da beraberinde getirdi. Dövizin ateşinde yanan halk, bir darbe de zamlardan yiyor.

İçinde bulunduğumuz 2018 yılında, akaryakıt fiyatları 5 kez, elektrik tarifesi de 2 kez değişti. Yılın başında litresi 3.87 TL'den satılan 98 oktan kurşunsuz benzin, dün yapılan zamla 4.50 TL, litresi 3.67 TL'den satılan 95 oktan kurşunsuz benzin 4.32 TL, litresi 3.63 TL'den satılan Euro dizel 4.13 TL ve litresi 3.40 TL'den satılan gazyağı da 4.01 TL oldu.

Yine 2018 yılının başında, elektrikte, “02 Konut tarifesi” olan 0-250 kilowatsaat arasının fiyatı 0.52 kuruş iken son zamla 0.79 kuruşa; “03 Konut tarifesi” olan 251-500 kilowatsaat arasının fiyatı 0.60 kuruşken 0.97 kuruşa; 501-750 kilowatsaat arasının fiyatı 0.67 kuruş iken 0.94 kuruşa ve 751 kilowatsaat ve üzeri konut tarifesi de 0.75 kuruşken 1.02 kuruşa yükseltildi.

Buna ek olarak ticari tarife 0.54’ten 0.81’e, endüstri tarifesi 0.54’ten 0.81’e ve turizm tarifesi de 0.54’ten 0.81’e çıkarıldı.

Üretimin ve işletmelerin temel girdilerinden olan elektrik ve akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların, tüm ürünlerin ve hizmetlerin fiyatına yansıması bekleniyor.

Sivil toplum örgütleri ve üretici birliği yetkilileri, elektrik ve akaryakıta yapılan zamları, KIBRIS’a değerlendirdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, zamların üretici ve vatandaş üzerindeki etkisinin azaltılması için devletin KDV'den bir süreliğine feragat etmesini önerdi.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga ise zamlar nedeniyle hükümeti suçlamadı ancak, alınabilecek önlemler olduğunu ifade etti.

Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları ve Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada ise hükümeti, zamlara karşı önlem almaya davet ederek, tedbir alınmaması halinde, ülkede üretici kalmayacağı uyarısında bulundu.

Ayrıca YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Türk-Sen Genel Başkanı Aslan Bıçaklı, Kamu-Sen Genel Başkanı Metin Atan ve Hak-Sen Genel Sekreteri Fırat Yılmaz da zamlarla ilgili TAK'a açıklama yaptı ve tepkisini ortaya koydu.

Deniz: Devlet KDV'den feragat etsin

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, elektrik ve akaryakıt zammının gerek ticari hayatı, gerekse de hane yaşamını olumsuz etkileyeceğinin aşikâr olduğunu söyledi.

Hükümetin, elektrik fiyatındaki artış nedenini dövizdeki artış olarak açıkladığını ifade eden Deniz, kendilerinin de daha önceki dönemde, elektrik ve akaryakıt fiyatlarında, devletin KDV'den feragat edilmesini önerdiklerini anlattı.

Deniz, bu önerinin hâlâ geçerli olduğunu ifade ederek, en azından sorunun bir süreliğine çözülebileceğini belirtti.

Tulga: Çifte doğrama var

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, ocak ayından bu yana dolardaki artışın yüzde 23 olduğunu söyledi ve bu artışın da nerede duracağının belirsiz olduğunu anlattı.

Devlet Planlama Örgütü'nün (DPÖ) de hayat pahalılığını bu oranda açıkladığını kaydeden Tulga, hayat pahalılığının bu kadar yüksek olmasının, ülkedeki her kesimi etkilediğini ifade etti.

Hürrem Tulga, hayat pahalılığının yüksek olmasının, alım gücünde kayıp anlamına geldiğini söyledi ve "Bu, asgari ücretlinin ve dar gelirlinin piyasaya çıkamaması demektir. Bu açıdan tüm işletmeleri de etkiliyor. Ayrıca elektrik söz konusu olduğu zaman işletmecilerin de esnafın da gideri arttı demektir. Yani bir taraftan gider artıyor, diğer yandan satış azalıyor, çifte bir doğrama var. Hayat pahalılığının anlamı bu... Zaten ülkemiz dünyada üçüncü pahalı ülke olarak açıklandı" şeklinde konuştu.

"Hükümetin elinde olmadığı doğru"

Hayat pahalılığının bu denli artmasının hükümetin elinde olmadığını kaydeden Tulga, ancak bu konuda alınabilecek önlemler olduğunu anlattı.

Tulga, benzer bir krizin daha önce adanın Güneyi’nde de yaşandığını ifade etti ve bu krizde 27 bin Euro olan kişi başı gelirin 22 bin Euro'ya düştüğünü anımsattı. Yani Güney’deki hayatın devam ettiğini söyleyen Tulga, KKTC'deki durumun ise bundan çok farklı olduğunu belirtti.

Tulga, burada 15 bin dolar olan kişi başı gelirin 12 bin dolar civarına düştüğünü ve bununla da geçimi sağlamanın zor olduğunu kaydetti.

"Hükümet akaryakıta müdahale etti"

Hükümetin daha önce akaryakıt fiyatlarına müdahale edip, vergiden düşerek zammın önüne geçtiğini söyleyen Tulga, ancak zaman içerisinde hükümetin zorda kaldığını ve zammın kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Tulga, "Akaryakıta zam yapılmaması, oda olarak bizim fikrimizdi. Çünkü bu zam, vatandaşı da, esnafı da, herkesi etkileyecek bir zamdı" dedi.

EL-SEN: İhanet

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) elektrik zammını eleştirdi.

Konuyla ilgili El-Sen’den yapılan açıklamada, “toplumu fakirleştirip ülkeden göç edilmesini sağlayan egemen çevrelerin dün de elektriğe yüzde 30 zam yaptığı iddia edilerek”, “Bu zammı kabul etmeyi, hem topluma hem de Kıb-Tek’e yapılmış bir ihanet olarak nitelendiriyor ve karşısında duruyoruz” denildi. Zam karşısında kitle örgütleri, sendikalar ve halkın direnişe çağrıldığı açıklama şöyle devam etti:

“Asgari ücretli, memur, işçi, çiftçi, hayvancı ve kısacası toplumun tüm kesimlerini perişan edenleri, bankaları hortumlayanları, bu ülkede yoksulluk çeken halkımızı açlık sınırına düşüren kararlar karşısında her türlü mücadeleye hazır olduğumuzu belirtmek ister ve bu tür kararları şiddetle kınıyoruz”

Açıklamada hükümete şu sorular yönetildi:

“Şimdi buradan hükümet yetkililerine soruyoruz; Kıb-Tek eski ve yeni yönetim kurullarının dört adet gaz (LNG) ile çalışabilen santrale yatırım kararı varken, neden bunun önüne geçip halkın ucuz elektrik almasını engelliyorsunuz? Her ay 41 milyon TL ödeme yapılan AKSA Firması’nın burada yatırım yapmasına onay veren hükümet ve Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Kıb-Tek’e yatırım yapılması konusuna neden destek ve onay vermiyor?” Açıklamada, “Kurum üzerinde oynanmakta olan oyunlar ve dayatma paketler ile toplumun göç etmesine sebep olanların karşısında dim dik durulacağı” ifade edildi.

Yeşilada: Üretimi bitirecekler

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, elektrik ve akaryakıta yapılan zammın üretimin can damarını kesmek anlamına geldiğini ifade etti.

Yeşilada, üreticinin, kendilerine vergisiz mazot verilmesini beklerken, akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasının üreticiyi yok oluşa sürüklediğini söyledi.

Bu zammın ardından üretim maliyetlerinin de artacağına işaret eden Yeşilada, vatandaşın da alım gücünün düştüğünü ve bu ürünleri alamaz duruma geleceğini kaydetti.

Yeşilada, "Bu zammın ardından dış piyasada da rekabet edebilirliğimiz kalmadı. Güney, üreticiye vergisiz mazot veriyor. Biz mazot desteğini bile ödeyemiyoruz" dedi.

"Gençler bu işi yapmak istemiyor"

Yeşilada, gençlerin bu karşılaştıkları manzara karşısında artık üretimle uğraşmak istemediğini söyledi ve böylece herkesin devlet işi aramaya başladığını anlattı.

Üretimin desteklenmesi ile devletin üstündeki personel yükünün de kalkacağını belirten Yeşilada, yetkililere üretimi desteklemeleri için çağrı yaptı.

Naimoğulları: Seçimin hemen ardından zam yapıldı

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, elektrik ve akaryakıt zammının seçim öncesinde gündeme geldiğini ancak uygulanmadığını ifade etti.

Seçimin hemen ardından ise bu zamların yapıldığını söyleyen Naimoğulları, bunun üreticiyi bitirmek anlamına geldiğini belirtti.

Naimoğulları, elektrik zammının ülkedeki ticari hayattan tutun da hane yaşamına kadar herkesi etkilediğini belirterek, buna sesiz kalınmaması gerektiğini anlattı.

"Her şeye zam gelecek"

Mustafa Naimoğulları, elektrik ve akaryakıt zammının beraberinde diğer zamları da getireceğini kaydetti ve hayat pahalılığının daha artacağına vurgu yaptı.

Hükümetin bu konuda önlem alması gerektiğine dikkati çeken Naimoğulları, aksi halde ülkede üretimin biteceğini söyledi.

Alioğlu:  Üreticisinin beli kırıldı

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği (KTNÜB), elektriğe yapılan %24 ve %30’luk zamların narenciye üreticisinin belini kırdığını ifade etti.

Birlik Başkanı Ali Alioğlu yaptığı yazılı açıklamada, 2018 yılının ilk 6 ayında elektriğe %48 oranında yapılan zammın narenciye üreticisine büyük darbe indirdiğini kaydetti.

Alioğlu, “Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği olarak bizler, narenciyede girdi maliyetlerinin her geçen gün çoğalarak artmasından şikayet ederken, elektriğe gelen okkalı zamların altında üretim yapmaktan vazgeçme noktasına geldik” ifadelerini kullandı.

Alioğlu, su kaynaklaırnın yetersizliği, ekonomik olarak karşılanamaz boyutlara çıkan girdi maliyetleri, ve yüksek oranda elektrik zamları ile ile baş başa bırakılan narenciye sektörünün bu yıl biraz daha daralarak, küçülerek yok olmaya doğru sürüklendiğini iddia etti.

Hükümete “üretimi bırakalım mı? diye seslenen Alioğlu, narenciye üreticisine bir yılda verilen desteğin elektriğe son yapılan zamla geri alınığını savunduı.

İzcan, emek ve demokrasi güçlerini sokağa inmeye çağırdı

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, elektriğe 3 ay içerisinde %47 civarında zam yapan CTP, DP, TDP, HP koalisyon hükümetini, “vicdan ve insanlıktan yoksun bir hükümet olmakla” suçladı.

BKP Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, 4’lü koalisyon hükümetini, yaptığı “korkunç” zamları geri almaya, tüm emek ve demokrasi güçlerini, emekçi örgütleri ve halkı sokağa inmeye çağırdı.

İzcan, hükümete “Hani siz emekten, ezilenden yanaydınız?” diye sorarak, dünyanın hiçbir yerinde 3 ay içinde elektriğe %50’ye varan zamlar yapılamayacağını, yapanların da ayakta kalamayacağını belirtti.

İzcan, “Köklü reformlar yapmayan, yolsuzlukların üzerine gitmeyen, üreticilerin sorunlarını çözmeyen, ‘salla külahı ye pilavı’ cinsi bir yönetimle karşı karşıyayız, işbirlikçilik yaparak iktidar olunmaz” dedi.

Elektrik Kurumu’nun yeniden yapılanmasının, girdi maliyetlerinin düşürülmesinin, verimli çalışma koşulları yaratılarak özerk bir yapıya kavuşturulmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan İzcan, “Halkı ezen, %50’lere varan zamlar yapan, hantal bir yapıya sahip Elektrik Kurumu, halkın malı değildir” ifadelerini kullandı.

Bıçaklı: Sürekli zam yaparak halkımızı açlığa mahkum edenleri kınıyoruz

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, akaryakıta ve elektriğe yapılan zamların geri alınmasını talep etti.

Bıçaklı yazılı açıklamasında, son dönemlerde dövizin ciddi anlamda yükselmesiyle sürekli olarak elektrik, akaryakıt, gaz ve otomatik olarak bütün tüketim maddelerine zam yapılmasını eleştirdi.

Zamlarla halkın alım gücünün neredeyse yüzde 40 oranında gerilediğine işaret eden Bıçaklı, sürekli zam yaparak halkı açlığa mahkûm edenleri kınadıklarını belirtti.

Hükümet edenleri, gerileyen alım gücünü yerine koymak yerine, işin kolayına kaçarak elektriğe ve akaryakıta yüzde 30 yeni zamlar yaparak halkın cebindeki son kuruşları da almaya çalışmakla suçlayan Bıçaklı, şöyle devam etti:

“Özellikle özel sektörde sendikasız olarak asgari ücretin altında ve açlık sınırının altında maaş alan işçiler, bundan sonra yaşamlarını sürdürmekte bir o kadar daha sıkıntı yaşayacaktır.

Hükümet edenler bütçe açıklarını kapatmak için işin kolayına kaçarak sürekli olarak enerji, akaryakıt gibi ürünlere zam yaparak bütün ürünlere zam yapmış olurlar."

Bıçaklı, elektriğe zamla özelleştirmenin yolunun açılmaya çalışıldığını ancak bunun yapılamayacağını da belirtti.

Yılmaz: Ferahlatacak önlemler alın

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Genel Sekreteri Fırat Yılmaz, elektrik ve akaryakıta yapılan zamları eleştirerek, hükümete, özel sektör çalışanlarını, köylüyü, sosyal yardım alanları, emekliyi ve dar gelirliyi ferahlatacak önlemleri bir an önce alma çağrısında bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Yılmaz, “Asgari ücreti yeniden belirlemeden, hayat pahalılığını yansıtmadan, daha vermeden almakta hiçbir sakınca görmeyenleri şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Döviz kurlarındaki artışa karşı hükümetin önlem almadığını savunan Yılmaz, halkı müşavirlik yasası, vatandaşlıklar, atamalar, kamu reformu gibi popülist konularla oyalamaya çalıştığını, halkın alım gücünün korunması ve yükseltilmesi için somut adım atmadığını iddia etti.

Yılmaz, “Hükümet, 5 ay 7 günlük mesaisini müşavirlik yasası gibi tartışmalı yasalarla harcayacağına vergi ve kamu yönetimi reformuna harcasaydı bugün bu zamları yapmak zorunda kalmazdı” iddiasında bulundu.

HAK-SEN Genel Sekreteri Yılmaz açıklamasında, “Yılın en sıcak günlerinde elektrik kullanımının zorunlu olduğu bu aylarda zam yapmak, insaf sınırlarını fukaranın son kuruşu ile geçmek demektir. Döviz kurunda ve petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar sonrası, akaryakıta yapılan büyük zamlara, halkın yeterince örgütlü tepki göstermemesi, yeni zamlara elverişli ortam hazırlıyor” ifadelerine yer verdi.

Atan: Hükümet icraat yapsın

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Metin Atan, halkın rahat bir nefes alabilmesi ve kaygı yaşamadan hayatını idame ettirebilmesi için derhal zamların geri alınmasını talep etti.

Atan yaptığı yazılı açıklamada, elektrik ve akaryakıta yapılan zamların halkın ve çalışanın belini büktüğünü belirterek, hükümeti icraat yapmaya davet etti.

2 ay içinde ikinci kez elektrik ve akaryakıta “okkalı” zam yapıldığını ve bunun sonucu olarak da fiyat artışının diğer temel gıda maddelerine yansıyacağını belirten Atan, TL’nin döviz karşısında erimesiyle halkın alım gücünün iyice düştüğünü, katmerli yapılan zamlar ile halkın diz çökme noktasına getirildiğini savundu.

Hükümetin hayat pahalılığını yüzde 12’lerde açıklamasıyla insanların bir nefes alacağını düşündüğünü, hayat pahalılığı daha maaşa bile yansımadan yeni zamların açıklanmasının kişilerin nefesini boğazlarına tıkadığını ileri süren Atan, hükümetlerin halklar için var olduğunu, ancak gelinen noktada mevcut hükümetin buna itibar etmediğini ve halkın ezilmesine göz yumulduğunu savundu. 

Atan, hükümete, dövizin artışını halkın sırtına yüklemek yerine vergilerini düzenli toplamasını, af çıkarmak yerine vergisini ödemeyene ağır cezalar getirmesini, yerli üretimi teşvik etmesini, paraların yurt dışına kaçırılması yerine yurt içinde serbest piyasada dönmesinin önlemini almasını ve diğer önlemlerin üzerine gitmesini önerdi.

Öztürk: Bıçak kemiğe dayandı

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Yardımcısı Enver Öztürk, elektrik ve akaryakıta yapılan zamların halka zulüm olduğunu savundu. Halka faturaları ödemeyip, hükümete götürme çağrısında bulunan Öztürk, “Bu hükümet ne yapmak istemektedir? Ekonomik çıkmaz yaşayan halkı yaşamaz hale mi getirmektir amaç? Bıçak kemiğe dayanmış, kemik aşınmaya başlamıştır. Hükümet aklını başına almalı, halkın çıkarına çalışmalı” dedi.

Konuyla ilgili açıklamasında, CTP, HP, TDP ve DP'nin sadece kendi yandaşlarına sağladıkları çıkar ve menfaatle anılmaya başladığına işaret eden Öztürk, "Buradan Tufan Hocamıza Sayın Başbakan'a sormak istiyorum. Yapılanlar karşısında neden sessiz kalıyor. Nerede demokrat ve halkın çıkarını düşünen Başbakan? Nerede bizlere kalkınma, gelişme, yolsuzluklar üzerine demokrat duruşlar sergileyen Başbakan?" dedi.

Enver Öztürk, iktidarın, Cumhurbaşkanlığı'nda yaptığı aylık toplantılarda veya haftalık toplantılarda Kıbrıs Türk halkının rahatlamasına yönelik adımların atılmasıyla ilgili çalışmalar yapmadığını savundu.

Öztürk, şöyle devam etti:

“Hükümet Silihdar’a çıkıyor, bekliyoruz ülkenin sorunları görüşülecek, ekonomik ve sosyal adımlar atılacak. Nerede? Ortaya çıka çıka laf çıkıyor. Sırf aman Rumlar bizi sevsin adımları ve açıklamaları. Bu nasıl bir anlayıştır, ülke yangın yerine dönmüş kimsenin umurunda değil. Ama biz bunlara müsaade etmeyeceğiz. YDP, halkı için ne gerekiyorsa yapacak. Eylemse eylem, sokağa inmekse inmek. Halk hizmet bekliyor, aş bekliyor. Şov ile sosyal medya ile hükümetçilik yapılsın istemiyor."

Öztürk, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan halkın sorunlarıyla ilgilenmesini istedi.

MDP zamları ve hükümeti eleştirdi

Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP), zamları ve hükümeti eleştirdi.

Konuyla ilgili MDP’den yapılan yazılı açıklamada, “Kıbrıs Türk kültürünü yeniden canlandırmayı ve eski Kıbrıs günlerini yaşatmayı hedefleyen hükümete sesleniyoruz: Lütfen zamları artırın!” denildi.

“Zamları artırın ki, evden işe eşek üstünde seyahat edelim, olmadı hep birlikte sağlıklı yaşam adına velespit sürelim, eskiden olduğu gibi gaz lambasında aydınlanalım, mahalleden geçen Hasan Dayı’dan buz kalıbı alıp odamızı serinletelim” şeklinde devam eden açıklamada şunlar kaydedildi:

“Sahillerimiz yağmalanırken gözünü kapatıp, sosyal medya hesaplarından devlet yönettiğini sananların, fırsat bulup da yazın ortasında yaptıkları bu acımasız elektrik ve akaryakıt zammının ancak bu bilinç ile gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyor, bize eski günlerimizi yaşatmak için akıl almaz bir çaba içerisinde olan hükümet ortaklarına teşekkür ediyoruz”.

Açıklama “hükümet, elini cebimizden çek” ifadesiyle son buldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75