banner6

Zeytinde rekolte 30 bin ton

banner37

Aydın Zeytin Yağları Direktörü Durmuş Aydın, ülkemizdeki zeytin varlığının 2009 yılına oranla 2 kat arttığını, artışın bu yıl da devam ettiğini söyledi

Zeytinde rekolte 30 bin ton
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Aydın Zeytin Yağları Direktörü Durmuş Aydın, ülkemizde 2009 yılından sonra zeytin varlığının en az 2’ye katlandığını ve bu oranın giderek artmakta olduğunu söyledi.

Bu yılki tahmini zeytin rekoltesinin 30 bin ton civarında olacağını kaydeden Aydın, zeytinyağının, yurt içinde tüketiminde sıkıntı yaşanmayacağını düşündüğünü belirtti.

Durmuş Aydın, Tarım Dairesi ve Ticaret Dairesi ortaklığında yürütülen zeytinyağı tahşişlerinin tespiti ve önlenmesi hususundaki kontrollerin hem fabrikacıların, hem de üreticilerin önünü açtığını belirtti.

“2009 yılından bu yana hizmetteyiz”

Aydın Zeytinyağları Direktörü Durmuş Aydın, Aydın Zeytin Yağları’nı 2009 yılından bu yana Güzelyurt Akçay’da ürettiklerini söyledi. Durmuş Aydın, ikinci tesislerini Girne Şirinevler’de 2011-2012 sezonunda faaliyete geçirdiklerini kaydetti.

Aydın Zeytin Yağları markası altında tüm marketlerde, otellerde, restoranlarda ve tüm doğrudan tüketim noktalarında ürünlerinin bulunduğunu anlatan Durmuş, Paşaköy’deki yağ fabrikasını da geçen yıl Fırat Arkın’la ortaklaşa devraldıklarını bildirdi.

Durmuş Aydın, Paşaköy’de ellerinden geldiğince özveri ile en iyi şekilde hizmet vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Paşaköy’deki yağ fabrikasına ilk geldiklerinde fabrikaya vatandaşlar tarafından bir ön yargı olduğunu ifade eden Aydın, yaptıkları kaliteli hizmetle zaman içerisinde bu ön yargıyı kırmaya başladıklarını aktardı.

Durmuş Aydın, bölge üreticisinin kendilerine güvenmesini istediklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Tarım Dairesi ve Ticaret Dairesi ortaklığında yürütülen zeytinyağı tahşişlerinin tespiti ve önlenmesi hususundaki kontrollerin hem fabrikacıların, hem de üreticilerin önünü açtığını belirten Aydın, tahşişli yağlarla rekabet edebilmelerinin mümkün olmadığını açıkladı.

Durmuş Aydın, bu durumun hem üretici, hem de tüketici için ciddi sıkıntı ve haksızlık olduğunu bilirdi.

Bu anlamda kontrollerin periyodik bir şekilde aksatılmadan devam ettirilmesi taraftarı olduklarını anlatan Aydın, Akçay, Şirinevler ve Paşaköy’deki tesislerinde, üreticiden aldıkları yağları gerekli kontrolden geçirerek, iç piyasaya pazarladıklarını belirtti.

Aydın, ülkemizde 2009 yılından sonra zeytin varlığının en az 2’ye katlandığını ve bu oranın giderek artmakta olduğunu dile getirdi.

Bu yılki tahmini zeytin rekoltesinin 30 bin ton civarında olacağını kaydeden Aydın, ülkemizin küçük bir ülke olmasına rağmen, reel nüfusun çok üzerinde kişinin burada yaşamakta olduğuna değindi.

Durmuş Aydın, hareketli nüfusun da tahmin edilenin çok üzerinde olduğunu, bu şartlardan dolayı da zeytinyağının yurt içinde tüketiminde sıkıntı yaşanmayacağı görüşünde olduğunu söyledi.

Ülkemizin coğrafi konum itibarıyla, ağaç başına en yüksek verimliliği verme potansiyeline sahip olduğuna vurgu yapan Aydın, imkânı olan ve bu işe gönül veren üreticilerin, zeytincilik konusuna çekinmeden yatırım yapmalarını tavsiye etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 09:04
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104