Ekonomik örgütlerin 2020’den umutlu olamaması…

2018 ve 2019, ekonomik anlamda zor geçti, krizler hem üreticiyi, hem tüccarı, hem küçük esnafı hem de vatandaşı ciddi şekilde etkiledi. Özellikle döviz krizlerinin yarattığı buhranı, herkes 2019 sonuna kadar hissetti. Üstelik krizler, sürekli olarak herkeste “yine olur mu?” korkusu yarattı.

2018 ve 2019, vatandaşlarımızın yaşam kalitesini gerileten yıllardı. Bu iki yılda, hükümetler de para bulmakta zorlandı. Türkiye’den beklenen kaynak akışının istenen düzeyde olamaması nedeniyle, hükümetler kamu maaşlarını ödeyebilmenin hesapları ile uğraştı, yatırımlara kaynak ayırmakta çok zorlandılar.

Geçmiş iki yıla baktığımız zaman 2020’den de kimse çok fazla ümitli olamıyor. Ekonominin paydaşları veya uzmanlar, parlak beklentiler içinde değil. Nitekim KIBRIS’a konuşan, KKTC ekonomisine yön veren iş dünyasının temsilcileri, ekonomik anlamda yeni yıldan fazla bir beklentilerinin olmadığını söyledi.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, TL’nin değer kaybetmesinden dolayı yaşanan sıkıntının 2019 yılının ekonomik anlamda zor geçmesine neden olduğuna dikkat çekerek, 2020 yılında da ülkeyi bekleyen zorluklar olduğunun altını çizdi. Oda başkanları, ülkede siyasi istikrar olmadığına vurgu yaparak, yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de var olan istikrarı bozacağına işaret etti.

Mahmut Kanber, ülkede siyasi istikrarsızlığın getirdiği sosyal, siyasal ve ekonomik etkinin çok önemli olduğunun altını çizerek, yetkililerin bu sorumluluğu yerine getiremediğine vurgu yaptı. Ekonominin bel kemiği; üreteni, esnafı, zanaatkârı ve emekçisinin, plansız yabancı iş gücü ve sermaye hareketlerine karşı savunmasız kaldığına işaret eden Kanber, “Ada ekonomileri, serbest piyasa ekonomisi adı altında kuralsız değerlendirilemez. Halk, ülke ekonomisinin faydasını eşit ve adil yansımasını somut olarak görmek istiyor” dedi.

Candan Avunduk, 2020 yılı için ülkenin ekonomisinde iki önemli sıkıntı olacağına dikkat çekerek, cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle yürütme ve yasama faaliyetlerinin aksaması ve hükümetin devamı konusunda siyasi istikrarsızlık oluşacağı öngörüsünde bulundu. Avunduk, diğer sıkıntı olarak da Türkiye ile KKTC arasında imzalanan 2019 yılı ekonomik programında belirtilen kaynakların aktarılması ve 2020-2022 yıllarını kapsayacak program konularında yaşanan belirsizlikler olduğuna dikkat çekti.

Turgay Deniz, KKTC ile Türkiye arasındaki mali ve ekonomik işbirliği anlaşmasının sadece kaynak temin edilmesi bakımından değil, Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik gelişmelerin öngörülebilirliğini artırması bakımından da büyük önem taşıdığını vurguladı. Deniz, 2020-2023 yıllarını kapsayacak üç yıllık bir anlaşmanın ve 2020 yılını kapsayacak uygulama protokolünün en erken zamanda hazırlanıp yürürlüğe girmesi gerektiğini belirtti. Deniz, siyasi sorunların istikrarı bozacağına vurgu yaptı.

Ekonomik örgütlerin endişelerine katılmamak elde değil. Özellikle Türkiye’den gelmesi gereken kaynakla ilgili sıkıntılar giderilmelidir. Hükümet ortaklarının kendi aralarındaki sorunları çözmesi ve daha ahenkli bir şekilde çalışmaları şarttır. Hükümetin bozulması ve bir erken seçime gidilmesi siyasi istikrarsızlığa daha da katkı yapabilir. Hükümet yola devam etmeli, sıkıntıları iyi tespit etmeli, kaynak yaratma becerisi göstermeli, vatandaşı rahatlatacak icraatlar yapmalıdır. Tabii olası ekonomik krizlere karşı da hazırlıklı olmalıdır.

YORUM EKLE

banner75