Elektrik faturası korkusu

Elektriğe yapılan zamma hem vatandaşlar tepkili, hem de iş çevreleri.

Herkes elektrik faturalarını nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

Vatandaşlar, gelen artış nedeniyle “üçlü elektrik tarifesine” oldukça mesafeli duruyor.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, zamma büyük tepki göstermiş, şu anda ödemekte zorlandıkları faturaları, gelen artışla hiç ödeyemez duruma geleceklerinden endişe ettiklerini söylemişti.

İş çevreleri de korku içinde…

İlk büyük ses, turizm işletmelerinden geldi.

Otelciler, restorancılar ve turizm acenteleri, gazetelere; “Buyurun anahtarı size verelim” başlıklı ilanlar verdi.

İlanlarda, “KIB-TEK’in hedef şaşırtıcı reklamlarının arkasında ticari tarifeye 1 Nisan itibarıyla "- 'aralığında, son sekiz ayda ise toplam `’ın üzerinde artış yapılmıştır” denildi.

Turizm işletmeleri, bu zamlarla halihazırda ödeme güçlüğü çektiklerini, elektrik giderlerinin mantık ve insaf sınırlarını aşıp, başa çıkılamaz düzeye ulaştığını vurguladı.

Turizm işletmecileri, elektrikte gece “uyku saatleri” dışında ciddi artış öngören yeni tarifenin maliyetleri ciddi oranda artıracağı için sektöre ciddi darbe vuracağını kaydetti.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Erkan Kilim, elektrikte ticari tarifeye 1 Nisan itibarıyla yüzde 22 ile yüzde 27 arasında zam yapılacak olmasının, turizm sektörünü yok olma noktasına getireceğini belirtti. Kilim, zaten son 8 ay içinde elektrik tarifelerine yüzde 60’ın üzerinde zam yapıldığını hatırlattı.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, elektrik tarifesine yapılan zamla, ülkedeki otellerin yurt dışındaki otellerle rekabet edebilirliğinin elinden alındığını söyledi.

Çağıner, “Elektrik maliyetlerinin artması, sektörü, sadece elektrik girdisi olarak etkilemiyor. Aldığımız sebze ve meyveler soğuk depolarda saklanıyor. Bu depoların maliyetleri artıyor. Biz onlardan satın alıyoruz, yiyecek içecek maliyetimiz de artıyor. Bu her alanı etkileyen bir durumdur. Enflasyon tetiklendikçe bizim de giderimiz artıyor. Fiyatlarımızı artırdığımızda rekabet edebilirliğimiz düşüyor” dedi.

Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği Başkanı Salih Kayım, üçlü tarifenin en pahalı saatlerinin, restorancılık sektörünün en yoğun çalıştığı saatlere denk geldiğini kaydetti. Kayım, “Zaten zamlar nedeniyle halkın alım gücü düştü. Halkın alım gücünün düşmesi bizi etkilerken, bir de elektrik zammı yapılacak. Bu durum sektörü ciddi anlamda olumsuz etkiler” diye konuştu.

KIB-TEK’in girdilerinin yüksek olduğu, mazot maliyetinin sürekli arttığı ve ağırlığı biliniyor, hükümet bir süreden beridir, sübvansiyon ile artışı halka yansıtmamaya çalışıyor.

Durumun ciddiyetini ve sürdürülemez olduğunu halk da iş çevreleri de biliyor ama elektrikte yüksek maliyetlere maruz kalmak da istemiyor.

Elektrik zammının, zincirleme zamlara neden olacağından korkuluyor.

Halk ve iş çevreleri, ağır elektrik faturalarının altından kalkamayacağı endişesi yaşıyor.

Faturalar ödenemezse, zaten KIB-TEK, elde etmeyi düşündüğü oranı da elde edemeyecek.

KIB-TEK’in ve hükümetin, ülkedeki tüm sistemi sarsacak, zincirleme mağduriyetlere yol açacak elektrik zammını masaya yatırıp, yeni kararlar almasında büyük fayda var.

Bu bağlamda turizmcilerin feryadını da duymak ve anlamak lazımdır... Elektrik girdileri nedeniyle pahalı olacak bir turizm, rekabet edebilirliğini yitirecek. “Turizm ülkesi” ya da “lokomotif sektör turizm” ifadeleri sözde kalacak.

Bunun gibi birçok sektör, benzer sorunlar yaşayacak. Bu nedenle hükümet ve KIB-TEK, zam konusunda geri adım atmalıdır, ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü böylesi zor bir dönemde beklenen budur.

YORUM EKLE