Elektrik faturasına tepki ve KIB-TEK'in tedbiri

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK), faturalama sisteminde meydana gelen gecikmeden dolayı 30 günü aşan sürelerle hazırlanan faturalara vatandaşlarımız çok büyük tepki gösterdi.

Tepki gösterildi çünkü 39 günlük faturaların bedeli yüksekti, fahişti...

Zaten mevcut faturaları ödemekte zorlanan vatandaşlarımız, karşılaştığı astronomik rakamlı faturaya öfkelendi.

Ülkede hayat gittikçe daha pahalı olduğu için vatandaşlarımız çok zor durumdadır, dayanacak gücü kalmamıştır.

Tepki o kadar yüksekti ki; KIB-TEK bu mağduriyeti bir nebze olsun hafifletmek zorunda kaldı.

Ortada iki güzel olay var.

Birincisi; halk kaderine razı olmadı, sesini yükseltti...

İkincisi ise KIB-TEK, tepkileri duymazlıktan gelmedi, tedbir aldı...

Gerçi bazı vatandaşların halen öfkesi dinmiş değil ama kurumun bir şeyler yapmaya, halkı rahatlatmaya çalışması olumlu bir harekettir.

Yönetim kurulunun geçen çarşamba günü aldığı karara göre, aboneler isterlerse faturalarındaki fazla günleri bir sonraki faturaya aktarabilecek ve bu miktara, şubat faturalarının son ödeme tarihine kadar ödenmesi kaydıyla gecikme faizi de uygulanmayacak.
   KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hüdaoğlu, abonelere ulaşan faturaların son ödeme tarihinin şubat ayı olduğunu, dolayısıyla fazla gelen faturayı ödeyemediği için enerjisi kesilen abone olmadığını kaydetti.
   Faturalardaki fazla günlere ait meblağın bir sonraki faturaya aktarılması yanında gecikme faizi uygulaması da olmayacağını vurgulayan Hüdaoğlu, isteyen abonelerin faturasının tümünü ödeyebileceğini, isteyenlerin de fazla günleri sonraki faturaya aktarabileceğini söyledi.
   Hüdaoğlu, 190 bin civarında abonesi bulunan KIB-TEK’in bu konuda tüm abonelerine SMS yoluyla bilgi vereceğini de ifade etti.
   Ortada bir sistem hatası olduğu belirtiliyor ama bazı vatandaşlarımız buna inanmıyor.

Halk, birçok konuda verilen sözler tutulmadığı için ne hükümetlere, ne siyasilere ne de devlet kurumlarına güvenebiliyor.

Vatandaşlar her bir şeyin altında başka bir şey arıyor.

Böyle bir güvensizlik güzel bir şey değildir ama yıllardır hayal kırıklığına uğratılan vatandaşlar artık kimseye güvenmez oldu, çok da haksız değildir.

Ekonomi Bakanlığı, bizzat bakan, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı, KIB-TEK Genel Müdürü, herkes seferber oldu, ortada bir sistem hatası olduğunu, halkın mağduriyet yaşamayacağını anlatmaya çalışıyorlar.

En sonunda bir de ödeme kolaylığı yapıldı...

İyi de oldu... Keşke birçok konuda benzer duyarlılık gösterilebilse...

Görülüyor ki vatandaşların canı burnundadır, dayanacak gücü kalmamıştır.

Halk bu olayda olduğu gibi susmamalı, hakkını aramalı.

Kurum da tepkileri görüp, hem sıkça açıklama yaptı hem de kolaylık sağladı, umarız bunun gibi duyarlı yaklaşımlar devam eder.

Umarız hükümet birçok konuda halkın yükünü azaltacak, mağduriyet yaşamamasını sağlayacak tedbirler alır, çünkü vatandaşlarımız moral olarak gerçekten diptedir.

 

 

YORUM EKLE