Emeklilerin feryadı

İnsanlar emekli olunca rahat etmek ister.

Yılların yorgunluğu var, emekliler bu evrede sorunsuz bir yaşam sürmeyi arzu eder.

Ancak ülkemizin sorunları, herkesi etkiliyor, emeklileri de...

Emekliler de dert küpü… Ülkeyi yönetenler, emekliler için hayatı kolaylaştıramıyor…

Emekli Dernekleri Koordinasyon Konseyi, 28 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında yer alacak “Emekliler Günü ve Emekliler Haftası” nedeniyle basın toplantısı düzenledi ve sorunları sıraladı.

Konsey, hükümetten; sağlık, ekonomi ve elektrik alanlarında yaşanan sorunlara ivedi çözüm üretmesini beklediğini bildirdi.
   Emekli Dernekleri Koordinasyon Konseyi Başkanı Mustafa Tolga, özellikle emekliler için sağlık alanında yaşanan sıkıntılara çözüm üretilmesinin şart olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yıllardır tekrarlıyoruz emeklinin çoğu 70’li 80’li yaşlardadır. Bu insanların doktora ve ilaca ulaşması kolaylaştırılmalıdır. Yine hastanelerde randevu sistemine rağmen doktor için gittiğimizde yeniden numara almamız ve oradaki sayıya göre bazen bir saate yakın beklememiz kabul edilemez. Acile başvuranların çokluğundan oranın tıkanması veya orada çalışanların, hakarete uğraması bazen de saldırıya uğraması hoş değildir. Bizler normal bir yaşamda son yıllarımızı yaşarken artık özellikle eko, efor, ultrason, tomografi, emar gibi hizmetlerde uzun beklemelere tahammül edemeyiz. Bazı arkadaşlarımızı bu yüzden kaybettiğimizi biliyoruz. Artık kader deyip geçmek istemiyoruz.”
   Mustafa Tolga, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüm istediklerini de belirterek, “Kıbrıs’ta varılacak bir çözüm ister federal, ister konfederal veya isterse AB içerisinde iki ayrı devlet esasına dayalı çözüm olsun. Önemli olan; iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğimize dayalı, konulara etkin katılım ile Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü çerçevesinde ve AB Birincil Hukuk temelinde kendi topraklarımızda güven içerisinde özgürce yaşamaktır” diye konuştu.
   Tolga, ekonomide bugünkü sorunların Türkiye Cumhuriyeti’ndeki krizlerin KKTC’yi de etkisi altına alması sonucu oluşsa da, ülkemizde dar gelirliden yana hiçbir adım atılmadığını belirtti. Tolga, hükümetlerin bu konuda sorumluluğunu yerine getirmediğini kaydetti.

Özellikle döviz bazında borçlananların dövizle olan taksitlerin makul bir noktada dondurulmamasının önemli bir eksiklik olduğunu ifade eden Tolga, şöyle konuştu:

“4 yıl önce borçlanırken sterlin 3 bin 500 TL iken bugün bu rakam 7 bin 300 TL olmuştur. O gün maaşından elinde 5 bin 500 TL kalan bir aile bugün 2 bin 800 TL ile geçinmek durumundadır. Aradan iki yıl geçmesine rağmen hala herkes döviz ile uğraşmaktadır. Kişiler feryat etmekte insanımız dövizden nasıl kurtulacağını düşünmektedir. Gazeteler yedi yılda 21 bin kişinin çek yasağına girdiğini yazmaktadır. İktidar bu sorunlarla ilgilenmeli ve çözüm aramalıdır.”
   Mustafa Tolga, piyasanın hem sağlık hem de fiyatlar yönünden sıkı denetim altında tutulması gerektiğini, ne yazık ki aynı malın farklı marketlerde farklı fiyatlarla müşteriye sunulduğunu, özellikle et fiyatlarının tamamen kontrolsüz durumda olduğunu belirtti.
   Tolga, devlet ve yerel yönetimlerin halka dönük hizmetlerindeki ortak konulara da müdahale edebilmesi gerektiğini ifade etti.
   Mustafa Tolga, bunlar gibi daha birçok soruna dikkat çekti. Emekli Dernekleri Koordinasyon Konseyi, kendi camiasını daha çok etkileyen, kendi ekseninde sorunlara bakmış olsa da, aslında sıralananlar tüm halkın sıkıntılarıdır. O nedenle ülkeyi yönetenler, emeklilerin gündeme getirdiği sorunlara dikkatle bakmalı ve çözüm üretmelidir.

Çalışırken birçok sorun yaşayan, emekli olduktan sonra da sorunlardan kurtulamayan emeklilerin feryadı haklıdır. Emeklilerin taleplerine kulak verilmelidir. Bu insanlar her yıl benzeri açıklamalar yapıyor ve maalesef sıralanan sorunlara çözüm bulunamıyor. Yeni hükümet, emeklilerin sıraladığı sorunları ve gelen talepleri dikkate almalıdır. Umarız emekliler gelecek yıl bu kadar sorunu sıralamak zorunda kalmaz…

YORUM EKLE

banner107

banner108