“Endüstri 4,0 ile Bankaların Geleceği”

   Endüstri 4,0 ile Siber fiziksel sistemler, yapay zekâ, sensör, robot teknolojileri, Nesnelerin İnterneti, Büyük Veriler, siber güvenlik ve bulut bilişim alanlarında çalışmaların artırılmasını hedefleyen Ar-Ge çalışmalarına hız verilmesi ve kritik öneme sahip ve öncü teknolojilerin bankalar tarafından geliştirilip müşterilere kazandırılması ve tüm bunların gözden geçirilmesi ve geliştirilmesi yönünde alınan karar ve aksiyonlarla da Endüstri 4,0 yolunda ilerlemek artık globalleşen dünyamızda gelişen ve daha da gelişecek olan bankacılık sektöründe, dijital dünya içerisindeki yeri daha da önem kazanmaktadır.

   Endüstri 4,0’ı hayata geçirmek için gerekli olan teknolojik altyapıların tamamlanması ve bu alanlarda uzman kişilerin yetiştirilmesi artık günümüzde kaçınılmaz bir durumdur. Uluslararası piyasalardaki rekabet gücünü koruyabilmek adına bu son sanayi devriminin gerekliliklerini yapmak tüm dünyadaki bankaların vizyonlarına girmiş durumdadır

“Müşteri Beklentilerinde Değişim”

   Özellikle bankacılık sektöründe günümüzde mevcut bankacılık enstrümanlarındaki platformların günden güne artışıyla birlikte bankacılık sektörü de dijitalleşmesi kaçınılmaz olarak uygulamaları gerçekleşiyor. Müşterilerbankacılık işlemlerinde bu dijital dönüşüm süreci hakkında bilgilendikçe dijital bankacılıkuygulamalarını değerlendirmeye almak durumunda kalıyorlar. Doğru ürünü, doğru fiyat bandında, doğru müşteriyle buluşturmak daha ileri teknoloji ve daha fazladijital ve interaktif çalışmaların bir araya gelmesi iledijital gelişimsüreci ortaya çıkıyor.

   Günümüze kartsız işlemler, ATM ‘lerde kartsız bunun yanında ise avuç içi tarayıcılar ve bluetooth uygulamaları, telefona gelen özel şifre mesajları ile yine bakiye sorgulama, mobil bankacılık ile havale işlemleri, döviz işlemleri, otomatik ödemeler vs. gibi dijital dünyanın küçülerek artık avcumuzun içerisinde tek bir onayımızla yanımızda olması büyük faydalar sağlayarak, bankacılık sektörünün de müşterileri için yaratmış olduğu kolaylıklar olarak ortaya çıkmaktadır.

“Bankacılık Sektöründe Robot Çalışan işe başladı.”

   Dünyada Çin’de ilk kez uygulanan insansız robot bir banka şubesinde yüz tanıma teknolojisi ile tüm hizmetler için ön planda hizmet vermeye başlamıştı. Bunun yanında herhangi bir sıkıntı olması durumunda ise robot üzerinden konferans yaparak karşıdaki bankacınız ile de iletişim kurmak mümkün kılınmaktadır. Türk bankacılık sektöründe ise robotik teknoloji uygulamaları hızla artıyor. Türkiye’de ilk kez bir banka şubesinde robotik süreç otomasyonu uygulamasını hayata geçirdi, ilk robot işe başladı.

   Tıpkı bir insan gibi çalışan çok daha hızlı, hatasız işlem gerçekleştiren robot yazılım ortalama bir çalışana göre 3 kat daha hızlı ve 7 gün 24 saat 100% verimlilikle çalışarak işlemleri hatasız olarak gerçekleştiriyor.Yapılan analizlerde ise tek bir robotunçalışma kapasitesi %60 olmasına rağmen aylık olarak 15 bin TL civarlarında bankaya tasarruf sağladığı hesaplanmıştır.

“Hizmette özel müşteri bankacılığı”

   Online bankaların paralelinde göreceğimiz hizmet bankacılığı ile dijital çağın müşterileri için özel olarak yapacağı hizmet kalitesinin daha harika bir şekilde yapılması ile ön plana çıkmaları kaçınılmaz olacaktır. Müşteriler için daha hızlı ve kesintisiz hizmet daha hatasız ve verimli olarak sağlanacaktır. Bunun yanında Endüstri 4,0 ile tüm bankalar arasında yüksek rekabet olanakları ve beraberinde kullanımı itibari ile de ucuz maliyet hedefini de bankalar gerçekleştirmiş olacaktır.

“Müşteri memnuniyeti için yapay zekâ başlayacak”

   Bankacılık teknolojileri arasında en heyecan verici olanlarından biri yapay zekâ. Müşterilerin artık tek bir soru için bir saat çağrı merkezini beklemesine gerek kalmayacaktır. Yapay zekâ destekli Chat bot gibi çözümler bu noktada bankalara müşterilere yardımcı olacaktır. Başka bir açıdan da, her çeşit müşteriye doğru ve hızlı servisi sunabilmek için insanlar ve yapay zekâ beraber çalışacaklar. Siri benzeri dijital asistanları bankacılık sektöründe giderek ilerleyen zamanlarda daha fazla mutlaka rastlayacağımız uygulamalar olacaktır.

“Banka hizmetleri için büyük veri”

   Bankaların teknolojileri geliştikçe, bankalar da ellerindeki devasa miktarda müşteri bilgisini daha verimli olarak kullanacaklar ve zamanla müşterilere özelleşmiş hizmetler sunmaya başlayacaklardır. Büyük veriler sayesinde bankalar müşterilerinin ne zaman ve ne kadar para harcayacaklarını analiz edebileceklerdir. Yapay zekâ robotları ise müşterilere en uygun hesap tipini ya da kredi kartı seçeneklerini daha iyi saptayıp müşterilere yön vereceklerdir.

   Evet, ilerleyen yıllarda mutlaka robotlaşma yavaş yavaş olacaktır. Kaçınılmaz bir değişim ve gelişimdir; Ama yine de insan gücüne ihtiyaç olacak gibi görülüyor, çünkü robotları da yapan gene bizler olan insanlardır. Robotlar ve insanları birbirinden ayıran özellik duygular ve değerlerdir. Ekonominin can damarı ve finansal sektörün en büyüğü olan bankaların Endüstri 4,0 ile gelişimini ilerleyen yıllarda daha heyecanlı bir şekilde takip edeceğiz.

YORUM EKLE

banner96