'Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu'nun görevleri önemlidir

Engelliler ile devlet arasında köprü görevi görüp, engellilerin yıllardır çözülmeyen sorunlarına çare bulunması için kurulan “Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu” güzel çalışıyor.

Kurul, kısa sürede birçok iş yaptı. “Özel Eğitim Tüzüğü” yapılması, engelli istihdamı sağlanması, kurum ve kuruluşlara engellilerin ulaşımının kolaylaştırılması gibi birçok çalışma başlatıldı.

Kurulun başlattığı çalışmalar arasında ülkede engellilerle ilgili istatistiksel veri tabanı oluşturulması da yer alıyor. Bu noktada ise büyük bir sıkıntı yaşanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda kayıtlı bulunan verilerde, kanser hastaları ile madde bağımlıları da “engelli” olarak kaydedildi. Bu nedenle, ülkemizdeki engelli sayısıyla ilgili ortada net bir veri yok.

Kurul da, bu karmaşıklığı gidermek için kolları sıvadı ve bir üniversite ve Çalışma Bakanlığı’nın işbirliğinde, muhtarlar aracılığıyla net sayıyı belirlemek için çalışma başlattı.

Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Koordinatörü Günay Kibrit, kurulun engellilerle ilgili ulusal veri tabanının hazırlanması için çalışacağını söyleyerek, şu an kayıtlı bulunan verilerin yanlış olduğunu söyledi.

Gerçekten de çok ilginç. Neden bazı hastalıklar ve bağımlılar, “engelli” diye gösteriliyor?

Günay Kibrit’in de dediği gibi, “5 bin engellimiz var” derken, aslında bunların içerisinde madde bağımlıları, kanser hastaları da yer alıyor. Bu nedenle de ülkedeki engelli sayısı net olarak bilinmiyor.

Bir üniversitenin ve Çalışma Bakanlığı’nın işbirliğinde net sayıyı belirlemek için çalışma başlatılması güzel…

Bunca yıl neden gerçek sayı merak edilmemiş, neden çalışma yapılmamış?

İstatistiki bilgi konusunda meraklı bir ülke değiliz, birçok alanda bu eksikliğimiz var.

Engellilerle ilgili mevcut verilerde kanser hastalarının, madde bağımlılarının ve benzer birçok hasta ya da bağımlı gruplarının bile engelli olarak sayılması nedeniyle “ülkedeki engelli sayısı” bilinmemesi tam da bizim ülkeye özgü bir tuhaflık.

Kanser hastalığıyla ilgili sağlıklı bir istatistik yokken, bu hastaların “engelli istatistiği” içinde yer alması gerçekten hayret edilesi bir durum.

Aynı şekilde bizler, bağımlılarla ilgili bir çalışma bekliyorken, bağımlıların engelliler içinde gösterilmesi olacak iş değildir. Daha bakalım bu sayı içinde neler vardır?

Bu çalışma yöntemi, yani hastalıkları “engelli istatistiği” içine koymak, ülkede sorunlara bakış açımızın ne kadar sıkıntılı olduğunu gösteriyor.

Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu’nun bu anlamda çalışmaları çok önemlidir. Umarız, gerçekçi bir istatistiğe imza atarlar.

Kurul, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının engellilere yönelik hizmetlerini koordine etmeye çalışacak.

Hizmetlerin daha etkin olmasını sağlayıp, bu hizmetleri denetlemek de bu birimin görevleri arasında yer alıyor.

Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Koordinatörü Günay Kibrit, “Denetleme olayı bizim için çok önemli bir nokta. Çünkü engellilerle ilgili birçok yasamız var, ancak bu yasalara uyulmuyor. Biz artık bu yasalara uyulup, uyulmadığını denetleyebileceğiz” dedi.

Kibrit, Engelli İstihdam Yasası, Fasıl 96 yani yolların ve kamuya açık alanların düzenlenmesini içeren yasa altında geçen Engelli Tüzüğü gibi yasa ve tüzüklere uyulmadığını belirtti ve artık bunları kendilerinin denetleyebileceğini söyledi.

Yasaların uygulanmaması ve denetimsizlik bu ülkenin önemli sorunlarıdır.

Zaten yasayı, tüzüğü yapmak değil, uygulayabilmek ve denetim yapabilmek önemlidir.

Bakın engelliler de bu konuda şikayetçi…

Umarız, Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu, hedeflediklerini yapabilir ve ortaya güzel sonuçlar çıkar.

En sonunda devletin engellileri hatırlaması ve “Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu”nu oluşturması önemli bir adımdır.

Başarılı olması için kurulun önünün açılması, katkı yapılması ve destek olunması gerekiyor. Umarız bunlar yapılır…

 

 

YORUM EKLE