Engelliler için daha fazla çaba şart

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü…

Bazı kesimlerin sorunları, özel günlerinde hatırlanıyor.

Hatırlaması gerekenlerin hatırlayacağı yok ama ilgili sivil toplum örgütleri onlara hatırlatıyor.

Aslına bakarsanız dörtlü koalisyon hükümeti engellilerle ilgili çalışmalar yaptı.

Engelliler ile devlet arasında köprü görevi görüp, engellilerin yıllardır çözülmeyen sorunlarına çare bulunması için kurulan “Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu” oluşturuldu.

Kurul, çalışmalara da başladı ama daha gidilecek çok yol var.

Çalışmalar yapılıyor ama engellilerin henüz birçok sorunu var.

Örneğin, Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, 750 engellinin istihdam beklediğini açıkladı.

Ömer Suay, “Çağrımıza kulak verin. Sosyal devlet anlayışı içerisinde lütuf değil, hakkımızı istiyoruz” diyor.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün; engelli bireylerin topluma entegre olması, toplumdan soyutlanmaması ve tüm insanlar gibi eşit şartlara sahip şekilde yaşayabilmesi için kabul edilen bir farkındalık günü olduğuna işaret eden Suay, günün ayrıca sorunların dillendirilebilmesi, problemlerin anlatılabilmesi ve tüm olumsuzlukların daha net olarak izah edilebilmesi için bir fırsat olduğunu kaydetti.

Aslında yılda bir kez gelen “Dünya Engelliler Günü”nde değil, farklı zamanlarda da engellilerin sorunları gündeme gelmeli.

Genel olarak ülkede çok büyük sorunlar vardır ve engelliler de bu sorunlardan mağdur oluyor, hatta onlar daha fazla etkileniyor.

Ülkemiz engellilerinin en büyük probleminin, istihdam konusu olduğuna dikkat çeken Suay, çok uzun yıllardır bir türlü engelli istihdamı yapılmadığını söylüyor.

Özel sektörü teşvik eden yasanın takip edilememesi nedeniyle de işsiz olan engelli sayısının her geçen gün arttığı belirtiliyor.

Geçen yıl içerisinde 50 engellinin istihdam edilebilmesi için gerekli taslak çalışma yapılmış ama hükümet değişince, istihdam yapılmamış, verilen sözler de havada kalmış.

Öte yandan görme engelliler de şikayetçi… Görme engelliler, ulaşımdan, eğitime, sağlığa kadar her konuda sorunlarla baş başa bırakıldığını söylüyor.

Ülkede yaşayan görme engelli bir kişi gerek yerleşim alanlarındaki yanlış yapılaşma, gerek altyapı eksiklikleri, gerekse de görme engelliler için uygun toplu taşımacılık sistemi olmaması nedeniyle tek başına evinden çıkıp, hastaneye ya da okula gidemiyor.

Bir refakatçi yardımı ile hastane ya da okula ulaşabilen görme engelli de bu alanlar da görme engelli alfabesiyle hiçbir açıklama yazılı olmadığı için yine birinden yardım istemek zorunda kalıyor.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk ülkede 500 görme engellinin yaşadığını hatırlattı ve ilgili mercilere karar alırken bu 500 kişiyi de unutmamaları yönünde çağrı yaptı.

Görme engeli vatandaşların ulaşım sorununun olduğunu, kaldırımların ve yolların kendilerine göre uygun olmadığını söyleyen Yücetürk, kabartmalı sarı bant çizgisi bulunan yerlerin de yetersiz ve eksik olduğunu vurguladı.

Demek ki engelliler için yapılması gereken daha çok iş var.

Bir plan dahilinde engelli sorunlarına çözümler bulunmaya başlanmalıdır, sorunlar biriktikçe üstesinden gelmek de zorlaşıyor.

Engellilerin taleplerine kulak verelim ama kulak vermekle kalmayalım, çözümler de üretelim.

 

YORUM EKLE