Ercan konusunda hükümet kararlı görünüyor

Ercan Devlet Havaalanı’nın özelleştirilmesi, ilk günden beridir tartışılıyor. Bu özelleştirme kimsenin içine sinmedi… O dönemdeki hükümetin, özelleştirmeden alacağı parayla 13’üncü maaşları ödemek için apar topar bu işi bitirdiği, işin aceleye getirildiği yönünde çok sayıda eleştiri yapıldı. O gün bile bazı sorunlar olduğu söylenmişti ama zaman ilerledikçe eleştirilerin ne kadar doğru olduğu konuşulmaya başlandı.

Herkes ilk günkü özelleştirmeyi eleştirirken, bir de süreç devam ederken yapılan bazı işlemler, anlaşmanın süresini uzatmalar, ödenmeyen vergiler, yerine getirilmeyen yükümlülükler, Ercan’a ihalesiz denetmen atamalar, bazı bakanların oralarda yapmaya çalıştığı işler hep gündemde oldu, hep tartışıldı.

Bu arada, Ercan Havaalanı iki şirketin ortaklığında özelleştirildi ama ortaklardan birisi dışlandı. Ortada hep bir ortak var, diğer ortak ise hakkını arıyor… Ortaklar davalaştı, durum halen de aynı… Havaalanı işletmecisi hakkında bin tane iddia ortaya atıldı.

İnşaatı devam eden işlerle ilgili bir müteahhide ödeme yapılmadığı, bu nedenle o müteahhidin çekildiği, yerine başkasının geldiği öne sürüldü. Bir dönem, havaalanı işletmecisinin gayrı yasal olduğu halde, Türkiye’den iş aracı ve işçi getirtip, inşaatta çalıştırdığı iddia edildi. Bu konuda Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği açıklamalar yaptı, şikâyetler etti…  Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Ercan Havaalanı ile ilgili ihale sürecinin hukukun üstünlüğü temelinde ele alınıp, hukuka aykırı olarak işletmeci firmaya verilmiş olan müteahhitlik izninin iptal edilmesini talep etti.

Ekim 2017’de Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Ercan Havaalanı ile ilgili rapor da görüşüldü.

“Ercan Havaalanının İşletme Haklarının Devredilmesi İle İlgili Şartname, Sözleşme ve Sözleşmenin Uygulanması Aşamalarındaki İşlemlerin Hukuka ve Kamu Yararına Uygunluğunun Araştırılması Hakkındaki Meclis Araştırma Komitesi”nin raporuydu bu... Rapor görüşülürken de çok ilginç şeyler anlatıldı. Onlarca soru soruldu ama hepsi de havada kaldı. Mecliste yapılan konuşmalarda, Ercan’ın ön projesinin ihalesiz–yarışmasız verildiği, 250-500 bin dolar arası, bir şirkete menfaat sağlandığı belirtildi. Devletin ‘yeterli süre yok’ diyerek ihaleye çıkmadan bir kişiye proje vermesinin doğru olmadığı, Merkezi İhale Komisyonu aracılığıyla ihale yapılması gerektiği ama bunun yapılmadığı kaydedildi. Ercan’la ilgili esas sözleşmenin 10 Aralık 2012’de imzalandığını, 15 gün sonra 26 Aralık’ta ek sözleşme imzalandığı anımsatıldı ve neden ek sözleşme imzalandığına dair yetkili görüşlerinin tatmin edici olmadığı, ek sözleşmeyle ihaledeki eşitliğin bozulduğu vurgulandı. Sözleşmenin 4 yıl uzatılması da skandal olarak nitelendirildi.

Tabii bunlar gibi daha birçok iddia ortaya atıldı… Bazı partiler bu konuda eski bakanlarla ilgili soruşturma talep etti. Ercan, sonu gelmez bir tefrika gibi yeni yeni gelişmelere sahne oldu. Hükümet değişip de CTP- HP- TDP- DP Koalisyon Hükümeti göreve gelince, konunun üzerine gidildi. Hükümet Ercan’la ilgili ihmal ve

usulsüzlük iddialarının üzerine gitmeye kararlı görünüyor.

Hafta içinde, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Ercan Havalimanı’nın özelleştirme sürecinin oldukça acemice yürütüldüğüne dikkat çekerek, devletin ve yüklenici firmanın bu süreçte ciddi hatalar yaptığını söyledi. Atakan, polisin konuyla ilgili kendilerinden talep ettiği belgeleri teslim ettiklerini ifade ederek, sürecin takipçisi olacaklarını açıkladı. Tolga Atakan, Ercan Havalimanı’nın özelleştirme sürecindeki acemiliğin bir kez daha yaşanmayacağını ifade ederek, eski bakanla ilgili soruşturmanın sürdüğünü de bildirdi. Atakan, polisin konuyla ilgili olarak kendilerinden bazı belgeler talep ettiğini, kendilerinin de bakanlık olarak talep edilen bu belgeleri polise verdiklerini söyledi. Sürecin takipçisi olacaklarına dikkat çeken Atakan, konuyla ilgili polis soruşturması yürütüldüğü için fazla açıklama yapmayacağını, taraf olmak istemediğini vurguladı.

Belli ki hükümet bu işin peşini bırakmayacak. Hem hükümetin gerçekten varsa kayıplarının giderilmesi, varsa ihmallerin, usulsüzlüklerin cezalandırılması ve toplum vicdanında bu işlerin temizlenmesi gerekiyor.

Hükümetin kararlılığını takdir ediyoruz. Tüm tartışmalı konularda hükümetin bu şekilde ısrarlı olması gerekiyor. Umarız Ercan konusunda polisin soruşturması, öylece soruşturma olarak kalmaz, bir sonuca bağlanır. Umarız bu konuda da unutturma politikası uygulanmaz. ükümet

 

 

YORUM EKLE