Erdoğan ile Tatar’ın mesajları ve olası koalisyonun avantajları

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 37’nci yıldönümünü coşkuyla kutlarken, tüm gözler bu tarihi günü katılımıyla onurlandıran Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerindeydi. Rum Yönetimi Başkanlığı yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın, KKTC’nin 37’nci yıldönümü kutlamalarına katılması ve Maraş’ı da ziyaret etmesinin ‘benzeri görülmemiş bir meydan okuma teşkil ettiğini, aynı zamanda 550 ve 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarına tam anlamıyla aykırı olduğunu’ iddia etti.

   Tümü de masal ve martaval. Çünkü Rum gazetelerine göre; Rum Yönetimi, ziyareti engellemek maksadıyla devreye soktuğu uluslararası unsurun yaptığı çağrıların boşa çıktığına dikkat çekti. Onların hazmedemediği   KKTC’nin varlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu anlamlı günde KKTC’yi ziyareti ve Maraş’ın açılmasıdır. Maraş’ı yılanlara-çıyanlara, farelere ve her türlü haşarata bir 46 yıl daha teslim mi etmeliydik? Açmayıp da ne yapacaktık? Bu hayalet kente can suyu vermek, onu yaşama kavuşturmak, insanlığın hizmetine sunmak suç mudur? BM’nin bu konuda, ‘Siz bu ölü kente geç de olsa yeniden hayat verdiniz. Bu nedenle KKTC olarak sizi ödüllendirmek gerek” demesini bekliyoruz.

   Sonuçta Kıbrıs Türk halkı kendi devletinin çatısı altında, Türkiye ve KKTC bayraklarının gölgesinde başı dik, alnı açık, güven içinde yaşamanın mutluluğu içindedir. Anavatan Türkiye, 37’nci kuruluş yıldönümü etkinliklerinde en üst düzeyde temsil edilmektedir. Bu da onur ve gurur verici olduğu kadar, KKTC halkına cesaret vermekte, güvenini tazelemekte, kendi vatan topraklarına dört elle sarılmasını teşvik etmektedir. Bu vatan toprakları binlerce şehidin kanlarıyla sulanmış, nice acılara, gözyaşlarına tanık olmuştur. Bu günlere nice bedeller ödenerek gelindi. Bu nedenle dünkü törende Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da vurguladığı gibi, egemen eşitlikten, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçmek mümkün değildir.

   Dün Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda yer alan törende gerek Tatar, gerekse Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rum tarafı ile Yunanistan’a, BM ve AB’ye ve tüm dünyaya gerekli mesajları iletmiş oldular. Soylu bir varoluş mücadelesi verilerek bu günlere gelindiğini söyleyen Ersin Tatar, 50 yıldır müzakere sürecinden bir sonuç alınmadığını, çünkü Rum tarafının, bizi kendi yönetimlerine yama yapmak isteklerinden vazgeçmediklerini belirtti. Bu nedenle federal çözümün mümkün olmadığını ifade eden Ersin Tatar, artık masada yeni çözüm modelleri olması gerektiğine işaret etti. Tatar ayrıca, “Kimse bizden Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçmemizi, Türkiye ile bağlarımızı koparmamızı beklemesin. Ne beşinci kol faaliyetleri, ne de dış mihrakların oyunları sökmeyecektir. Maraş konusu da Kıbrıs meselesine yeni bir boyut kazandırmıştır” dedi.

   Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Erenköy şehitlerinden şair Süleyman Uluçamgil’in bir şiirinden mısralar okudu, Kıbrıs Türklerinin bu günlere nice bedeller ödeyerek ulaştığını söyledi. Dr. Küçük, Denktaş ve bu günlere gelinmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, “Barış dolu bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Adi, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm önceliğimizdir” dedi ve AB’nin verdiği sözleri tutmadığına değinirken de “Eskilerin dediği gibi, dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulmaz” dedi. Erdoğan,    Maraş konusunda ise, Maraş’ta atılan adımın amacının yeni mağduriyetler yaratmak için değil, mağduriyetleri gidermek olduğunu kaydetti.

   Dünkü konuşmaların daha çok değerlendirmesini yapacağız herhalde. Ancak şunu ifade etmek isteriz ki, özellikle Erdoğan’ın desteğini net biçimde ortaya koyması, şu anda kurulacak olan yeni hükümetin büyük avantajına olacaktır. Hükümet kurma çabalarında bu noktaya özellikle dikkat edilerek, ona göre hareket edilmesi her bakımdan yararımıza olacaktır. Bu koşullarda kurulabilecek bir koalisyon belki de bu toplumu normal genel seçime kadar götürebilir. Kıbrıs Türk halkı bunun beklentisi içindedir ve Türkiye’nin her türlü desteğini alacağından emin olduğumuz bu koalisyon, gündemdeki sorunlar kısmen de olsa çözüm avantajına sahip olacaktır.

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hail Giray
Hail Giray - 2 ay Önce

Akılcı bir değerlendirme. Dilerim güçlü ve artniyetsiz bir koalisyon oluşturulabilir.

banner75